سخنگوی وزارت خارجه از انتخاب اولین سفیر و اولین سخنگوی وزارت خارجه از میان خانم ها خبر داد.

  سید عباس عراقچی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: سخنگوی وزارت خارجه که یک خانم است تا هفته آینده معرفی می شود.

وی همچنین از تصمیم به اعزام اولین سفیر زن وزارت خارجه به یکی از کشورهای خارجی خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین با اعلام تصادفی بودن هم زمانی سفر جفری فلتمن با سلطان قابوس به ایران گفت: دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در خصوص سوریه به صراحت به معاون دبیرکل سازمان ملل ابلاغ شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر جفری فلتمن به ایران گفت: در درجه اول باید بیان کنم که ما چیزی با عنوان سفر معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا به ایران نداریم و نداشتیم.

وی ادامه داد: آقای فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل است و تحت همین عنوان هم به ایران سفر داشته است و ما هیچ ارتباطی بین ماموریتی که ایشان در سفر به ایران انجام دادند به عنوان معاون دبیرکل با ملیت ایشان و سوابق دیپلماتیک ایشان قائل نیستیم. همزمانی این سفر با سفر سلطان قابوس سلطان محترم عمان کاملا تصادفی بوده است و هر کدام اینها با اهداف جداگانه ای طراحی شده است.

عراقچی تصریح کرد: سفر فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل در خصوص مسائل منطقه به ویژه موضوع سوریه بود. مدتی بود که قرار بود این سفر انجام شود حتی یکی دو بار به تاخیر افتاد تا اینکه در زمان حاضر انجام شد و دیروز ایشان در تهران حضور داشت و ملاقات های خود را با وزیر امور خارجه و دوتن از معاونان وزیر امور خارجه انجام داد. بحثی که وجود داشت صرفا بحث مسائل منطقه با محوریت سوریه بود که رایزنی های مختلفی صورت گرفت و چون ایشان از منطقه هم آمده بود دیدگاه های مختلفی را مطرح کردند و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران هم به ایشان منتقل شد به خصوص در رابطه شرایط این چند روز اخیر و احتمال حملات نظامی که به صراحت به ایشان گفته شد که هرگونه استفاده از ابزارهای نظامی تبعات سنگین خود را برای نه تنها سوریه بلکه برای کل منطقه خواهد داشت و به هر حال دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران تشریح شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات