وزیر امور خارجه ونزوئلا در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود درباره مناسبات دوجانبه و تحولات سوریه به رایزنی و تبا دل نظر پرداخت.

به گزارش افکارنیوز ، «الیاس خاوا میلانو» وزیر امور خارجه ونزوئلا یکشنبه شب در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ضمن گفت وگو در خصوص توسعه مناسبات دوجانبه تهران – کاراکاس، پیرامون تحولات منطقه ای و بین المللی به وی‍ژه سوریه رایزنی کرد.

ظریف در این تماس تلفنی روابط دوستانه ایران و ونزوئلا را مهم خواند و گفت: این روابط نزدیک همواره پا بر جا خواهد ماند.

وی در ارتباط با مسئله سوریه با اشاره به اهمیت مواضع ضد جنگ کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب، افزود: ما هم معتقدیم استفاده از سلاح شیمیایی به هر شکل و توسط هر کس محکوم است، ضمن اینکه همزمان اعتقاد داریم توسل به زور کاملاً غیر قانونی و مخل امنیت و صلح بین المللی است.

ظریف تصریح کرد: توسل به زور عواقب بسیار خطرناکی دارد که کنترل عواقب آن در اختیار شروع کننده آن نیست، به وی‍ژه آنکه اتهامات و مسئولیت استفاده کننده از سلاح شیمیایی در سوریه هنوز مشخص نشده است.

وی تاکید کرد: استفاده از زور خلاف مبنایی ترین اصول حقوق بین الملل است و به هر شکلی باید محکوم شود، چرا که این مسئله نه به یک موضوع بلکه به آینده روابط بین الملل بستگی دارد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در این تماس تلفنی با اشاره به روابط دوستانه و نزدیک تهران - کاراکاس، بر علاقه مندی کشور ش برای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری های فیمابین تاکید کرد.

وی مخالفت کشورش با استفاده از زور و توسل به جنگ بهجای اتخاذ راهکارهای سیاسی و گفت وگو در سوریه را مورد تاکید قرار داد.

رایزنی در خصوص برگزاری نشست آتی کمیسیون مشترک از دیگر محورهای این گفت وگوی تلفنی بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات