نماینده مردم بجنورد در نامه ای به رئیس جمهور با انتقاد از لغو مصوبه طرح احداث راه آهن گرگان- بجنورد و مشهد، نسبت به استیضاح احتمالی وزیر نیرو هشدار داد.

به گزارش افکارنیوز ، موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به استیضاح احتمالی وزیر نیرو هشدار داد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراما؛ ملت شریف ایران به پاسداش ارزش های اصیل انقلابی و وفاداری به آرمان های امام راحل و التزام به ولی امر خود و برای گذار از تهدیدات دشمنان و سربلندی نظام جمهوری اسلایم ایران بار دیگر به مردی از جنس انقلاب، مرید امام فقید عظیم الشان و یار دیرینه مقام معظم رهبری اعتماد و کلید حل مشکلات خود را در دستان صادق او دیدند؛ به امید آنکه او زنگار نفاق و دروغ و تزویر را از چهره زیبای نظام جمهوری اسلامی ایران بزداید و تدبیر و روش و اعتدال در کردار، امید را بر دل همه ایرانیان جاری نماید.

حال مدت زمانی نیست که از این حسن انتخاب می گذرد، لیک چنین به نظر می رسد برخی یاران حضرتعالی مشی غیر از اقوال دولت تدبیر و امید سر گرفته اند به گونه ای که تسویه حساب سیاسی خود را خیلی زود آغاز و انتقاد از خواص را مقدم بر خدمت عوام استوار نموده اند که قطعا این رویه ناصواب در مسطمح دولتی با سکانداری حضرتعالی جایی ندارد و ما نیز بر این وصف اخیر امیدواریم.

یکی از مصادیق بارز عدول یاران دولت از مسیر اعتدال و تدبیر در وزارت نیرو در حال شکل گیری است. جایی که وزیر محترم نیرو بی توجه به تمامی کوشش ها و اقدامات کارشناسی دولت های سابق و مجالس نمایندگی در یکی از پروژه های عظیم ملی طرح احداث راه آهن گرگان - بجنورد - مشهد کمر همت به کارشکنی در آن و لغو همه اقدامات و مصوبات مرتبط گذشته برآمده تا بدینسان هم در پیشبرد بخشی از منویات مقام معظم رهبری در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اخلاق نموده و هم واگذاری پروژه های ملی مزبور را به پیمانکار مورد نظر خود محول نماید.

در توضیح موارد فوق الذکر، نظر حضرتعالی را به موارد ذیل جلب می نمایم:

۱- پروژه احداث راه آهن گرگان - بجنورد - مشهد از جمله طرح هایی بوده است که در سفر ۱۹ مهرماه ۱۳۹۱ مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی مورد تاکید معظم له قرار گرفت و ایشان در راستای تسریح انجام امور مربوط به پروژه به مسئولین دولتی استان، دستورات مقتضی را صادر فرمودند.

۲- با توجه به محرومیت مردم مناطق استان های شمالی اعم از خراسان شمالی، گلستان و مازندران از بهره مندی مسیر مواصلاتی استاندارد و ایمن، مجمع نمایندگان استان های یاد شده از حدود هشت سال پیش و بنا به خواست عدیده مردم آن مناطق، اقدامات خود را در راستای تامین اعتبارات ریالی به منظور احداث خط ریلی مورد نیاز با برگزاری جلسات متعدد با مسئولین دولت و پارلمانی متمرکز نمودند. در نهایت علیرغم توفیق در تامین و تصویب اعتبارات قانونی، به سب وقوع تحریم های سخت بین المللی و محدودیت دولت در تامین بودجه مورد نیاز و نیز عدم استقبال پیمانکاران بخش خصوصی به جهت ناامنی مقطعی در سرمایه گذاری طرح های عمرانی، ناگزیر رایزنی با مسئولین محترم آستان قدس رضوی را با این توجیه که خط ریلی احداثی به منظور خدمات رسانی و رفاه حامل زوار حضرت ثامن الحجج (ع) می باشد؛ آغاز نموده و پیگیری های مستمر مسئولین آستان قدس را به مباضرت و مشارکت در اجرای طرح مورد نظر مجاب و متقاعد نمودیم.

در ادامه با پیگیری های نمایندگان محترم از مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی مقرر گردید هشتاد و پنج درصد منابع مورد نیاز پروژه از محل فاینانس خارجی و الباقی اعتبارات مورد نیاز از جانب دولت تامین کردد. لکن به همان دلایل پیش گفته، دولت از تامین اعتبارات مورد نظر معذور بوده که به همین دلیل با برگزاری کارگروه های متعدد در سطح دولت و خاصه وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو مقرر گردید تا در ازای پرداخت پانزده درصد فاینانس پروژه از سوی مجموعه آستان قدس رضوی، دولت چهل و نه درصد (۴۹%) سهام شرکت مهاب قدس را به آستان قدس تملیک نماید. رایزنی های لازم از سوی مجمع نمایندگان با وزارتخانه های مربوطه و نیز شخص رئیس جمهور سابق معمول که حاصل همه این اقدامات به مصوبات شماره ۴۵۶۱۰/ت۴۹۰۷۴ه مورخ ۱۳۹۲/۰۲/۲۹ و شماره ۱۰۰۹۵۲/ت ۴۹۰۷۴ه مورخ ۱۳۹۲/۰۵/۰۲ منتهی گردید.

۳- وزیر محترم نیرو دولت حاضر در اولین جلسه هیئت دولت و در اقدامی شتابزده و غیرکارشناسی و صرفا تحت تاثیر القائات ناصواب برخی مدیران ارشد مجموعه آن وزارتخانه و نیز بی توجه به منویات مقام معظم رهبری در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر لزوم واگذاری و مسئولیت های تصدی گری به بخش خصوصی و کوچک سازی دولت و صرفا جهت علاقه مندی ایشان در افزایش سیطره خود در تمامی سطوح مدیریتی وزارت نیرو، به ارائه طرح لغو مصوبات مورد نظر اقدام نمود که متاسفانه در جهت عدم آگاهی سایر وزرای مرتبط (وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان متولی اصلی اجرای سیاست های اصلی۴۴ و وزیر راه وشهرسازی به عنوان دستگاه مجری پروژه ریلی) به پیامدهای ناشی از این تصمیم غیرکارشناسی، منجر به صدور مصوبه شماره ۱۱۳۲۹۳/ت ۴۹۰۷۴ه مورخ ۱۳۹۲/۶/۴ با مضمون لغو مصوبات فوق الاشاره گردید. این تصمیم هیئت دولت در شرایطی به وقوع پیوست که مطابقت مصوبات پیشین با قوانین جاری در هیئت تطبیق مجلس شورای اسلامی احراز و با امضای ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در روزنامه رسمی کشور منتشر گردیده است.

۴- اقدام اخیر دولت در لغو مصوبات یاد شده در شرایطی حادث می شود که در زمان حیات حقوقی مصوبات قبلی، قرارداد واگذاری سهام شرکت مهاب قدس بین سازمان خصوصی سازی و مجموعه آستان قدس رضوی منعقد و حقوق مکتسبه آن برای خریدار (آستان قدس رضوی) و حتی اشخاص ثالث (مقاطعه کاران) ایجاد گردیده است به نحوی که مجموعه آستان قدس رضوی به استناد همان قرارداد به تجهیز کارگاه های مورد نظر برای احداث راه آهن گرگان - بجنور - مشهد و نیز جذب نیروی کاری بومی مبادرت نموده است. پرواضح است در صورت تحقق مصوبه لغو، ضمن تضییع حقوق پیمانکار موجی ازبیکاری و تبعاد سوء اجتماعی ناشی از آن در مناطق یاد شده شکل خواهد گرفت.

۵- وزیر محترم نیرو در مصاحبه های سریالی خود به کرات دلایل لغو مصوبات مزبور را عدم تعادل بین قیمت واقعی چهل و نه درصد (۴۹%) سهام مهاب قدس و مبلغ پانزده درصد (۱۵%) فاینانس طرح معادل یکصد و چهل و چهار میلیون یورو (۱۴۴.۰۰۰.۰۰۰ یورو) اعلام نمودند. این در حالیست که برابر قرارداد منعقده فیمابین که به نظر مجمع نمایندگان استان های یاد شده نیز رسیده است، مبلغ ارزی مذکور مبلغ نهایی نبوده بلکه طی همان قرارداد مقرر شده است تا قیمت نهایب سهام پیش گرفته پس از کشف قیمت توسط کارشناسان منتخب سازمان خصوصی سازی اعلام و خریدار نیز متعهد به پرداخت آن شده است.

بنابراین اعلام مبلغ ارزی یاد شده صرفا به منظور رعایت الزامات قانونی و شرعی عقد بیع بوده است. متعاقبا با تشکیل جلسه در حضور چند تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آستان قدس رضوی در دفتر وزیر محترم نیرو، موضوع تشریح و تبیین گردید و در آن جلسه وزیر محترم نیرو دغدغه اصلی خود را نحوه قیمت گذاری سهام اعلام نمودند که مقرر گردید با تشکیل کمیته ای فی مابین وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر راه و شهرسازی، وزیر نیرو، رئیس کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آستان قدس رضوی موضوع قیمت گذاری سهام مجددا بررسی و نهایتا به نحو مقتضی مرتفع گردد.

۶- در حالی که دفاعیات مسئولین آستان قدس رضوی در پاسخ به مصاحبه های سریالی وزیر محترم نیرو در رسانه ملی، خبرگزاری ها و جراید کثیرالانتشار حکایت از حقانیت مجموعه آستان قدس رضوی داشت، اما با این وجود وزیر محترم نیرو در حرکتی غیر اخلاقی و با تغییر ناگهانی استراتژی خود، دلایل لغو مصوبات مورد نظر را انتخاب غیر قانونی شرکت پیمانکار عنوان نمود. این اظهارات در شرایطی صورت می پذیرد که مصوبات مورد لغو هیئت دولت، در هیئت تطبیق مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تدقیق حقوقی قرار گرفته و مطابقت آنها با قانون احراز شده است.

حال چگونه است وزیر محترم نیرو بدوا دلیل لغو مصوبه را عدم رعایت شیوه قیمت گذاری صحیح اعلام و پس از چندی دلیلی دیگر دائر بر انتخاب غیر قانونی پیمانکار را مبنای لغو مصوبه مورد نظر اعلام می نماید! کاملا واضح و مبرهن است برای مشارالیه هدف وسیله را توجیه می نماید. به عبارت دیگر برای رسیدن به مقصود مطلوب خود، گاها دفاعیات نامشروع را جایز می دانند عملی که اگر به اثبات برسد صلاحیت ایشان به عنوان متولی یک وزارتخانه معظم و تاثیرگذار بر معیشت ملت ایران، مخدوش است.

۷- مصاحبه های متعدد چند وقت اخیر وزیر محترم نیرو یک وجه مشترک دارد و آن اینکه واگذاری سهام مهاب قدس در ازای پیش پرداخت فاینانس پروژه ریلی غیر قانونی است. پرسش دیگری که در این خصوص در ذهن متبادر می گردد آن است که چگونه ممکن است یک مصوبه غیر قانونی در مجلس قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و مداقه قرار گیرد و تشخیص بر غیرقانونی بودن آن مصوبات داده نشود. آیا غیر از این است که وزیر محترم نیرو به مثابه همکاران سابق خود در دولت های پیشین، خود را فراتر از قانون می دانند و صلاحیت مرجع قانونگذاری را نادیده می انگارند. اگر چنین باشد باز هم صلاحیت ایشان مخدوش و مستوجب لغو می باشد.

بدیهی است بیان اظهارات کذب و خلاف واقع، تقابل با تصمیمات مرجع قانونگذاری، نادیده گرفتن حقوق اشخاص ثالث، بی توجهی به اصول مسلم حقوقی و پایبند نبودن به تعهدات قراردادی، بی توجهی به مبانی فنی و حقوقی در حوزه مسئولیت و عملکرد، تزلزل در ابراز عقیده و تاثیرپذیری سوء از جو رسانه ای از جمله مواردی است که منتسب به عملکرد وزیر محترم نیرو بوده که در صورت اثبات هر یک از این موارد قطعا صلاحیت صدارت وزارت نیرو را از ایشان سلب خواهد نمود.

امید است با درایت حضرت عالی در دولت تدبیر و امید، موضوع به نحو شایسته رسیدگی و نتیجه را با قید تسریع امر به ابلاغ فرمایند. علیهذا با عنایت به موارد معنونه مجمع نمایندگان استان های صدر الاشعار مصمم به استیضاح وزیر محترم نیرو بوده و در اولین فرصت مقتضی موضوع استیضاح را جهت اعلام وصول تقدیم هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی خواهند نمود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات