حضور دکتر روحانی در نیویورک و حاشیه های این سفر، گمانه زنی های بسیاری را به همراه داشته و به موضوع داغ تحلیل گران و رسانه ها تبدیل شده است.

به گزارش افکارنیوز ، سفر رئیس جمهوری دکتر حسن روحانی به نیویورک برای حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با نگاه های متفاوتی از طرف رسانه ها و تحلیلگران به سخنان و حاشیه این سفر روبرو شده است.

سایت خبری بلومبرگ در مورد این سفر می نویسد: دکترحسن روحانی ۶۴ ساله که با وعده تعامل با دنیا بیش از ۱۸ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری ایران به دست آورد، کمتر از ۲ ماه پس از تصدی این پست، باید گام های عملی خود را در این رابطه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی را اثبات کند.
این مقاله به لحن ملایم تر و ژست دیپلماتیک وی اشاره می کند و اعتقاد دارد که سخنرانی رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی به احتمال زیاد در مورد لغو تحریم ها علیه ایران و بحث تعاملات جهانی و برنامه ی هسته ای ایران خواهد بود.

وبسایت شبکه تلویزیونی ان بی سی نیز در مقاله ای به تحلیل سفر روحانی و مصاحبه های اخیرش پرداخته است و می نویسد: سخنان روحانی در رابطه با اینکه ایران به دنبال ساخت بمب اتم نیست و این کشور به سمت تعامل با جهان حرکت می کند نشان از آب کردن یخ روابط ایران و آمریکا دارد.
همچنین این مقاله رد وبدل شدن نامه بین اوباما و روحانی را به فال نیک گرفته و آن را نشانی از تعامل گفته شده روحانی می داند.
ان بی سی همچنین نرمش و انعطاف روحانی را منشعب از سخنان رهبر ایران در نرمش قهرمانانه دانسته است.

اکونومیست نیز در مقاله ای می نویسد تمامی گام ها و حرکات روحانی در این چندوقت نشان از آمادگی او برای تعامل با غرب دارد. روحانی بعد از ۸ سال مقاومت دولت احمدی نژاد، از سر تعامل با دنیا وارد شد تا با ارتباط مستقیم با آمریکا مسئله ی هسته ای ایران را حل و فصل کند.
بن رودس مشاور معاون امنیت ملی آمریکا نیز مدعی شد که حتی دست دادن روحانی و اوباما در حاشیه نشست می تواند کلید حل در آهنی خصومت و بی اعتمادی بین ۲ کشور باشد.
در عین حال مارتین نسیرکی سخنگوی سازمان ملل نیز از دیدار احتمالی اوباما و روحانی در حاشیه و راهرو سازمان ملل خبر داد. وی همچنین احتمال دیدار این دو تن را در ضیافت شام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در روز ۳ شنبه دور از ذهن ندانست.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید نیز پیشتر مدعی شده بود که برنامه ای برای ملاقات روحانی و اوباما وجود ندارد اما احتمال دیدار آن ها در راهروی سازمان ملل دور از انتظار نیست.

رسانه های فرانسه زبان نیز در مورد سفر رئیس جمهور به نیویورک ضمن تمرکز بر دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه با دکتر حسن روحانی، از سفر ایشان به نیویورک تحلیل های متفاوتی را ارائه دادند:
روزنامه اکسپرس چاپ فرانسه از گیرایی و جذابیت روحانی در سازمان نوشت و اینکه اقامت روحانی در نیویورک فرصتی برای اصلاح چهره ایران است. .

روزنامه لوپاریزین و هفته نامه Courrier international نیز اوباما و روحانی را مهمترین چهره های در معرض توجه در مراسم افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل دانستند و نوشتند باراک اوباما و حسن روحانی در مراسم افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل در کانون توجهات قرار خواهند گرفت. جائی که موفقیت در پرونده هسته ای ایران امید می رود. سوریه و ایران در دستور کار روز سه شنبه نشست سازمان ملل در نیویورک قرار دارند، در حالیکه همه منتظر دیدار تاریخی رؤسای جمهور ایران و آمریکا هستند.

روزنامه لیبراسیون هم اعتقاد دارد دیدار روز سه شنبه اولاند و روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، نخستین دیدار رؤسای جمهور دو کشور پس از سال ۲۰۰۵ است. بحران سوریه و پرونده اتمی ایران از جمله موارد مورد بحث در این دیدار خواهد بود.

ویژه نامه اقتصادی challenges فرانسه نیز نوشت: روحانی از نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برای نشان دادن چهره واقعی ایران و حل مسئله هسته ای استفاده خواهد کرد. وی ضمن محکوم کردن تحریم های غیرقانونی و غیر قابل قبول علیه کشورش، اعلام کرد که در طول این سفر سعی خواهد کرد صدای مردم ایران را به گوش جهانیان برساند. وزیر امور خارجه ایران نیز با نمایندگان گروه ۵+۱ درباره پرونده هسته ای ایران دیدار خواهد کرد.

نوول ابسرواتور نیز از تمایل ایران برای مذاکره پیرامون مسئله هسته ای با قدرت های بزرگ می گوید.

روزنامه لوموند نیز در مطلبی با عنوان آمریکا و وسوسه ایران این پرسش را مطرح کرده است که آیا دست دادن فرضی اوباما و روحانی رخ خواهد داد، نوشت: حتی انگلیس هم که سفارتش در سال ۲۰۱۱ در تهران بسته شد نیز رویکرد سازنده ای را در قبال ایران انتخاب کرده است به طوری که ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس با ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات