نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم بتوانیم با آقای انصاری به عنوان معاون پارلمانی رئیس جمهور کار کنیم. او باید خط مشی گذشته خود را جبران کند که ادامه مشی قبلی آسیب به دولت است.

به گزارش افکارنیوز، علیرضا زاکانی نماینده مجلس امروز (دوشنبه) در چهاردهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: اگر امروز در راهی قرار گرفته اید بزرگترین خدمت به خودتان این است که مختصات خود را پیدا کنید؛ زیرا اگر مختصات جبهه انقلاب را شناختیم مشکلی نخواهیم داشت و از موضع انفعال به موضع فعال گام خواهیم برداشت.

وی افزود: این مختصات با نوع نگاه امام و حضرت آقا در صحنه به دست می آید، زیرا عرض و طول این مختصات با توجه به آرمان ها و ارزش های انقلاب به دست می آید و ملاکمان هم در این مسیر جایی جز ولی فقیه در صحنه عمل نیست.

این نماینده مجلس با اشاره به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا سال ۸۵ وقتی احمدی نژاد از شما خواست به دولت بروید و کارهای سیاسی دولت را در دست بگیرید به او پاسخ مثبت ندادید و شاید حضور شما در آنجا مانع از برخی مسائل می شد، گفت: در خرداد ۸۵ آقای احمدی نژاد دو ساعت و اندی با من صحبت کرد که به دولت بیا و کارهای سیاسی دولت را در دست بگیرد. من گفتم اگر من بیایم چه کارهایی می خواهی با همدیگر انجام دهیم گفت: دست به دست هم می دهیم و خبرگان رهبری را عوض می کنیم. پیرهای خبرگان بیرون و به جای آنها جوانان را می آوریم.

زاکانی تصریح کرد: این مطلب را رئیس جمهوری که تنها ۹ ماه از حضورش در این جایگاه گذشته بود، عنوان می کرد. رئیس جمهور ۹ ماهه چه نسبتی با خبرگان رهبری دارد؟ وقتی من شروع کردم به دلیل آوردن برای نپذیرفتن این جایگاه، گفت تو آدم چه کسی هستی که اینطور صحبت می کنی. من عکس آقا و امام که پشت سرش بود را نشان دادم و گفتم من در مسیر این ۲ بزرگوار هستم.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب نیاز به خواص اهل حق، بصیر و باشناخت دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به آغاز به کار مجلس هفتم و همزمانی آن با سال آخر عمر دولت آقای خاتمی، گفت: بنده به همراه آقای حدادعادل و چند نفر دیگر درباره خط مشی مجلس هفتم خدمت حضرت آقا که در مشهد بودند، رسیدیم. رهبری فرمایشات بلندی درباره مواضع اقتصادی داشتند و تاکیداتی را در این زمینه درباره دولت داشتند و تاکید کردند" دولت در سال آخر عمرش است و دولتها سال آخرشان پنچر می شوند و انگیزه هایشان کم می شود. شما کمک کنید دولت به مردم خدمت کند" . منطق حضرت آقا در این زمینه کمک به دولت بود که ۷ سال کارهایی را علیه برخی از آرمان های نظام انجام داده بود.

زاکانی با اشاره به مثال دیگری در این زمینه گفت: در بحث استیضاح آقای حاجی، رهبری کتبا نامه دادند که استیضاح نکنید زیرا سال آخر دولت است و نظام آموزشی با مشکلاتی روبرو می شود.

وی گفت: اینکه مقام معظم رهبری اصطلاح خودی و یا غیرخودی را مطرح کردند در این است که ما باید نگاه جبهه ای به عرصه انقلاب داشته باشیم و خودی و غیرخودی را بازتعریف کنیم. در این مسئله قطعا برخی به جبهه انقلاب از این منظر نزدیکترند و برخی دورتر.

این نماینده مجلس گفت: ما در مجلس سعی کردیم این نگاه را داشته باشیم و اگر با این نگاه حرکت نمی کردیم، بسیاری از وزرای پیشنهادی می ریختند. این نگاه عین خیرخواهی است و ما فراتر از آن را با آقای احمدی نژاد داشتیم و برخی مواقع مواضع ما محرمانه به ایشان اعلام می شد.

زاکانی تاکید کرد: زمانی ایشان وزیری را معرفی کردند و یکی از سرهنگ های کشور پس از اینکه اسم ایشان را به عنوان وزیر پیشنهای شنیده بود به مجلس آمد و گفت این فرد بازداشت من بوده است. کمیسیون اصل ۹۰ با این وزیر جلسه گذاشت و ایشان منکر آن قضیه شدند و این سرهنگ را با او روبرو کردیم و گفت که او را نمی شناسد اما وقتی شماره های ۲ تن از دیگرانی که با این وزیر پیشنهادی بازداشت این سرهنگ بودند را در گوشی همراه او وارد کرد متوجه اصل ماجرا شد. من و آقای فدایی ۲ ساعت با آقای احمدی نژاد جلسه گذاشتیم و در این زمینه با او صحبت کردیم اما احمدی نژاد گفت حضور او در این سمت ایراد ندارد و شرعی است البته آن وزیر معرفی شد و رای نیاورد.

وی گفت: آن فرد حتی از نظر سیاسی نیز در مسیر آقای احمدی نژاد نبود و در ستاد معین فعالیت کرده بود و به او رای داده بود. اما در برابر انتقادات ما در این زمینه گفت جذبش کرده ایم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: معتقدم هرجا نگاه ملاک ما جبهه انقلاب باشد، انقلاب و افراد آسیب نمی خورند. سعی ما بر این بود با این ملاک و معیار با وزرا روبرو شویم. نه آنقدر تنگ نظری کنیم که هیچکس از آن خارج نشود و نه اینکه ملاکها و شاخص های اصلی را نادیده بگیریم تا به مسئله اصلی آسیب وارد شود و آنجایی که باید بایستیم محکم بایستیم.

زاکانی با اشاره به مخالفت خود با ۲ وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و نفت دولت یازدهم گفت: ملاک مهم بنده در این زمینه مباحث اخلاقی و اعتقاد در زمینه جهت گیری های کلی کشور به سمت الگوی ایرانی-اسلامی بود و نکته دیگر واکاوی فتنه بود و البته مخالفت با آقای زنگنه در زمینه مفاسد اقتصادی نیز بود.

وی با بیان اینکه در رای مجلس کارآمدی وزرا، فتنه گری و مباحث اقتصادی آنها و از این جنس مسائل مورد توجه بود، گفت: در مجلس خیلی جاها اغماض کردیم و علتش این بود که اگر اغماض نمی کردیم دولتی تشکیل نمی شد. مجلس به عناصر اقتصادی برای حل مشکلات معیشت مردم توجه ویژه کرد و وزیر اقتصادی با رای بالایی رای آورد.

این نماینده مجلس افزود: مجلس نمره قابل قبولی از مواجهه با دولت روحانی می گیرد. البته بنده توقع نداشتم زنگنه رای بیاورد و فکر می کردم با آن مسائلی که عنوان شد، رای نیاورد اما رای آورد و این محل اشکال است اما ایشان در حال حاضر یکی از وزرای کشور هستند و ما برای چرخش چرخ کشور باید با او همکاری کنیم اما قرار نیست چشممان را در برابر برخی از مسائل ببندیم و اجازه بدهیم اشتباهاتی که در سال ۷۹ و… ایجاد شد و باعث بوجود شدن پرونده هایی شد، دوباره رخ دهد.

زاکانی یادآور شد: ۲ روز پیش خبری به من رسید که خیلی ناراحت کننده بود. من با خودشان و مسئول مربوطه برای رفع آن مشکل جلسه گذاشتیم بنابراین باید توجه ویژه ای به این جلسه داشته باشیم تا از بروز اشتباهات جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه معتقدم مجلس اصولگراست اما ترکیب جمعی و سیاست اداره شان غلط است، گفت: این انتقادات و مطالب را به آقای لاریجانی نیز گفته ایم و معتقدیم نوع سیاست گذاری متفاوت مجلس نهم را دچار ضعف و سستی کرده است و از دورن نیز ما را اذیت می کند.

این نماینده مجلس با اشاره به رای آوردن زنگنه در صحن علنی مجلس گفت: تاکید روحانی و سخنرانی پایانی ایشان در کنار لابی آقای باهنر و برخی از دوستشان که به شدت برای زنگنه کار می کردند و تاکید آقای روحانی در این زمینه که اگر او نباشد نمی تواند این وزارتخانه را اداره کند، باعث رای آوردن زنگنه شد.

زاکانی ادامه داد: ما باید نسبت به آن چارچوب های مشخص، دولت را برای خدمت گذاری کمک کنیم و باید بر اساس اصولمان با دولت روبرو شویم نه سهمی نگری.

وی تاکید کرد: این نگاه به طریق اولی در حمایت از احمدی نژاد بود که به دولت کمک کنیم در این زمینه حرکت کند و معتقدم اگر ملاک انسانها تقویت نظام باشد با وجود دشمنان زیادی که انقلاب دارد، اگر به خودمان مشغول شویم امکان ندارد تقویت نظام صورت گیرد؛ باید در این زمینه توجه اصلی را به دشمنان داشت.

این نماینده مجلس ادامه داد: نگاه به جبهه انقلاب داشته باشید و ارزش خود را کمتر از این نکنید؛ تلاش کنید بخشی به مسائل نگاه نکنید. شما سرباز ولایت هستید و اگر کسی قرب و نزدیکی دارد باید آن را در همراهی با ولایت ببینیم.

زاکانی در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجویان درباره تذکر به چیت چیان گفت: ایرادی ندارد کسی از مجلس رای بیاورد و بعد تذکر دریافت کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ستاره دار کردن دانشجویان گفت: این مسئله از زمان معین شروع شد. البته اگر مبنای نادرستی داشته باشد، نادرست است اما اگر مبنای درستی باشد یا مثلا درباره دانشجویی باشد که با کپسول گاز چند تنی قصد انفجار خوابگاهی را داشته باشد که مثال هایی از این دست وجود داشته باشد، کار درستی است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه چرا مجلس به برخی از وزرا رای بالایی داد، گفت: مجلس نشان داد به اصول پایبند است و بحث سلیقه ای ندارد. دیگر اینکه مشکلات اقتصادی و حل آن برای مجلس مهم است و توجه خود را به این نقطه معطوف می کند.

زاکانی در مورد مطلب ترکان در سرمقاله شرق گفت: او حرف نادرستی را در سرمقاله شرق عنوان کرد که زشت بود. معتقدم حتما باید از مجلس عذرخواهی کند.

وی درباره اینکه آیا مجلس اصولگراست و چرا در زمان انتخابات دچار مسائلی شدند، گفت: مبنای اصولی را خوب تعریف نکرده ایم و با این نگاه بخشی، آسیب جدی به اصولگرایان زدیم.

این نماینده مجلس درباره انتخاب معاون پارلمانی دولت و انتشار فیلمش در رسانه ها گفت: امیدوارم بتوانیم با آقای انصاری کار کنیم و البته او نیز باید خط مشی گذشته خود را جبران کند که ادامه مشی قبلی آسیب به دولت است.

زاکانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اختیار سرپرست های وزارتخانه ها گفت: سرپرست همان اختیارات وزیر را دارد اما خود سرپرست باید طوری رفتار کند که خودش را جاده صاف کن عده ای قرار ندهد و مسیری را برای حضور وزیر بعدی قرار ندهد.

وی درباره دستگاه های نظارتی بر مجلس گفت: مجلس از طریق کمیسیون اصل ۹۰ و هیئت نظارت مجلس، نظارت می شود.

این نماینده مجلس در پایان به دانشجویان توصیه کرد: همواره مسائلی را با نگاه جبهه ای تحلیل کنید و در این فضا حرکت کنید زیرا با این نگاه آسیبی به شما و نظام نمی رسد. به عنوان مثال در بحث تجمع شما در مقابل دانشگاه آزاد بنده به عنوان نماینده ای که مسائل این دانشگاه را پیگیری می کردم گفتم این رفتار شما درست و قانونی نیست. طرفدار دانشگاه آزاد و فراهم کردن امکانات آن برای دانشجویان هستم اما حضور جاسبی را مخل می بینم بنابراین با ملاک اگر حرکت کنید دچار مشکل نخواهید شد و نهایت امر این می شود که با موفقیت مسیر را پشت سر می گذارید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات