بازار خودرو این روزها با «موش وگربه بازی قیمتها» ، چندان اطمینان لازم را برای بازیگران آن فراهم نکرده است. حتی «پدربزرگهای» این بازار نیز با وجود رقابت دیرینی که درقیمت داشتند کمتر مورد توجه قرارگرفت.

به گزارش افکارنیوز ، روزجمعه با اینکه بازار خودروی دست دوم ویترینی چند صد خودروی دست دوم رابه نمایش گذاشته بود امادراین بازار کمتر معامله ای انجام می گرفت. درعین حال قیمت خودروها برای خرید وفروش نسبتا گران بود ومشتریان انتظار بیشتری از کاهش قیمت خودرو داشتند.

نمایی از این بازار پرهیاهو نشان می داد بیشترین خودروهای درمعرض فروش باز هم به رقبای دیرینه یعنی پراید و پیکان اختصاص داشت و خودروهای دیگری هم به نسبت کمتری اما با قیمتهای بسیار بالا عرضه شده بود. دراین بازار انواع پژو، سمند، پی کی وبرخی از خودروهای چینی وکره ای به نمایش گذاشته شده بود، اما قیمتهای بالای آنها سبب شده اغلب مشتریان به سمت خرید خودروهای مدل پایین اشتیاق نشان دهند.

اما بازار خودروی پیکان با سپری کردن بیش از ۴ دهه از عمر خود همچنان داغ بود و قیمتها دراین بازار از دومیلیون و۵۰۰ هزار تومان آغاز وبه ر قمهای غیر قابل باوری افزایش یافته بود.

در این بازار نمونه هایی از این خودرو دیده می شد که همه را انگشت به دهان می کرد عرضه پیکانی صفر کیلومتر! سوگلی مدل ۸۳ پس از چند سال خواب با قیمت ۱۰ میلیون تومان به بازار آمده بود وبرای چند دقیقه ای فروشندگان وخریداران خودرو را سرگرم کرده بود، اما قیمت آن سبب شده بود که بی درنگ فروشنده آن پاسخگوی دوستداران باشد. برخی فعالان به فروشنده پیشنهاد می دادند خواهان معامله این سوگلی دهه هشتاد زیر ۱۰ میلیون تومان هستند، اما فروشنده هم پاسخ جالبی به آنان می داد ومی گفت: چه خودروی صفر کیلومتر درایران ۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است که آن را به قیمت پایین بفروشم، حتی قیمت چینی ها چند برابر قیمت این خودرو است.

اما برخی ها به قدری از دیدن این خودرو سر شوق آمده بودند که به آن «استخوان فیل» «خودروی ملی» ، «خاطرات شیرین و «خودروی خانواده» لقب داده بودند و حتی قیمت ۱۰ میلیون تومان برای آن راهم منصفانه تعبیر می کردند!

آنان می گفتند توقف تولید این خودرو کار اشتباهی بوده است واگر موتور و بدنه آن به روز می شد همچنان در بازار مشتری داشت.

بازار انواع پراید نیز با قیمتهای رنگارنگی که داشت داغ بود، برای نمونه قیمت انواع پراید از ۷۴ به بعد از پایه پنج میلیون تومان شروع می شد و تا آخرین مدلها نیز درمحدوده ۱۵ میلیون تومان پایان می یافت.

البته برخی خودروها مانند سمند و پژو وبرخی خودروهای چینی هم برای خود مشتریانی داشت، اما کمتر مورد معامله قرار می گرفت.

درکنار فروشندگان وخریداران خودرو اما سایه سنگین گروه دیگری نیز به چشم می خورد، فعالانی که انگار دراین بازار مأموریت دارند فضای این بازار را به نفع خود تغییردهند آنان باوجود احتیاط مشتریان واقعی درمعاملات تقریباً ظرف چند دقیقه به فروشنده تاکید داشتند خواهان خرید خودرو هستند، اما نحوه قیمت گذاری آنان به نحوی بود که تقریبا یک میلیون تومان زیر قیمت بازار به فروشنده پیشنهاد می کردند وتنها افراد پول لازم زیر بار این گونه معاملات می رفتند!

گذشته از آن، این گروه از دلالان دردورمیدان ورودی نمایشگاه مشهد از فاصله ای دور به خودروهای درحال تردد با هر ترفندی که بود آنان را وادار به توقف وتصریح می کردند چنانچه فروشنده واقعی هستند آنان نیز خریدار واقعی هستند وظرف چند دقیقه معامله انجام می گیرد، اما پیشنهاد قیمتی آنان فروشندگان خودرو را تقریباً فراری می داد.

این فروشندگان ترجیح می دادند با پرداخت ۶۳۰۰ تومان ورودی نمایشگاه خودرو با مشتریان واقعی معامله کنند تا دلالانی که به دنبال بزخری خودروی آنان بودند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات