سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجموعه تلاش های جمهوری اسلامی ایران مانع از حمله نظامی علیه سوریه شد از روسیه خواست اجازه ندهند آمریکایی ها با ترفند خلع سلاح اسد به این کشور حمله کنند.

به گزارش افکارنیوز ، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش جمهوری اسلامی ایران در امتناع آمریکا برای حمله نظامی به خاک سوریه، گفت: جمهوری اسلامی از همان ابتدا معتقد بود که راه حل بحران سوریه یک راه حل سیاسی است و نه نظامی و در مقابل ارائه هرگونه راه حل نظامی جمهوری اسلامی ایران به شدت ایستاد و مقاومت کرد.

وی افزود: کمک ها و ارسال سلاح برای معارضین از سوی کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه صورت می گرفت، جمهوری اسلامی ایران به شدت با آن مخالفت کرده و آن محکوم کرده است. بنابراین ایران همیشه خواهان راه حل سیاسی در ارتباط با حل بحران سوریه بوده است و در این زمینه با بسیاری از دوستان خود و کشورهایی که در منطقه و یا در عرصه بین المللی رایزنی های سیاسی داشته است.

نقوی حسینی با اشاره به گفت وگوی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای روسیه و چین برای ممانعت از حمله نظامی به خاک سوریه، اظهار داشت: این تلاش ها آمریکایی ها را دچار تردید کرد و در حوزه اروپا هم مجالس نمایندگان را روبروی تصمیمات دولتمردان قرار داد و دولت ها بر حمایت از آمریکا برای حمله نظامی به سوریه دچار تردید شدند که از آمریکایی ها حمایت کنند یا نکنند.

وی با بیان اینکه مجموعه تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران تاثیر مثبتی بر ممانعت از حمله نظامی به سوریه داشت، خاطرنشان کرد: در تاکتیک های نظامی معمولا وقتی که یک کشوری به کشور دیگری حمله می کند، ابتدا عوامل تهدیدکننده، خطرناک و موثر نیروهای مقابل خود را از صحنه خارج می کند و سپس دست به حمله نظامی می زند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود: می توان این مورد را یک حربه برای دولت آمریکا دانست و اینکه آمریکایی ها به دنبال این هستند که با خلع سلاح اسد، حمله نظامی خود را آغاز کنند، در چارچوب چنین استراتژی نظامی معنادار است. اما به هر حال روسیه و کشورهایی که این طرح را قبول دارند، باید ضمانت هایی برای عدم انجام عملیات نظامی از آمریکا را بگیرند.

نقوی حسینی تصریح کرد: اگر این ضمانت ها ایجاد شد، سپس می توان بر سلاح های شیمیایی سوریه نظارت کرد. در غیر این صورت اگر آمریکایی ها حاضر به دادن این ضمانت نشدند، طبیعی است که نباید روسیه و کشورهای طرفدار سوریه اجازه دهند که آمریکایی ها با این ترفند سوریه را خلع سلاح کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات