گزارش افکارنیوز از اماده باش حلقه انحرافی

هم اکنون در حالی که کمتر از یک ماه از اتمام ریاست جمهوری احمدی نژاد می گذرد، اخباری مبنی بر بازداشت رحیمی منتشر شد هر چند وکیل رحیمی این خبر را تکذیب کرد اما واقعیت امر این است که ورود به حلقه گرد دولت نهم و دهم و بررسی اتهامات آن ها شروع شده است

گروه سیاسی - معاون اول شخصی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی بعد از رییس جمهور بالا ترین مقام اجرایی کشور محسوب می شود و در صورت بروز هر گونه مشکلی برای رییس جمهور تا برگزاری انتخابات سرپرست دولت محسوب می شود.

به گزارش افکارنیوز ؛ در دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد، پرویز داوودی عهده دار این سمت بود و در دور دوم  این سمت به رحیمی رییس سابق دیوان محاسبات رسید.

اختلاس در بیمه


اتهام زنی به محمدرضا رحیمی به ماجرای بیمه ایران باز می گردد. اوایل سال ۱۳۸۶ محمود احمدی نژاد ناگهان تصمیم گرفت تمام مدیران بیمه ایران را برکنار کند.
این تصمیم رییس جمهور پس از آن اتخاذ شد که گزارشی از سوی رییس وقت دیوان محاسبات (محمدرضا رحیمی) به وی ارائه شد که در آن از تخلفات گسترده در بیمه ایران خبر می داد.

بعد ها مشخص شد گزارش دیوان محاسبات درباره تخلفات، اشتباه بوده است. به گزارش رسانه ها گویا وجود فساد اقتصادی در بیمه ایران محرز بوده اما مفسدان اصلی، افراد برکناره شده نبودند بلکه آن ها به دلیل گزارش غلط از کار برکنار شدند.

الیاس نادران نماینده اصول گرای مجلس که طراح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات تحت ریاست رحیمی در مجلس هفتم بود، پس از اعتراض به موضوع مدرک دکترای رحیمی در فروردین ماه سال جاری، افشاگری گسترده ای علیه او را با اتکاء به ماجرای موسوم به «حلقه خیابان فاطمی» آغاز کرد.

وی در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: «رحیمی رئیس حلقه خیابان فاطمی است که در مورد منابع فاسد و توزیع آن ها تصمیم گیری می کرد و تقریبا تمام اعضای این حلقه به جز وی دستگیر شده اند و اینکه کسی را به دلیل مسئولیت اجرایی مستثنی کنند، نه عادلانه است و نه اقدامی درست»

در نخستین جلسه رسیدگی به این پرونده در دادگاه که در تاریخ هشتم اسفند ماه ۱۳۸۹ برگزار شد، نماینده مدعی العموم گفت که در پرونده اختلاس شرکت بیمه ایران، چند تن از مدیران این شرکت در شعبه های کرج و فاطمی تهران، مبالغی را به طور غیرقانونی از حساب شرکت بیمه ایران برداشت کرده اند

او افزود که مته مان پرونده، این کار را «با به کار بردن ترفندهای گوناگون مانند صدور ۲ چک بابت خسارت و دیه در یک پرونده (یکی برای زیان دیده و دیگری برای خود) ، تشکیل پرونده های خسارت واهی، صدور چک هایی به نام بستگان و آشنایان خود به عنوان زیان دیده و عدم واریز حق بیمه برخی بیمه گذاران» انجام داده اند.

این در حالی است که از همان شروع رسیدگی به پرونده، غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران بر رسیدگی به اتهامات مالی محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد تاکید کرده بود.
آقای اژه ای در این رابطه گفته بود: اتهام فساد مالی متوجه آقای رحیمی، معاون اول رئیس دولت است و وی پس از بررسی های قضایی و دریافت اظهارات سایر مته مان، به دستگاه قضایی احضار خواهد شد.

از طرف دیگر توکلی نماینده مجلس نیز اتهام رحیمی را تایید کرد و در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: پرونده بیمه متهم گردن کلفتی دارد که معاون رییس جمهور است. اما نادران که به خاطر شکایت دولت، پایش به دادگاه هم باز شد، از همان ابتدا خواهان رسیدگی به اتهامات رحیمی بود.

اما اتهامات وارده تنها متوجه رحیمی نیست، نادران در نامه ای سرگشاده در اسفند ۱۳۸۸ خطاب به محمدرضا رحیمی، جابر ابدالی را متهم کرده بود که در جریان انتخابات مجلس هشتم، پول هایی را بین نامزدهای مجلس توزیع کرده و از آقای رحیمی خواسته بود که در مورد «منشا این پول ها» توضیح بدهد.

با این حال به نظر می رسید با ورود رییس قوه قضاییه و اشاره مستقیم وی، راه برای دستگیری رحیمی باز شده بود. صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در اوایل سال ۹۰ با خبر دادن از شناسایی و دستگیری «یک باند بزرگ مفاسد اقتصادی» در یکی از شرکت های دولتی گفته بود: افراد این باند توانسته اند با جعل اسناد دولتی و قضایی، میلیارد ها تومان به حقوق مردم و بیت المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس یک نفر از آنان ۶ میلیارد تومان است.

اما رحیمی این اتهام ها را کذب خواند و این اقدامات را سناریوی برای مبارزه با دولت دهم خواند. وی در جواب این اتهامات گفته بود: اقدامات مخرب این افراد نشانه بیماری و دشمنی آن ها با نظام است و اینکه خواسته یا ناخواسته در راستای اهداف دشمنان نظام قدم بر می دارند.

احمدی نژاد و خط قرمزش

حمایت ۲۱۶ تن از نمایندگان مجلس از اقدام قوه قضاییه در بررسی پرونده بیمه از عزم قاطع دو قوه برای رسیدگی به اتهامات رحیمی خبر می داد اما زمانی که احمدی نژاد تهدید ها را جدی دانست، تمام قد از معاون و کابینه اش البته بیشتر بقایی، مشایی و ملک زاده، دفاع کرد و هر اقدامی علیه ان ها را عبور از خط قرمز رییس جمهور دانست.

وی همان زمان این اقدامات را سیاسی دانست و گفت: اخیرا بحث های جدیدی مطرح کرده اند. ما موضعمان سکوت است، اما بالاخره اگر بخواهند ادامه بدهند و به بهانه های گوناگون همکاران ما را در کابینه متهم کنند. وظیفهٔ اخلاقی، قانونی و ملی دارم که بایستم و از همکاران خودم در کابینه دفاع کنم.

هم اکنون در حالی که کمتر از یک ماه از اتمام ریاست جمهوری احمدی نژاد می گذرد، اخباری مبنی بر بازداشت رحیمی منتشر شد هر چند وکیل رحیمی این خبر را تکذیب کرد اما واقعیت امر این است که ورود به حلقه انحرافی گرد دولت نهم و دهم و بررسی اتهامات آن ها شروع شده درست زمانی که محمود احمدی نژاد خلع سلاح شده و هیچ قدرت اجرایی ندارد.

احمدی نژاد که با اتمام ریاست جمهوریش توسط رهبر انقلاب به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درامد، در اولین جلسه مجمع بعد از این انتصاب، شرکت نکرد و مسیر خروج خود را از بدنه نظام را هموار تر کرد.
با این وجود باید منتظر ماند و دید که در صورت بررسی اتهامات مشایی و بقایی احمدی نژاد چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات