عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: باید استقامت کرد و در مقابل زورگو ایستاد، زیرا با کوچکترین عقب نشینی دشمن به خود اجازه می دهد کیلومترها به جلو بیایند.

به گزارش افکارنیوز ، سیدمرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع اعضای اصناف و بازار تهران در خصوص تحولات منطقه، گفت: برخود لازم می دانم که برائت خود را از طاغوت زمان، آمریکای جهانخوار و فرزند ناخلفش رژیم صهیونیستی اعلام کنم، متاسفانه کار به جایی رسیده که اوباما خود را بزرگ همه دنیا و فرمانده جهان می داند و در صحبت هایش به صراحت اعلام می کند که ما می دانیم همه دنیا با حمله به سوریه مخالفند، ولی ما آمریکاییم و باید حمله کنیم حتی اگر دلیل قانع کننده ای هم نباشد که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

وی تاکید کرد: دولت هایی مانند عربستان با تجهیز نیروهای تکفیری همه گونه جنایتی را مرتکب می شوند، اما دولت سوریه به دلیل اینکه جبهه اول مقاومت در برابر اسرائیل جنایتکار است باید مورد هجمه قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در هر حال آمریکا و ایادی آن از این همه تجربیاتی که دارند هنوز عبرت نگرفته اند، خاطرنشان کرد: زمانی به بهانه اینکه در عراق سلاح های کشتار جمعی استفاده می شود به این کشور حمله کردند، در حال حاضر نیز علی رغم عدم همراهی بسیاری از کشورها و حتی استعمار پیر، انگلستان، باز هم بر حمله به سوریه تاکید دارند. امیدواریم همانگونه که فرعون بوسیله عصای حضرت موسی (ع) در هم کوبیده شد، باز هم دست خدا موجب گردد، متجاوزگران به سزای اعمل خود برسند.

نبوی در بخش دیگری از سخنان خود به آغاز به کار دولت یازدهم با عنوان دولت تدبیر و امید اشاره کرد و با بیان این مطلب که در دوره های گذشته شاهد یکسری افراط و تفریط هایی بودیم، اظهارداشت: به ویژه مشکلی که بوضوح در دولت های گذشته نمایان بود، دولت ها جهت مسائل اقتصادی کشور از یک نقشه راه مشخص برخوردار نیستند یعنی نگاه به مسائل اقتصادی یک نگاه پروژه ای و مهندس گونه بود، این نگاه موجب می شد که هیچ گاه اثر مسائل اقتصادی بر روی مسائل اجتماعی، سیاسی و غیره دیده نشود.

وی با بیان اینکه کشور ما چهار دوره مشخص را طی کرده است، یادآور شد: در دولت ۸ ساله موسوی، با توجه به مسایل جنگ لازم بود تا کالاهای اساسی به صورت کوپنی توزیع شود، اما دولت در بسیاری از مسایل اقتصادی و توزیع کالاها دخالت کرد. کسری بودجه این دوره موجب شد ارزش پول ملی پایین بیاید و یکسری افراد نیز با توجه به ارتباطات دولتی، ارز را با نرخ دولتی دریافت کردند و در بازار آزاد آن را به فروش رساندند و از همین راه سرمایه دار شدند.

مدیرمسئول روزنامه رسالت خاطرنشان کرد: حتی افرادی با همین ارز و به نام تاسیس کارخانه از این ارزها استفاده کردند و بدون افتتاح کارخانه و یا با ایجاد یک سوله کوچک، ارز دولتی را در بازار آزاد به فروش رساندند و از این موقعیت به نفع خود سوء استفاده کردند و هیچ وقت با بانک مرکزی تسویه حساب نکردند. این نشان از عدم داشتن یک نقشه راه بود. در آن زمان دخالت دولت در هر مسئله ای به اسم عدالت موجب بروز مشکلات عدیده در کشور شد.

نبوی در خصوص عملکرد دولت سازندگی نیز گفت: در زمان دولت آقای هاشمی با افت و خیزهای زیادی روبرو بودیم، وی یکسری مشکلات را حل کرد ونرخ ارز را به قیمت اصلی رساند، ویرانه های جنگ بازسازی شد اما یکی از مهمترین مشکلات آن زمان استفاده از اعتبارات خارجی جهت فعال کردن کارخانه های داخلی بود. اصطلاحاتی مانند یوزانس، فاینانس و غیره در آن زمان رواج پیدا کرده بود.

وی تصریح کرد: وزیر صنایع کنونی که آن زمان نیز مقام وزارت را به عهده داشت، بر این عقیده بود که می توانیم با استفاده از نورانس مواد اولیه از خارج کشور وارد کنیم و ۳ تا ۶ ماه آن را باز پرداخت کنیم. هر گاه پرسیده می شد بازپرداخت چگونه انجام خواهد شد، می گفتند که بعد از تولید، کالاها صادر می شود و آنگاه با بانک مرکزی تسویه حساب صورت می گیرد که در عمل دیدیم چنین نشد و قیمت نفت نیز کاهش پیدا کرد و بدهی های ارزی انباشته و کشور دچار بحران بدهی ارزی شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مجلس چهارم و پنجم تلاش بسیاری انجام داد تا این شرایط به ساماندهی برسد. وقتی ما به مسایل جامع نگاه نکنیم، چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

نبوی با بیان اینکه در دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی عدم دقت در اعلام به موقع کوپن برخی از کلاهای اساسی موجب گردید قیمت ها بالا برود، افزود: کار به جایی رسید که هاشمی در نماز جمعه از بازگشت به عقب و راه اندازی دوباره تغزیرات حکومتی صحبت کرد. همان موقع تورم به ۵۰ تا ۵۱ درصد رسید.

وی اظهارداشت: یکی از دلایلی هم که کاندیدای مورد حمایت جامعه روحانیت در سال ۷۶ در انتخابات ریاست جمهوری رای نیاوردند، نیز همین مسئله بود زیرا مردم ناطق نوری را ادامه دهنده راه آقای هاشمی می دانستند.

عضو جامعه مهندسین گفت: همان موقع به هاشمی در جلسات توصیه هایی درباره اینکه دلیل این همه بخشنامه ای که در مورد ارز هفته ای یک بار توسط بانک مرکزی صادر می شود و چیست؟ مطرح می شد اما او با توجه به اعتماد به مدیران خود این راه را ادامه داد.

نبوی در ادامه در خصوص عملکرد دولت اصلاحات نیز گفت: این دولت از ابتدا اعلام کرد که توسعه اقتصادی در این دوره در اولویت قرار ندارد و توسعه سیاسی اولویت ما است. به همین دلیل هرروز یک روزنامه جدید منتشر می شد، جامعه هر روز ملتهب بود و کشور تشنج را به صورت روزانه تجربه می کرد، سناریوسازی های مختلف موجب تظاهرات های مختلف می شد. حتی هاشمی رفسنجانی که اکنون برای آنها بسیار عزیز شده است، به عنوان عالیجناب سرخپوش مطرح می شد. آن چنان جو را علیه او بوجود آوردند که حتی از رفتن به مجلس شورای اسلامی در دوره ششم انصراف داد.

وی به فعالیت افراطیون اطلاح طلب در مجلس ششم پرداخت و یادآور شد: آنها از تریبون مجلس ششم هر روز التهاب ایجاد می کردند، به نام توسعه سیاسی یک سری الگوهای سکولار را می خواستند پیاده کنند. البته این مسائل با اعتراضاتی در دوره دوم دولت اصلاحات مواجه و سرانجام تعدیل شد و با توجه به بالا رفتن قیمت نفت نیز شرایط اقتصادی نسبتا مناسب شد.

مدیرمسئول روزنامه رسالت در خصوص به روی کارآمدن دولت نهم، تاکیدکرد: در دوره احمدی نژاد چون نگاه وی مهندسی بود نقشه راهی وجود نداشت، همه کارها به صورت پروژه ای انجام می شد، به طور مثال ناگهان بحث مسکن مهر مطرح می شد و بانک ها موظف می شدند عمده اعتبارات خود را در این بخش هزینه کنند، در دور اول دولت احمدی نژاد بحث مشاغل زود بازده بوجود آمد که فقط موجب اتلاف وقت و هزینه و بالا رفتن قیمت مسکن و زمین شد و رشد شدید قیمت زمین و مسکن را به وجود آورد.

نبوی درمورد حاشیه های دولت احمدی نژاد نیز، گفت: حاشیه سازی های این دولت در مورد مسائل اعتقادی، امام زمان (عج) و غیره نیز از دیگر مشکلاتی بود که موجب شد کشور دچار چالش شود.

وی در ادامه اظهار داشت: دولت فعلی چنین تجربه هایی را پیش رو دارد و می خواهد تدبیر داشته باشد، محتوای اصلی سخنان رهبر معظم انقلاب" مقاومت و استقامت در مسیر احقاق حق ملت، تدبیر و پیشرفت" است، تجربه ثابت کرده مستکبرین با پیشرفت ما مخالف هستند و وقتی زورشان نمی رسد، بحث تحریم را پیش می کشند و دشمن دین و پیشرفت کشور ما را هدف قرار داده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا تاکید کرد: باید استقامت کرد و در مقابل زورگو ایستاد، زیرا با کوچکترین عقب نشینی دشمن به خود اجازه می دهد کیلومترها به جلو بیایند، باید تدبیر داشت و از افراط و تفریط جلوگیری کرد.

نبوی با اشاره به تجربیات دولت های گذشته، گفت: دولت فعلی نباید با مسائل پروژه ای برخورد کند. باید یک نظریه جامع داشته باشد و این مستلزم این مسئله است که تمام ارکان دولت با یکدیگر هماهنگ باشند. نباید اینگونه باشد که وزیر صنعت در ابتدای کار بیاید و در مقابل شورای رقابت بایستد، شورای رقابتی که قانونی است و اگر نباشد محصولات انحصاری مثل خودرو به قیمت غیر معقول به فروش خواهند رسید.

وی ادامه داد: در مجلس هفتم چند سال قیمت های حامل های انرژی ثابت نگه داشته شد، نتیجه آن قاچاق سوخت و مصرف بی رویه بود، کارت های سوخت طراحی شد که ایده بسیار خوبی نیز بود، ولی بعد قیمت ها تعدیل شد. اما در دولت سابق با تغییر قیمت ناگهانی ارز قیمت های ارائه شده حامل های انرژی خاصیت خود را از دست داد و دوباره قاچاق و مصرف بی رویه ادامه یافت.

مدیرمسئول روزنامه رسالت با بیان اینکه در دولت فعلی استفاده از صندوق توسعه برای هزینه های جاری کشور مطرح شده است، افزود: اکنون اگر چنین تصمیم گرفته شود بازهم شاهد بروز مشکل خواهیم بود. استفاده از این صندوق برای هزینه های جاری مغایر اهداف تشکیل صندوق است.

نبوی در عین حال تاکید کرد: همه باید در دولت با یکدیگر هماهنگ باشند. مسائلی که در این جلسه ناصحانه ذکر شد فقط برای پیشرفت کشور است و برای برون رفت از مشکلات باید انسجام درونی و هماهنگی قوا حفظ شود.

وی در پایان به شعار دولت مبنی بر فعال کردن بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: فعال شدن بخش خصوصی، با استفاده از تجربیات گذشته صورت می پذیرد. امیدوارم با استفاده از چنین تجارب گران بها و هماهنگ بودن ارکان دولت بتوانیم با اعتدال در مسیر پیشرفت حرکت کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات