رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه رونق نماز جمعه به خطبه ها و ویژگی خطبه به محتوای آنهاست بر لزوم عمق بخشی به خطبه های نماز جمعه تأکید کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام سیدرضا تقوی در اختتامیه بیست و دومین گردهمایی سراسری ائمه جمعه در مجتمع آدینه تهران به تشریح دستاوردهای این گردهمایی سه روزه پرداخت.

وی یکی از دستاوردهای مهم این اجلاس را دیدار با مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: زیارت مقام معظم رهبری بر اساس عقاید و باورهایی که داریم یک فرصت و غنیمت است که بحمدالله با وجود مشغله فراوان حضرت آقا و حجم انبوه کارها و برنامه هایشان این توفیق نصیب ما شد.

تقوی از ائمه جمعه خواست که بیانات ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب را که حاوی نکات بسیار لطیف و ظریفی بود به خصوص مطالبی که ایشان در خصوص غرب و جریان بیداری اسلامی مطرح می کردند به دقت مطالعه و نسبت به آنها تأمل کنند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، یکی دیگر از دستاوردهای گردهمایی امامان جمعه را حضور سران قوا و رئیس رسانه ملی و وزیر کشور در این همایش و تبیین شرایط کشور و چشم انداز به آینده و طرح موضوعات مهم به منظور تبادل نظر درباره آنها عنوان کرد.

تقوی دستاورد دیگر همایش مذکور را تبادل تجربیات بین ائمه جمعه عنوان کرد و گفت: امروز اکثر شرکت کنندگان نماز جمعه نسل جوان ما هستند و باید فضایی به وجود آید که ائمه جمعه موفق رمز و راز تعامل و نحوه جذب جوانان را تبیین کنند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به ارسال ۱۰۲ مقاله به دبیرخانه بیست و دومین همایش ائمه جمعه و برگزیدن ۱۰ مقاله از میان آنها از اینکه برخی مقالات به دلیل کلی گویی در خصوص سبک زندگی قابل طرح نبود ابراز گلایه کرد.

تقوی افزود: اینکه موضوعات نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را به طور کلی به عنوان سبک زندگی معرفی کنیم راهگشا نیست چرا که باید برای ارائه سبک زندگی با اتصال حلقه های مختلف عرصه های فردی و اجتماعی زندگی یک منظومه ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه، بیان کلی موضوعات مانند داشتن مصالح است اما برای احداث یک ساختمان باید مهندسی کرد متذکر شد: زندگی وقتی معنادار می شود که حلقه های زندگی به هم متصل شوند و از رابطه آنها به نقطه مطلوب برسیم.

تقوی این نکته را هم متذکر شد که مقالات ارائه شده به گردهمایی سه روزه ائمه جمعه و مقالاتی که از این پس در تکمیل آنها با موضوع سبک زندگی اسلامی دبیرخانه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه برسد به عنوان سند این گردهمایی ثبت و طبع می شود.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در بخش دیگری از سخنانش مسائل مطرح شده در گردهمایی ائمه جمعه را موضوع خطبه ها، مصلی سازی و ساماندهی امور ستادهای نماز جمعه عنوان کرد و گفت: این موارد و پیشنهادات ارائه شده و گزارشاتی که از ائمه جمعه دریافت می شود بررسی و پیگیری خواهد شد.

تقوی در عین حال از عدم ارائه گزارش از سوی برخی ائمه جمعه ابراز گلایه کرد و گفت: حتی امام جمعه ای داریم که ۱۵ یا ۲۰ سال است که در این سمت قرار دارد اما حتی یک صفحه گزارش درباره وضعیت کاری خود و مشکلات مربوطه ارائه نکرده است.

وی البته این نکته را هم متذکر شد که منظورش این نیست که ائمه جمعه هر روز به مکاتبه و نامه نگاری بپردازند و درگیر کارتابل و امور اداری شوند و در این زمینه اعتدال باید لحاظ شود.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در بخش پایانی سخنانش از لزوم ارتباط ائمه جمعه با جوانان سخن گفت و تأکید کرد: ائمه جمعه نه تنها در روزهای برگزاری نماز جمعه بلکه همواره باید از طریق حضور در جمع جوانان این ارتباط را حفظ کند.

وی با تأکید بر لزوم زنده نگه داشتن مساجد تصریح کرد: گاهی دیده می شود که یک امام جمعه در سمینارها و مجامع عمومی شرکت می کند اما نماز در مساجد توسط افراد مکلا برپا می شود.

«اینکه روحانی در مجالس مختلف حضور یابد و سخنرانی کند خوب است اما روحانی باید به امور روحانیت بپردازد و اولین آنها اقامه نماز به ویژه در مساجدی است که روحانی ندارند» .

حجت الاسلام تقوی همچنین نسبت به محتوای برخی خطبه ها انتقاد کرد و گفت: گاهی برخی ائمه جمعه که نوار خطبه های آنها را می آورند، برای ایراد خطبه مطالعه هم نمی کنند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه طرز فکری مردم بالا رفته و انتظارات آنها از ائمه جمعه زیاد است تأکید کرد: رونق نماز جمعه در گرو خطبه ها و ویژگی خطبه ها به محتوای آنهاست و انتظار این است که ائمه جمعه برای بیان خطبه او مطالعه و مشاوره کنند.

پیش از سخنان حجت الاسلام تقوی در اختتامیه گردهمایی ائمه جمعه حجت الاسلام ابراهیمی دبیر این گردهمایی و معاون شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گزارشی در خصوص نحوه برپایی بیست و دومین گردهمایی سراسری ائمه جمعه و دریافت و بررسی و انتخاب مقالات برگزیده ارائه کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات