وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم تودیع و معرافه" سید عباس عراقچی" و" مرضیه افخم" خطاب به خبرنگاران گفت: سمتی در وزارت امور خارجه نمانده که شما خبرنگاران ذکر نکرده باشید که عراقچی قرار است عهده دار آن شود و اگر همینطور ادامه دهید تصور می کنم کم کم پست وزیر را به وی بدهید! !

به گزارش افکارنیوز، مراسم معارفه" مرضیه افخم" بعدازظهر روز یکشنبه (۱۰ شهریورماه) در تالار آیینه وزارت امور خارجه برگزار شد.


پس از آنکه" محمدجواد ظریف" سکانداری وزارت امور خارجه را به عهده گرفت خبرهای لحظه به لحظه ای از وزارت امور خارجه حاکی از آن بود که قرار است تغییراتی در سمت های این وزارتخانه بوجود آید.

ما خبرنگاران از همان روز گوش هایمان را تیز کردیم تا رفت و آمدهای وزارت خارجه را با سرعت به مخاطبان ابلاغ کنیم، گویا در راهروهای این وزارتخانه آمد و شدهایی در حال انجام بود؛ یکی سفیر بود که به کشور باز می گشت و دیگری معاون که برای استقرار در سفارتخانه هایمان عازم کشور دیگری بود.

هر روز پیش از پیگیری هر سوژه ای خبرهای وزارت خارجه را دنبال می کردیم و در پی این بودیم تا افراد جدید را هر چه سریعتر بشناسیم.

در این بین" سید عباس عراقچی هفتمین سخنگوی وزارت امور خارجه بیش از هر شخص دیگری سرش شلوغ بود، خبرنگاران به گفته خودش لحظه به لحظه با او تماس می گرفتند و پیگیر فرد جدید برای این سمت می شدند.

بارها در تماس هایی که با آقای عراقچی داشتیم به او می گفتیم ما منتظر ابقای شما هستیم و او مثل همیشه با خنده جواب می داد صبر کنید به زودی اعلام می شود و این نظر لطف شما خبرنگاران است که خواستار ابقای بنده هستید.

پیگیری ها ادامه داشت تا اینکه اواخر هفته گذشته خبرهایمان که هنوز قطعی نشده بود به واقعیت تبدیل شد؛ خبر رسید که قرار است از طبقه نسوان فردی به عنوان سخنگو انتخاب شود، شصتمان خبردار شد که این فرد خانم دیپلماتی از وزارت امور خارجه است.

چون خودمان هم از این طبقه هستیم بر غرور همیشگی مان چند درصدی اضافه شد، سخنگوی وزارت امور خارجه مان بانویی است که سال ها در وزارت امور خارجه فعالیت کرده که این موجبات غرور و افتخار است.

این خبرها ادامه داشت تا اینکه بعدازظهر رورز یکشنبه مراسم تودیع و معارفه سید عباس عراقچی و مرضیه افخم به صورت رسمی اعلام شد؛ مثل همیشه با همان شتاب و استرس همیشگی خبرنگاری خودمان را به وزارت امور خارجه و تالار آئینه رساندیم.

مثل اینکه این تالار آئینه حالا حالاها با ما کار دارد، خدا می داند چه خاطراتی را بر در و دیوارش ثبت کرده است! !


این مراسم را ۵ سخنگو همراهی می کردند، آقایان قشقاوی، عراقچی، مهمانپرست، حسینی و خانم افخم، که گزینه آخر مهم ترین سوژه آن روز بود.

پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید، هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

عراقچی گفت: من معتقدم این مراسم تودیع آقای مهمانپرست و معارفه خانم افخم است.

وی در بخش دیگری اظهار داشت: کار با خبرنگاران برایم لذت بخش است.

هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی مثل همیشه لبخند زد و گفت: از اینکه خبرنگاران مزاحمم بودند لذت می بردم.

وی در ادامه به خانم افخم سخنگوی جدید وزارت امور خارجه تبریک گفت و اظهار داشت: من می توانم شهادت دهم که اگر وی خانم هم نبودند باز هم بهترین گزینه برای دستگاه دیپلماسی بود.


جمله جالبی که سید عباس عراقچی به شوخی بیان کرد این بود که: به خانم افخم نصیحت می کنم که تولد هیچ نوزادی را تبریک نگویید.

راستی عجب سوژه ای شده این نوه ملکه انگلیس، خدا به خیر کند این نوه تا بزرگ شود چه ماجراهایی که نخواهد داشت! !

بعد از سخنرانی آقای عراقچی جناب آقای مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه به سخنرانی پرداخت.


جناب آقای مهمانپرست اظهارات بسیار جالبی در مورد خبرنگاران داشت که در پایان با اشاره به یکی از خاطراتش گفت: من جناب آقای مردوخی را هرگز فراموش نمی کنم.


آقای محمدجواد ظریف سومین سخنران این مراسم بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی مان از زحمات جناب آقای مهمانپرست و سید عباس عراقچی تشکر کرد.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: سمتی در وزارت امور خارجه نمانده که شما خبرنگاران ذکر نکرده باشید که عراقچی قرار است عهده دار آن شود و اگر همینطور ادامه دهید تصور می کنم کم کم پست وزیر را به وی بدهید! !


ظریف در تقدیر و تشکر از خانم افخم اظهار داشت: با اجازه آقایان، خانم افخم می خواهند کار دو مرد را انجام دهند.

در پایان مرضیه افخم اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: با اینکه سال ها از پشت صحنه با خبرنگاران همکاری می کردم، دو سه روزی است که فضا عوض شده و خودم سوژه رسانه ها شدم. ! !

سخنگوی جدید وزارت خارجه از" علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه سابق قدردانی کرد و گفت: گرچه حضور دکتر صالحی کوتاه بود اما آرامش را به وزارت خارجه بازگرداند.

وی همچینین از" حمیدرضا آصفی" سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه قدردانی کرد.

خانم افخم که با سخنانش قدرت سخنگویش را به رخ رسانه های خارجی کشید با بیان اینکه" من قابل این همه تعریف نبودم" این بیت شعر را قرائت کرد: " تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافری است راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش"

در پایان این مراسم" محمدجواد ظریف" حکم سخنگویی افخم را به وی داد و با اهدای لوح و هدیه از دو سخنگوی سابق و اسبق قدردانی کرد.


مراسم رسمی که تمام شد خبرنگاران مثل اینکه از بند رها شده باشند هرکدام به سمت سوژه ای رفتند؛ عراقچی، مهمانپرست، افخم، و ظریف که متاسفانه آقای ظریف به دلیل مشغله کاری و حساس بودن اوضاع این روزهای منطقه به سرعت با عذرخواهی و لبخند همیشگی تالار آئینه را ترک کرد.

بیش از هرکس دیگری خانم افخم صدای جدید دستگاه دیپلماسی در حلقه خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان محاصره شده بود.


خانم افخم با آرامشی عجیب و تسلطی کامل بر اوضاع و مسائل به سوالات پاسخ می گفت.

راستی رسانه های غربی چشمانشان را باز کنند و واضح تر ببیننند که سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران چگونه با ظاهری اسلامی در برابر هجمه های آنها سخن می گوید.

خانم افخم نمونه بارز یک بانوی موفق ایرانی است که موجبات افتخار و غرورآفرینی ما خبرنگاران زن ایران است.

خانم افخم پاسخ محکمی به تمام اداعاهای واهی غرب مبنی بر اینکه زنان در ایران با محدودیت روبه رو هستند است.


باید به انتخاب هوشمندانه دکتر ظریف تبریک گفت، این انتخاب به گفته خود دکتر ظریف هیچ جنبه تبلیغاتی نداشته اما توانست چهره واقعی یک بانوی موفقی ایرانی را به جهانیان نشان دهد.

ما خبرنگاران به این انتخاب هوشمندانه تبریک می گوییم و به صدای جدید دستگاه دیپلماسی افتخار می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات