نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تهدید برخی از وزرا، سه چالش عمده تامین اجتماعی و آخرین وضعیت طرح تعیین تکلیف بازنشستگان کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد رضا پور ابراهیمی در تشریح مشکلات سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: یکی از چالش های مهم سازمان تامین اجتماعی این است که این ساختار علی رغم اینکه قانون عنوان می کند که یک نهاد عمومی غیردولتی است ولی کاملاً دولتی اداره می شود و این مسئله هم با اصل ۴۴، هم با کوچک شدن دولت و هم با قانون تامین اجتماعی منافات دارد. در دنیا سازمان های بیمه ای مانند تامین اجتماعی بر اساس ۳ رکن اداره می شود. اول به وسیله کارگران، کارفرمایان و بعد دولت ها. البته دولت ها هم در اداره آنها نقش دخالتی ندارند بلکه نظارت و سیاستگذاری می کنند ولی متاسفانه در کشور ما اینطور نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی و از کجا ریشه اینگونه اداره کردن تامین اجتماعی نشات گرفته است، افزود: ریشه این کار مربوط می شود به تدوین قانونی تحت عنوان نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی که مربوط به سال ۱۳۸۸ است. در آنجا آمده است که وزارتخانه ای باید تشکیل شود و تمام صندوق ها تجمیع شوند در حال حاضر هم شورایی هم برای اداره صندوق ها در وزارت رفاه تشکیل شده است که یکی از این صندوق ها نیز صندوق تامین اجتماعی است.

پور ابراهیمی ادامه داد: این شورا هم ۶ نفر از آنها دولتی هستند، ۳ نفر دیگر که ۲ نفر از آنان نماینده کارفرمایان هستند و یک نفر هم نماینده کارگران و جالب این است که این یک نفر نماینده کارگر نیز معلوم نیست برای صندوق بیمه عشایر روستایی است یا برای صندوق تامین اجتماعی یا برای صندوق بازنشستگی و همه را مخلوط هم کرده اند.

در صورتی که سازمان تامین اجتماعی در اساسنامه روز اولش یک شورای عالی داشته که ۳ نفر نماینده کارگران از خود کارگران تامین اجتماعی باید حضور داشته باشند و کاری به صندوق های بیمه عشایری و بازنشستگی ندارند و ۳ نماینده از کارفرمایان و ۳ نماینده از دولت باید باشند که در حال حاضر به ساختار و وضعیت کنونی تبدیل شده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: امروز چالشی ترین مشکلات حوزه تامین اجتماعی عبارتند از ۱- چسبندگی به دولت، مدیریت های دولتی و تصمیمات غیرکارشناسی، ۲ - مشکلات ناشی از سوء مدیریت در این شرکت ها و سوم دخالت دولت و مجلس. مثلاً نماینده مجلس می خواهد در روستای تحت پوشش حوزه خود یک کارخانه پتروشیمی ساخته شود و اگر این کار صورت نپذیرد وزیر تعاون را تهدید به استیضاح می کند و این منابع به صورت غیرکارشناسی به این موارد هدایت می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا چنین تهدیدهایی توسط نمایندگان مجلس از وزراء را داشته ایم، گفت: بله. زیاد، بسیار فراوان، مثلاً در یک شهر کوچک ۱۰ هزار نفری بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی ساخته می شود و این مسئله به تامین اجتماعی فشار وارد می شود.

پور ابراهیمی در تشریح طرح تعیین تکلیف بازنشستگان کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه عنوان کرد: این طرح پرداخت کمتر از ۱۰ ساله بیمه که ما مخالف آن هستیم به دلیل آن است که عنوان می کنیم منابع ناشی از آن را وارد صندوقی می شود که بقیه به روش عادی وارد شده اند. مثل این است که ما برای ساختمان سازی یک پروژه پول بگذاریم و روزهای آخر که این ساختمان می خواهد تمام شود کسی هم بیاید بگوید من هم یک میلیون تومان می دهم تا در این ساختمان شریک شوم.

وی در پاسخ به این پرسش که در گذشته افراد با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه و رسیدن به سن ۶۰ سالگی می توانستند بازنشسته شده و تسهیلات بازنشستگی بهره مند شوند بنابراین این طرح جدید با قانون قدیم چه تفاوتی دارد، بیان کرد: این قانون مربوط به کسانی است که کمتر از ۱۰سال پول ریخته باشند، در مصوبه جدید عنوان شده است حتی فرد یک ماه نیز حق بیمه داشته باشد این مسئله امکانپذیر است و این مقوله اجحاف بر آن ۱۲ میلیون بیمه شده ای است که قبلاً سالیان درازی حق بیمه پرداخت کرده اند.

پور ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که ولی در برنامه مناظره روز جمعه ۲۲ شهریور که حضرتعالی نیز حضور داشتید براساس اعلام پیامک های مردمی بیشتر مردم با طرح تعیین تکلیف بازنشستگان کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه موافق بودند، عنوان کرد: چون مردم نمی دانستند موضوع چیست و این طرح به خوبی تبیین نشد. بنده به آقای حیدری مجری برنامه مناظره گفتم که باید اول این موضوع تشریح شود. در حالی که در این مناظره اینگونه مطرح شد که می خواهیم به مردم کمک شود.

ولی باید پرسیده شود که هزینه کمک بر عهده کیست. شورای نگهبان نیز به همین دلیل ایراد گرفت. اگر این کمک از دولت است که چنین اعتباری دیده نشده است. اگر کمک از صندوق بیمه ای است که ۱۰ میلیون بیمه شده هم اسم های آنها مشخص است که بنده عنوان می کنم آنها راضی نیستند، این طرح در این مناظره تبیین نشد و اینگونه سوال کردند که آیا موافقید که افراد زیر ۱۰ سال بیمه از این تسهیلات استفاده کنند که مسلماً همه موافق می شوند حتی ما هم موافق خواهیم بود ولی اینکه به چه روشی باید این مصوبه اجرا شود باید سئوال آن مطرح می شد که صورت نپذیرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آخرین وضعیت طرح تعیین تکلیف بازنشستگان کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه چگونه است، خاطرنشان کرد: این طرح در صحن مجلس تصویب شد ولی در شورای نگهبان رد شد و بار دیگر در صحن به تصویب خواهد رسید تا اگر ما نیز در قبال این مصوبه بر اصرارهای خود پافشاری کردیم، این طرح این بار به مجمع تشخیص مصحلت نظام خواهد رفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات