رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان می شود تا در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای شرکت کند.

به گزارش افکارنیوز ، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان می شود تا در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای شرکت کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح روز پنجشنبه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهد شد و روز جمعه به ایران باز خواهد گشت.

روحانی در این سفر، علاوه بر شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان شانگهای با اعضای این سازمان نیز دیدار خواهد کرد.

دیدار با روسای جمهور روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان و افغانستان از مهم ترین برنامه های روحانی در سفر به بیشکک خواهد بود.

روحانی در این سفر با «شی جی پینگ» دیدار خواهد کرد که اولین دیدار یک مقام بلند پایه ایرانی با رئیس جمهور تازه انتخاب شده چین است.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری های چندجانبه امنیتی ٬ اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، و هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است و بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی رود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات