مقصد اولین سفر کاری وزیر خارجه دولت" تدبیر و امید" ، کشور دوست و برادر عراق بود که به گفته مقامات نشان دهنده اهمیت این کشور برای ایران است. اما به راستی دلیل این انتخاب چه بود؟

به گزارش افکارنیوز ، رایزنی درباره بحران سوریه و احتمال حمله آمریکا به دمشق و تهدید این مساله برای عراق که در همسایگی سوریه قرار دارد از مهم ترین دلایل سفر وزیر خارجه کشورمان به این کشور بود.

ادعای استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی بشار اسد توسط کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه و حمله احتمالی به این کشور به این بهانه، از مهم ترین مسایل طرح شده در این سفر بود.

آمریکا پس از اعلام آمادگی برای حمله به سوریه در یکی دو هفته گذشته با تهدید مواضع و منافع خود و هم پیمانانش در منطقه رو به رو شد.

به گفته وزیر خارجه کشورمان، وی برای هم فکری با مقامات عراقی درباره بحران سوریه به این کشور سفر کرد.

ایران همواره سلاح شیمیایی و استفاده از آن در هر کجا و از سوی هرکسی را محکوم کرده است و معتقد است که هیچ سند و مدرکی دال بر استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی وجود ندارد و برعکس این تروریست ها هستند که سلاح شیمیایی در اختیارشان قرار گرفته است و علیه مردم در این کشور به کار می برند.

ایران ضمن استقبال از طرح روسیه برای جمع آوری و انتقال سلاح های شیمیایی سوریه تاکید دارد که نظارت بین المللی و جمع آوری سلاح های شیمیایی باید کل منطقه را در بر گیرد چون امروز در دست تروریست ها و گروه های تکفیری که در سوریه حضور دارند سلاح شیمیایی وجود دارد.

به نظر می رسد یکی دیگر از برنامه های سفر وزیر خارجه به عراق پاسخ به پیام های برخی کشورها بود. هم چنین ایران خواهان انتقال مواضعش درباره سوریه توسط عراق به ترکیه بود.

در عین حال این سفر به جز اهداف سیاست خارجی، هدفی دیگر هم داشت. در عرف وزارت خارجه و کشور مرسوم است که برخی وزیران و مقامات، مسوولیت خود را با یک سفر زیارتی آغاز یا به اتمام می رسانند.

آخرین سفر محمود احمدی نژاد به عراق که در روز های پایانی دولت دهم انجام شد، علاوه بر این که به دعوت دولت عراق و سفری دو جانبه محسوب می شد اما هدفی تشریفاتی و اعتقادی مبنی بر این که رییس دولت با یک سفر زیارتی کار خود را پایان دهد در بر داشت.

محمد جواد ظریف که آخرین سفرش به عراق به ۱۰ سال پیش و قبل از اشغال عراق توسط آمریکا باز می گردد نیز در این باره به صراحت در ابتدای ورودش به عراق گفت که" امیدوارم این سفر و زیارت عتبات عالیات برای شروع کارم به عنوان وزیر امور خارجه خیر و برکت به همراه داشته باشد. "

محمد جواد ظریف روز یک شنبه هفته جاری در راس هیاتی برای دیدار با مقامات عالی رتبه عراقی راهی بغداد شد.

ظریف در این سفر دو روزه درباره مسائل دو جانبه، منطقه و بین المللی به ویژه بحران سوریه با مقامات مختلف عراقی گفت وگو کرد. دیدار با هشت تن از مقامات و شخصیت های عراقی که برخی از آن ها در همان روز به برنامه های وزیر اضافه شدند حاکی از استقبال چشم گیر از سفر وزیر خارجه دولت" تدبیر و امید" بود.

ظریف با نوری المالکی نخست وزیر، هوشیار زیباری وزیر خارجه، اسامه النجیفی رییس پارلمان، خضیر الخزاعی معاون رییس جمهور، عمار حکیم رییس مجلس اعلا، حسین شهرستانی معاون نخست وزیر در امور انرژی، ابراهیم الجعفری رییس ائتلاف ملی عراق و روژ نوری شاویز معاون نخست وزیر در امور اقتصادی دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدارها یکی از اهداف سفرش به عراق را هم فکری با مسوولان این کشور در زمینه تحولات منطقه به ویژه موضوع سوریه دانست و گفت: خوشبختانه در این سفر مشاهده کردم همه مسوولان عراقی برای گسترش نیافتن دامنه فتنه از سوی تکفیری ها و تروریست ها اراده سیاسی دارند.

ظریف اظهار کرد که سلاح شیمیایی و استفاده از آن را جرم می دانیم و به کارگیری آن را در هر شکلی و از سوی هرکسی را محکوم می کنیم.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: اطلاعات بسیار زیادی در اختیار است که نشان می دهد سلاح شیمیایی در دست گروه های تکفیری است و این تهدیدی برای ما، عراق و کل منطقه است. ما به هیچ شکل نمی توانیم بپذیریم که به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی جنگ دیگری در منطقه به راه افتد. چراکه در این صورت قربانی اول مردم سوریه و ملت های منطقه هستند.

وی از مقامات عراقی خواست تا در سفرها و رایزنی های سیاسی شان در کشورهای منطقه از جنگ در منطقه و شعله ور شدن آتش فتنه جلوگیری کنند.

وزیر خارجه کشورمان هم چنین بر آمادگی تهران برای هرگونه همکاری با عراق و کشورهای دیگر که خواهان پایان دادن به یک فتنه تاریخی در منطقه هستند، تاکید کرد.

 ظریف در کنفرانس خبری با همتای عراقی اش با اشاره به اعلام آمریکا مبنی بر حمله به سوریه به بهانه سلاح های شیمیایی و این که آن ها دائم تاکید می کنند گزینه جنگ روی میز است گفت: نمی دانم چرا هیچ کس متوجه این مساله نیست که دنیای متمدن ۶۵ سال پیش همه انتخاب ها را از روی میزش برداشت و انتخابی دیگر روی میز نیست که بتواند از آن استفاده کند.

اشاره ظریف به جنگ جهانی دوم و استفاده از سلاح اتمی در دنیا از سوی آمریکا بود که دنیا را با بن بست در حوزه حقوق بشر مواجه کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان که به زبان انگلیسی به طور کامل مسلط است وقتی دید مترجم عربی به خوبی نتوانست منظور وی برای بیان جمله فوق را به خوبی به عربی ترجمه کند، خود دست به کار شد و به زبان انگلیسی این بخش از سخنانش را برای همتای عراقی و خبرنگاران بیان کرد.

ظریف و هیات همراه در بغداد در پایان روز نخست به زیارت حرمین شریفین امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) رفتند و از تولیت آستان حرمین شریفین بازدید کرد. وی پس از آن راهی کربلا شد و بامداد روز دوشنبه به زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) رفت. وی هم چنین از تولیت آستان حضرت عباس و امام حسین (ع) بازدید کرد.

وزیر خارجه کشورمان صبح روز دوشنبه به نجف رفت و ضمن زیارت بارگاه امیرالمومنین (ع) با ۴ چهار تن از مراجع عالی قدر شیعه نجف آیات عظام بشیر نجفی، سعید حکیم، اسحاق فیاض و علی سیستانی دیدار و گفت وگو کرد.

حال و هوای شهر نجف به طور قابل توجهی از شهر های کربلا و بغداد متفاوت است. علاوه بر هوای سالم تر که کم تر در آن گرد و خاک به چشم می خورد فضایی معنوی و دینی در خود دارد که هر ایرانی را به یاد خیابان ها و کوچه های قم می اندازد. منازل مراجع تقلید شیعه به شدت از سوی نیروهای امنیتی شخصی مراقبت می شود و مهمانان وزیر امور خارجه و تیم حفاظت وی برای وارد شدن به هریک از منازل باید از هفت خان بگذرند. علاوه بر این هیچ کدام از بیوت مراجع به جز آیت الله سعید حکیم، خانم های همراه هیات را به داخل راه ندادند و دو تن از خبرنگاران خانم نیز توانستند از نزدیک آیت الله حکیم را ملاقات کنند. در این دیدار حکیم نسبت به وضعیت شیعیان در منطقه و دنیا انتقاد کرد و از این که شیعیان در دنیا به طور شایسته و خوب معرفی نمی شوند گله کرد و از وزیر امور خارجه ایران خواست تا به عنوان کشور مهم در منطقه نسبت به این امر حساسیت بیش تری به خرج دهد.

صدای آیت لله آن قدر ضعیف بود که مترجم وی نیز به سختی صدای او را می شنید و حاضران نیز بهره کمی از صحبت های وی می برند، اما ظریف چشم و گوش به دهان وی دوخته بود تا کلامی را از قلم جا نیندازد.

از جمله مهم ترین دیدارهای ظریف در سفر به عراق دیدار وی با آیت الله علی سیستانی، مرجع عالی قدر شیعیان عراق بود. منزل سیستانی دویست قدم مانده به حرم امام علی (ع) در انتهای کوچه ای باریک قرار دارد که به شدت توسط نیروهای امنیتی مسلح حفاظت می شود. کوچه های اطراف نیز توسط نیروهای امنیتی حفاظت و افراد حتی افراد محلی مورد بازرسی قرار می گیرند.

آیت الله سیستانی در این دیدار ظریف را مرد" علم و عمل" می خواند و گفت که نوشته ها و مقالات وی را مطالعه کرده است.

آیت الله سیستانی در یک سال گذشته با مقامات عراقی به خاطر انتقاداتی که به اداره کشورش دارد ملاقاتی نداشته است. هم چنین با وجود درخواست مقامات کشورمان برای دیدار با وی در یک سال گذشته دیداری انجام نشده بود. بنابراین دیدار وی با وزیر خارجه دولت حسن روحانی اولین دیدار آیت الله در یک سال گذشته بود.

در این سفر ظریف را حسن کاظمی قمی، مشاور وزیر در امور اقتصادی، حسن دانایی فر سفیر ایران در عراق، کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران وزارت خارجه همراهی می کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات