فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه در هواپیماهای صبا و صدف تغیراتی قرار است صورت بگیرد، خبر از بکارگیری پرنده های جدید شناسایی در پدافند هوایی داد.

به گزارش افکارنیوز ، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء در کنفرانس خبری اظهار داشت: بنا داریم رزمایش بزرگ، مشترک و سراسری در اواخر مهرماه و یا دهه اول آبان ماه سال جاری صورت دهیم که این رزمایش با تمام پتانسیل دفاعی کشور و شرکت همه نیروهای ارتش و سپاه انجام خواهد شد.

وی افزود: در این رزمایش از سامانه های موشکی و راداری جدیدی که به شبکه یک پارچه پدافند هوایی کشور در منطقه جدیدی صورت می گیرد، استفاده خواهیم کرد.

فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء در توضیح این منطقه جدید برای رزمایش، گفت: این منطقه جدید کوهستانی و صعب العبور و در آن فصل از سرمای خاصی برخوردار خواهد بود.

امیر اسماعیلی خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که حدود ۸ هزار نیروی عملیاتی در صحنه در این رزمایش شرکت کنند و با نیروهای پشتیبانی و رزمی جمعا حدود ۱۲ هزار نیرو در این رزمایش خواهند بود.

وی با بیان اینکه اهداف این رزمایش اهداف جدیدی است، تصریح کرد: در حقیقت اهدافی است که متناسب با تهدیدات نوین، فعلی و آینده اتفاق افتاده و یا اتفاق خواهد افتاد.

فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء ادامه داد: پیش بینی شده ما از حجم زیادی از شلیک ها و همچنین شناسایی و حجم زیادی از پروازهای با سرنشین و بدون سرنشین و تاکتیک های الحاق استفاده کنیم.

امیر اسماعیلی در مورد دستاوردهای جدید پدافند هوایی نیز گفت: انشاءالله تا دو روز آینده سامانه تنفیق بین سایت های اطلاعاتی شناسایی الکترونیک و سایت های راداری خواهیم داشت و اطلاعات در کسری از ثانیه ها بین دو سایت با تشعشع و بدون تشعشع مبادله خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این توان اطلاعات توانمند بسیار بالایی را در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های به موقع به ما خواهد داد و در حقیقت شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور یک نوع اطلاعات رزمی و اطلاعاتی را از این دو سایت مجاور خواهد گرفت.

فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء در مورد دستاوردهای دیگر این قرارگاه نیز گفت که دستاوردهای جدید دیگری هم داریم که در هفته دفاع مقدس اعلام خواهد شد.

امیر اسماعیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این سایت های پرنده همان صبا و صدف هستند، اظهار کرد: بله، صبا و صدفی که قطعا اسم های آنان را عوض می کنیم.

وی در توضیح این سایت های پرنده صبا و صدف تصریح کرد: هواپیمای صبا و صدف نه اینکه دو هواپیما باشد، بلکه اسم صدف برای خاص ماموریتی است که انجام می شود و هواپیمای متفاوتی دارد و تعداد این نوع هواپیما در سراسر کشور از پایگاه های متعدد برنامه می شود.

فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء اضافه کرد: صبا هم ماموریت دیگری با طول زمان غیر مشابه با هدف برنامه می شود و ماموریت آن ماموریت خاص و محدودتری است.

امیر اسماعیلی در پاسخ به پرسشی بر این اساس که چرا تاکنون این سایت های پرنده صبا و صدف اعلام نشده بود، خاطرنشان کرد: برای اینکه این موارد اطلاعات و شناسایی است و هم اکنون که شما اسمش را مطرح کرده اید، گفتیم که این نوع هواپیما، هواپیمای چرخه اطلاعات و شناسایی ما هستند که انشاءالله اسم آنها را تغییر و اسم جدید بر آنها خواهیم گذاشت.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا این هواپیماها توانمندی و کار آواکس را انجام می دهند، گفت: ما در نظر نداریم که در حقیقت بیاییم و آنچه را که تاکتیک های کشور دیگر است در کشور خود نهادینه کنیم. چون تهدیدات علیه جمهوری اسلامی بسیار متفاوت تر از تهدید علیه سایر کشورها است.

فرمانده پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء تاکید کرد: ما استفاده از آواکس در جمهوری اسلامی ایران را نه فقط به خاطر تحریم و نداشتن بلکه به گونه ای دیگری تهدید را برای خود تعریف کردیم و از این هواپیماها هم استفاده آواکس و هم استفاده سایت های اطلاعات و شناسایی پرنده می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات