عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان به دنبال این است تا به نحوی دیپلمات خاطی و مست خود را از ایران خارج کند اما ما به پلیس امنیت گفتیم این دیپلمات خاطی به هیچ وجه حق ندارد از کشور خارج شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمدحسن آصفری درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده" دیپلمات مست عربستان" که ۲۴ اسفند ۹۱ در حال مستی یکی از شهروندان کشورمان را کشت، گفت: این موضوع همچنان در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.

وی افزود: هفته گذشته این موضوع را از مسئولان وزارت امور خارجه پیگیر شدیم و آن ها نیز گفتند در حال پیگیری هستیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: عربستان به دنبال این است تا به نحوی این دیپلمات خاطی را از ایران خارج کند اما ما به پلیس امنیت گفتیم این دیپلمات خاطی به هیچ وجه حق ندارد از کشور خارج شود.

آصفری تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که پرونده دیپلمات خاطی عربستان تعیین تکلیف نشود این دیپلمات حق ندارد از ایران خارج شود.

نماینده اراک و کمیجان اظهار داشت: از دولت عربستان درخواست کردیم وی را به خاطر رعایت نکردن مسائل شرعی و تخلف از لیست کاردارهای خود خارج کند، اگر این اتفاق بیافتد این پرونده در ایران قابل پیگیری خواهد بود.

وی افزود: ما با عربستان توافقاتی داریم و باید براساس آن عمل شود ولی قطعا موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: عربستان به دنبال خروج دیپلمات خاطی خود از ایران است ولی تا زمانی که این پرونده به نتیجه نرسد این دیپلمات خاطی حق خروج از این کشور را ندارد.


این در حالی است مهدی دواتگری نماینده مراغه و عجب شیر که پیگیرکننده اصلی این پرونده است، پیش از این نیز گفته بود: این پرونده در حال حاضر بلاتکلیف مانده است.

وی افزود: دستگاه دیپلماسی کشورمان اهتمامی که باید در پیگیری این پرونده داشته باشد، را ندارند.

مسئول پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستان خاطرنشان کرد: در حالی که باید به اولیای دم، خسارت وارده پرداخت شود هیچ گونه خسارتی تا به امروز پرداخت نشده است.

رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس تاکید کرد: دیپلمات خاطی عربستانی در حال حاضر بدون هیچ گونه محدودیتی در تهران به سر می برد!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: پس از رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت یازدهم، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به پرونده دیپلمات مست عربستان رسیدگی خواهد کرد.

توضیحات وزارت امور خارجه

همچنین سید عباس عراقچی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه در پاسخ به پیگیری های باشگاه خبرنگاران گفته بود: در خصوص این پرونده پیگیری های حقوقی و رایزنی های سیاسی ادامه دارد.

وی ادامه داد: پیش از این هم اعلام کردیم؛ این پرونده مسئله پیچیده ای است که حل و فصل آن به آسانی مقدور نیست چراکه این فرد دیپلمات بوده و مصونیت سیاسی دارد و پیگیری حقوقی این پرونده به آسانی یک پرونده معمولی نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: هرچه از زاویه سیاسی به این پرونده پرداخته شود حل آن را سخت تر می کند.

عراقچی ادامه داد: توصیه من به رسانه ها و افراد مرتبط با این پرونده این است که اجازه دهند این مسئله روال معمول خود را طی کند.

وی اظهار داشت: دیپلمات مذکور به دلیل همان مسئله مصونیت طبیعی است که دستگیر نبوده اما تا تکمیل شدن پرونده اجازه خروج از ایران را ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: برای اینکه پرونده روال طبیعی خود را طی کند ما از طریق حقوقی یا سیاسی پیگیر هستیم و از این طریق به نتیجه خواهیم رسید و پرداخت دیه یکی از پیگیری های وزارت خارجه است.

اضافه می شود، ساعت ۵: ۴۶ صبح روز پنج شنبه ۲۴ اسفند، یک دستگاه خودروی هیوندا به شماره سیاسی ۸۶-۲۴۱ وابسته به سفارتخانه عربستان سعودی در بلوار ارتش از شرق به غرب در حال حرکت بود که با یک دستگاه پراید در حال توقف، مقابل ستاد نیروی زمینی ارتش در شهرک شهید محلاتی از پشت برخورد کرد به طوری که خودرو پراید حدود ۶۰ متر به جلو پرتاب شد و بر اثر شدت ضربه وارده، راننده خودروی پراید از ناحیه قفسه سینه و کبد دچار آسیب شدید شده و در دم جان باخت و یک سرنشین دیگر این خودرو مصدوم شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات