این انتقال غیرقانونی بوده و در هیچ ماده و تبصره قانونی به دولت دهم اجازه چنین انتقالی داده نشده است.

به گزارش افکارنیوز : روزنامه های کشور، در لابه لای اخبار و مطالب تولیدی خود، به نکات، اخبار و مفاهیمی اشاره می کنند که انتخاب و بازنشر آنها می تواند مورد علاقه مخاطبان یک رسانه باشد. آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از مطالب امروز روزنامه های کشور به انتخاب خبرنگاران گروه سیاسی مشرق است.

***
پیشتازی قالیباف دربین نامزدهای شهرداری پایتخت

آنچه که مشخص است محمدباقر قالیباف، شهردار کنونی تهران بعنوان یکی از جدی ترین گزینه ها محسوب می شود و مجموعه عوامل و شرایط مختلف گواه از این دارد که دکتر قالیباف از ابعاد مختلف و مجموعه معیارها و شاخصه های مدیریتی- شهری شایستگی بیشتری برای تصدی مدیریت پایتخت را دارا است و این موضوع مورد تاکید بسیاری از اعضای شورای شهر نیز قرار گرفته است.

با نزدیک شدن به روز رای گیری و انتخاب شهردار تهران، رسانه های اصلاح طلب رویکرد تخریب مدیریت قالیباف در شهرداری را در دستور کار قرار داده اند.

«شهرتهران تبدیل به کارگاه ساختمان سازی شده و این همه فساد در فروش تراکم بی سابقه است. » ، «شهردار تهران دنباله رو یک سری اقدامات عمرانی است که در برابر دیدگان مردم قرار دارد و در کنار توسعه فضای سبز تراکم های عجیب وغریب به فروش می رساند. » ، «دیگر شهر را شهرسازان نمی سازند بلکه دلال ها و سرمایه گذاران می سازند. » ، «همچون کسی که اعضای بدن خود را می فروشد شهر را می فروشند. » ، «شهرداری تنها یک سال برنامه پنج ساله را اجرا کرده است و به داشتن برنامه اعتقاد ندارد. » ، «من به قالیباف گفتم به پنج درصد از حرف هایتان عمل کنید. » اینها بخش هایی از صحبت های نمایندگان انجمن های صنفی است که به منظور تخریب عملکرد قالیباف در شهرداری تهران در روزنامه شرق انتشار یافته است.

هشدار فرمانده کل سپاه نسبت به حمله امریکا به سوریه

روزنامه اعتماد نوشت: سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در حاشیه جلسه شورایعالی امنیت ملی با اشاره به تهدیدهای اخیر امریکا مبنی بر حمله نظامی به سوریه، گفت: کسانی که در این مداخله با امریکا مشارکت نمایند، دچار بحران های زودرس در امنیت ملی خود خواهند شد.

جعفری با بیان اینکه «جنگ و ناامنی پدیده هایی سیال و غیرقابل کنترل هستند» تاکید کرد: جنگ در کنار رژیم صهیونیستی پتانسیل انتقال بحران به درون این رژیم را تشدید می کند. عضو شورایعالی امنیت ملی با هشدار به جنگ افروزان برای اندیشیدن پیرامون پیامدهای لشکرکشی های گذشته به کشورهای اسلامی منطقه و عبرت گرفتن از تجربه عراق و افغانستان گفت: همان گونه که مداخله امریکا در جهان اسلام تا به امروز موجب توسعه افراط گرایی، خشونت و تروریست شده است، تهاجم به سوریه نیز روند توسعه افراط گرایی را تشدید خواهد کرد و به مانند افغانستان و عراق جز رنج، محنت، آوارگی و کشتار مردم بی گناه رهاوردی نخواهد داشت.

تهران ِ ۸ سال پیش…

روزنامه همشهری نوشت: تهران طی سال های اخیر با تغییرات زیربنایی بسیاری روبه رو شده و در این میان تحول در آمد و شدهای شهری از سهم بالایی در این تحولات برخوردار بوده است. تهرانِ ۸ سال پیش، شهری بود که خودروهای شخصی هرطور که دلشان می خواست در آن جولان می دادند و زیرساخت های شهری به جای خدمت به شهروندان در خدمت اتومبیل ها قرار داشت. شاید سریع ترین و در عین حال اصلی ترین مسیر پایان دادن به جدال نابرابری که بین انسان و خودرو در تهران شاهد آن بودیم، «گسترش حمل ونقل عمومی» با دو سرفصل توسعه مترو و ایجاد «بی آرتی» از یک طرف و «گسترش حمل ونقل غیرموتوری» با دو سرفصل ایجاد پیاده راه ها و توسعه مسیرهای دوچرخه سواری از طرف دیگر بود. فراموش نکرده ایم که بسیاری از مسئولان مربوطه از جمله مدیران شهری و حتی متخصصان ترافیک در آن سال ها پیش بینی می کردند که تهران به زودی به یک پارکینگ بزرگ تبدیل خواهد شد در صورتی که با وجود همه این اظهارنظرها، امروز شاهد این هستیم که تهران نه تنها به یک پارکینگ بزرگ تبدیل نشده بلکه جریان ترافیک در معابر آن به رغم افزایش هر ساله صدها هزار دستگاه خودرو جدید، نه تنها بدتر از گذشته نشده بلکه قابل تحمل تر نیز شده است.

زیباکلام: روحانی حاضر نیست هزینه های اصلاح طلبان را بپردازد

کیهان نوشت: صادق زیباکلام می گوید اصلاح طلبان از حالا به بعد راه خودشان را از دولت روحانی جدا می کنند و راه خودشان را خواهند رفت.

وی گفته است: ذاتا میان جهان بینی و تفکرات جریان اصلاح طلب و جریانی که حول محوریت دکتر روحانی تشکیل شده است ضمن داشتن اشتراکات اما در عین حال تفاوت های مهمی هم میان این دو جریان وجود دارد.

وی در مصاحبه با آریا افزود: با توجه به غیرقانونی اعلام شدن فعالیت مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، بنده معتقدم اصلاح طلبان دیر یا زود حزب جدیدی را تشکیل خواهند داد که اهداف و منافع این حزب جدید دموکراسی خواهی، آشتی ایران با دنیا، تنش زدایی در سیاست خارجی، تلاش در جهت آزادی زندانیان سیاسی، آزادی فعالیت مجدد تشکل های مستقل دانشجویی مثل دفترتحکیم وحدت و انجمن های اسلامی، آزادی مطبوعات و رسانه ها، حاکمیت قانون و انتخابات آزاد خواهد بود.

زیباکلام گفت: آقای روحانی هرچند با اهداف ذکر شده اصلاح طلبان مخالفتی ندارد اما حاضر نیستند بهای سنگینی برای تحقق این اهداف بپردازند. بنابراین اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس دهم یقیناً با پرچم اصلاح طلبی و تشکل های خودشان وارد خواهند شد البته ممکن است در همین انتخابات شاهد ائتلاف بین نامزدهای جناح دولت روحانی و اصلاح طلبان در برخی از حوزه ها باشیم اما مسلم این است که اصلاح طلبان از حالا به بعد راه مستقل خودشان را خواهند پیمود.

واگذاری ۳۰ ساله ساختمان دولتی به موسسه خیریه

خراسان در اخبار ویژه های خود نوشت: بر اساس بررسی های یک نهاد نظارتی، یکی از مدیران ارشد اجرایی دولت دهم با ارسال ابلاغیه ای به دستگاه های دولتی اعلام کرده که حق استفاده از یک ملک دولتی واقع در خیابان سمیه تهران به مدت ۳۰ سال در اختیار یک بنیاد خیریه به نام" م" قرار می گیرد و این بنیاد خیریه حتی مجاز است نسبت به احداث بنا نیز در ملک یاد شده اقدام کند. بر اساس گزارش مذکور، این نوع بخشش، ضمن داشتن مغایرت های قانونی، موجب ایجاد رویه های نادرست در قوه مجریه نیز می شود.

آغاز رسیدگی به پرونده «کهریزک»

تهران امروز نوشت: یک منبع آگاه از آغاز رسیدگی به پرونده قضات تعلیقی در پرونده کهریزک در دیوان عالی کشور خبر داده. به گزارش فارس این منبع گفته: چندی قبل پرونده موسوم به کهریزک به دیوان عالی کشور آمد. وی گفته: پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی از سوی معاونت ارجاع پرونده تعیین شعبه شد و به شعبه مربوطه ارسال شد. وی گفته: کار رسیدگی و مطالعه پرونده از سوی شعبه رسیدگی کننده آغاز شده است و جریان رسیدگی ادامه دارد. این منبع درباره این موضوع که پیش بینی شما برای پایان زمان رسیدگی به این پرونده چه تاریخی است گفته: به نظر می رسد رسیدگی به این پرونده زمان بر خواهد بود.

درخواست پدر شهید «احمدی روشن» از «روحانی»

بر اساس گزارش روزنامه تهران امروز، رحیم احمدی روشن با بیان اینکه روحانی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری قول داده بود که در برابر هر قدرتی از خون شهدا و برنامه های صلح آمیز هسته ای دفاع کند گفته: امیدواریم روحانی مانع نفوذ تفکر سازش به دولت تدبیر و امید شود.

پدر شهید مصطفی احمدی روشن در خصوص سرمقاله یک روزنامه اصلاح طلب درباره امتیاز یک طرفه هسته ای به غرب گفته: حالا وقت آن است که روحانی ثابت کند در واقعیت مرد عمل است.

۱۶میلیاردتومان را پس دادیم

به گزارش روزنامه شرق؛ ماجرای واریز پول از حساب نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه ایرانیان هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد. پس از خبرهایی که درباره مبلغ واریزشده از حساب نهاد ریاست جمهوری در روز تحلیف منتشر شده بود که نشان می داد مبلغ برداشت شده بیش از ۱۶ میلیارد و بین ۲۰ تا ۲۲ میلیارد بوده، شب گذشته روابط عمومی دانشگاه ایرانیان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد مبلغ دریافتی از دولت برای کمک به این دانشگاه، به حساب ریاست جمهوری بازگردانده شد. به گزارش فارس، روابط عمومی دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان با صدور اطلاعیه ای مدعی شد کمک انجام شده به دانشگاه از سوی دولت گذشته، طبق موازین قانونی و با مصوبه هیات وزیران و البته امری مرسوم در دولت ها بوده و اموال دانشگاه ایرانیان نیز در صورت انحلال متعلق به دولت خواهد بود.

آرایش سیاسی مجلس دگرگون می شود

روزنامه بهار نوشت: پس از هر اختلافی، جدایی یکی از پیامدهایی است که احتمال دارد، رخ بدهد و این بار این جدایی دست به گریبان فراکسیون اکثریت مجلس شده است. این فراکسیون پس از گذشت دوران پرفراز ونشیب تقابل و تضاد با دولت احمدی نژاد، در بزنگاه تجدید قدرت و بازسازی خود، دچار اختلاف های داخلی شده و بر سر دوراهی انشعاب قرار گرفته است. پیش از این مجلس متصور بود که با رفتن دولت دهم، فرصت خوبی برای خروج از چالش های داخلی و تقابل با پاستورنشینان دست وپا کند، با این وجود مجلس در این بازه زمانی نه چندان طولانی دچار اختلاف های داخلی شده است.
اختلاف های درونی فراکسیون اکثریت مجلس از جلسات درون گروهی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی شروع شد؛ جایی که با وجود تمام خبرها و پیش بینی اعضای فراکسیون اتفاقات دیگری پیش آمد و نتایج رای اعتماد نشان داد که اختلافات این فراکسیون جدی تر از اختلاف های سلیقه ای است. پس از این اختلاف نظرهای داخلی و با توجه به استقبال اکثریت اعضای فراکسیون رهروان از دولت یازدهم بعضی از این اعضا، تصمیم بر جدایی از این فراکسیون گرفتند و خبر از تشکیل فراکسیونی به عنوان «حامیان دولت» یا «اعتدال» دادند.

اجرای مصوبه مهرآفرین بلامانع است

روزنامه بهار نوشت: وجه تمایز دولت دهم با یازدهم را می توان در تصویب مصوبات دانست. هرقدر دولت دهم در تصویب مصوبات «شبهه ناک» و پرشتاب عمل کرد؛ در نقطه مقابل آن دولت یازدهم می خواهد تامل بیشتری در تصویب مصوبات داشته باشد. تاکید دولت یازدهم بر تامل تا آنجا پیش رفت که معاون اول دولت در اولین بخشنامه خود، مصوبه «مهرآفرین» دولت دهم را جهت بررسی بیشتر لغو کرد.

لغوی که مرتضی بانک، معاون کل نهاد ریاست جمهوری درباره آخرین وضعیت نیروهای در حال استخدام نهاد ریاست جمهوری به «فارس» گفت: انجام این استخدام ها منوط به ارزیابی وضعیت موجود است. فعلا باید وضعیت موجود ارزیابی شده و اولویت های جدید مشخص شود تا بتوان درباره این مساله تصمیم گرفت. » ارزیابی ای که دیوان عدالت اداری در زمان لغو، علت آن را به بررسی بیشتر واگذار و گفته بود: «مصوبات هر دولتی اگر در چارچوب مقررات قانونی تهیه و ابلاغ شده، با بخشنامه معاون اول نمی توان جلوی آن را گرفت. مصوبه دولتی وقتی فرآیند قانونی برای تصویب را طی کرده باشد یا باید رییس مجلس مغایرت آن با قانون را اعلام کند یا برای توقف آن شکایتی به دیوان عدالت اداری ارائه شود، در غیراین صورت نمی توان مصوبات دولت را از اعتبار انداخت آن طور که شنیدم این بخشنامه به نحوی صادر و ابلاغ شده که همه مصوبات دولت سابق را از تاریخ اول خرداد به بعد متوقف و اعلام کرده تا انجام بررسی های لازم نباید اجرا شود. »

ترکان: تخلف ۱۶ میلیاردی اقدام مجرمانه بود

روزنامه اعتماد نوشت: اکبر ترکان، مشاور ارشد رییس جمهور انتقال ۱۶ میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه ایرانیان را مصداق عمل مجرمانه و خلاف قانون توصیف و تصریح کرد: آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهور مجرمانه بودن این عمل را تایید کرد و به آن رسیدگی می کند. روز گذشته اکبر ترکان در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره انتقال ۱۶ میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه ایرانیان در روز مراسم تحلیف حسن روحانی، گفت: این انتقال غیرقانونی بوده و در هیچ ماده و تبصره قانونی به دولت دهم اجازه چنین انتقالی داده نشده است. وی با تاکید بر «مجرمانه» بودن این کار درباره رسیدگی به وضعیت شورای عالی ایرانیان نیز گفت: بخشی از وظایف شورای عالی ایرانیان خارج از کشور مربوط به وزارت امور خارجه است و باید بررسی های لازم برای نحوه فعالیت این شورا اعم از اینکه زیرنظر وزارت امورخارجه باشد یا به شکل دیگری فعالیت کند، انجام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات