آیت الله مصباح یزدی:

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر در فتنه ۸۸ کسانی در صدد براندازی نظام برآمدند که سالها برای انقلاب زحمت کشیده بودند، ناشی از تفکر اشتباهی بود که از همان اول داشتند و نظامی که ولایت فقیه در رأس آن باشد مورد قبولشان نبود.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از نخبگان شرکت کننده در دوره تکمیلی طرح ولایت، ضمن تبریک دهه کرامت اظهار داشت: گاهی از مسائل ارزشی به خاطر ارزش ذاتی آنها و ضرورت تحقق آنها بدون در نظر گرفتن شرایط عینی، سخن گفته می شود. به عنوان نمونه از عدالت سخن گفته می شود و از لزوم تحقق آن و تقسیم عادلانه منابع بین مردم و غیره بحث به میان می آید.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: اما گاهی نیز، سخن از مباحث ارزشی با توجه به شرایط، امکانات و موانع موجود صورت می گیرد و آن هم یک جواب کلی دارد که باید ابتدا واقعیت های جامعه، انگیزه ها، موانع و آسیب ها را شناخت و برای تحقق آن مفهوم ارزشی گام برداشت، اما باید توجه داشت تقدیر و سنت الهی بر این بنا شده است که همواره دو سلسله عوامل متضاد فطری و نفسانی وجود داشته باشد تا یکی انسان ها را به سمت ارزش ها و دیگری انسان را به سمت لذائذ دنیا و حب پست و مقام سوق دهد و این سنت الهی برای آن است که زمینه انتخاب و امتحان انسان ها فراهم شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تجربه نشان داده از لحاظ آماری کسانی که بتوانند با انتخاب خود، راه صحیح را برگزینند، کمتر از افرادی است که تحت تأثیر عوامل نفسانی قرار می گیرند، اظهار داشت: لذا اگر دوستان از لزوم ترویج طرح ولایت و فراگیر کردن آن سخن می گویند، باید متوجه وجود عوامل نفسانی که اتفاقا سنت الهی بوده و همچنین تجربه تاریخی بشر در انتخاب مسیر باشند. لذا انتظار اینکه این سنت تغییر کند و همگان به سمت خیر رفته و راه سعادت را در پیش بگیرند، به جا نخواهد بود و تحقق آن حتی در جامعه اسلامی ناممکن است.

وی افزود: اما این سنت الهی بدین معنا نیست که تلاشی برای ترویج راه صحیح و خیر صورت نگیرد، بلکه یکی از زیبایی های خلقت خداوند این است که انسان علاوه بر اینکه خودش در صحنه هستی به نوعی بازیگر است، از جمله عوامل تأثیرگذار هم به شمار می رود، لذا باید در حد وسع و امکان برای اصلاح گام بردارد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) بیش از هرچیز به مسأله فرهنگ توجه داشتند و مقام معظم رهبری نیز در طول ۲۰ سال دائما خطرات فرهنگی را با عناوین مختلف گوشزد کرده اند، اظهار داشت: از همان سال های آغازین انقلاب اسلامی، دانشگاه ها تعطیل شد و ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد، اما بیشتر تصمیمات در خصوص امور اجرایی مانند وجود درس معارف در دانشگاه ها، برگزاری نماز جماعت و… بود، اما یکی از پیشنهادها نیز این بود که باید کارهایی بنیادی برای تغییر فرهنگ و گرایش به سمت دین اجرا شود و در وهله اول نیز اساتید در کانون توجه هستند، چرا که اگر استاد خودش به آنچه می گوید باور نداشته باشد و محتوای دینی به صورت دستوری ارائه شود، اثرگذار نخواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه طرح چنین پیشنهادی به خودی خود، چندان واکنش سوئی را در پی نداشت، چرا که تصمیمی منطقی به نظر می رسید، اظهار داشت: اما در مرحله عمل با دشواری های بسیاری همراه بود، چرا که اساتیدی که سالها زحمت کشیده و بسیاری از آنها سال ها دور از کشور به تحصیل برخی علوم پرداخته بودند و سرمایه شان همین علمی بود که از غرب گرفته بودند، سرمایه خود را در تقابل با آموزه های این طرح می دیدند، لذا ناخودآگاه با این طرح مخالف بودند.

وی با بیان اینکه مدت زمان کوتاهی طرح ویژه اساتید برگزار شد و با بازشدن دانشگاه ها پایان یافت اظهار داشت: متأسفانه کسانی هم در مصدر کار قرار گرفتند که از ابتدا با برگزاری چنین طرح هایی مخالف بودند.

آیت الله مصباح با بیان اینکه متأسفانه با گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، و علیرغم اهتمام امام (ره) و رهبری بر فرهنگ اسلامی، کار عملی چندانی در این زمینه مشاهده نمی شود، اظهار داشت: متأسفانه برخی مسئولین این هشدار ها را خیلی مهم تلقی نمی کردند، اما کسانی که احساس وظیفه کردند، حتی اگر یک قدم هم می توانستند در این مسیر بر می داشتند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری فتنه ۸۸ اظهار داشت: اگر در فتنه ۸۸ کسانی در صدد براندازی نظام برآمدند که سالها برای انقلاب زحمت کشیده بودند، ناشی از تفکر اشتباهی بود که از همان اول داشتند، و نظامی که ولایت فقیه در رأس آن باشد را قبول نداشتند، اما به خاطر احترامی که باید برای امام (ره) قائل می شدند، این تفکر خود را علنی نمی کردند، اما بعد از امام (ره) کم کم مخالفت خود با ولایت فقیه را آشکار کردند.

وی افزود: حدود ۱۸ سال پیش یک حرکت آرام و محدودی در یک دوره تابستانه برای عده ای از دانشجویان شروع شد. اما آن دانشجویان به قدری با روحیه بودند که بنده که بیش از ۷۰ سال را در حوزه علمیه بودم، از روحیه آن ها استفاده می کردم. آن ها چنان مشتاق آموزش بودند که علیرغم فشرده بودن برنامه هایشان، درخواست می کردند که برای آنها کلاس هایی در اواخر شب و نیمه شب برگزار شود.

وی ادامه داد: بعد از ۵ سال مباحث گفته شده در این کلاس ها که خلاصه برداری شده بود، به صورت جزواتی در آمده، در اختیار شرکت کنندگان در این طرح ها قرار گرفت و تا امروز نیز این طرح ادامه داشته که کتاب هایی در این زمینه منتشر شده است.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه در پاسخ به درخواست برخی از نخبگان طرح ولایت مبنی بر لزوم گسترش طرح ولایت ابراز داشت: البته با ترویج و تعمیم این ایده موافق هستیم، اما باید امکانات و واقعیات خارجی را هم در نظر گرفت. وقتی به جای کمک مسئولان، شاهد تخریب ها، اتهام ها و برچسب خشونت طلبی و… هستیم، مشخص می شود این طرح با مخالفان بسیاری رو به رو است و نمی توان توقع داشت که این طرح به صورت فراگیر در دانشگاه ها اجرا شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تنها بعد از گذشت ۱۰ سال از برگزاری این کلاس ها، جمعی از اساتید دانشگاه نیز داوطلب شدند در این دوره ها شرکت کنند، ابراز داشت: لذا نباید انتظار داشت همه شرایط و بسترهای اجتماعی برای ترویج این طرح آماده شود، بلکه باید از فرصت های ولو اندک موجود، حداکثر استفاده را کرد.

وی در خصوص مطلبی که یکی از نخبگان طرح ولایت مطرح کرده بود، اظهار داشت: تشکیل جلسات مناظره بسیار کار خوب و مفیدی بوده و سبب جذابیت و انگیزه ای برای شرکت در این جلسات می شود و اتفاقا مقام معظم رهبری نیز شخصا به این مسأله اعتقاد دارند، اما باید در نظر داشت که آنچه در این دوره ها در مدت ۷ روز به شرکت کنندگان در این دوره آموزش داده می شود، مباحثی فشرده از یک برنامه ۴۵ روزه است. لذا فرصتی باقی نمی ماند که بتوان جلسات مناظره برپا کرد. اما بنده به دوستان توصیه می کنم ولو یک یا دو جلسه چنین برنامه ای داشته باشند.

آیت الله مصباح در ادامه در پاسخ به سئوال یکی از حاضران در خصوص توقع طراحان و برگزار کنندگان دوره طرح ولایت از دانش آموختگان این دوره اظهار داشت: جواب این سئوال از لحاظ علمی از فلسفه ارزش ها روشن می شود که چرا باید خود را نسبت به دیگران مسئول بدانیم، و اما از لحاظ عملی اینکه هر آنچه در این دوره ها آموختیم در جلسات ساده دوستانه و چند نفری مطرح کرده، کم کم به بحث بگذاریم تا این مباحث مطرح شود و این حرکت می تواند تأثیر عظیمی در راستای نشر چنین مباحثی داشته باشد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: تأثیر چنین جلساتی را می توان در پیروزی این انقلاب که نظیر آن در عالم کم نظیر بود، جستجو کرد. جلسات مذهبی که بچه های حوزه و دانشگاه در زمان شاه دایر می کردند، حرکت این انقلاب را پایه ریزی کرد و یکی از خسارت های ما این بود که بعد از انقلاب چنین جلساتی را از دست دادیم و دولت را مسئول همه امور دانستیم.

وی ادامه داد: در جلسات دوستانه از آنجا که بحث مدرک و گرفتن ارتقای علمی و… مطرح نیست، اخلاص بیشتری وجود دارد و بحث های فرهنگی در این جلسات، صرفا به خاطر تقویت بنیه دینی و فرهنگی صورت خواهد گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان اظهار داشت: باید احساس وظیفه کنیم و نعمت شناختی که خداوند به ما داده است را در اختیار دیگران نیز قرار دهیم.

در ابتدای این مراسم، آقای اخوان رئیس بنیاد ملی نخبگان قم به بیان گوشه ای از فعالیت های این بنیاد که با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) صورت گرفته، پرداخت و سه تن از نخبگان نیز سئوالات و درخواست های خود را در خصوص طرح ولایت مطرح کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات