نکات و ابهاماتی در چگونگی ایراد سخنرانی های مقامات عالی رتبه جهان در نشست عمومی سازمان ملل وجود دارد که به برخی از آن ها پرداخته خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ؛ شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل امروز با سخنرانی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل آغاز به کار کرد در اولین روز جلسه مجمع عمومی در دو نوبت صبح و عصر ۳۴ نفر از نمایندگان و سران کشورهای مختلف به بیان دیدگاه های خود درباره مسائل مختلف جهانی می پردازند.

باتوجه به اهمیت" نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل" که اصلی ترین رکن" سازمان ملل" می باشد و بصورت سالانه از سه شنبه سومین هفته سپتامبر برگزار می شود.

اما نکات و ابهاماتی در چگونگی سخنرانی های مقامات عالی رتبه جهان در نشست عمومی سازمان ملل وجود دارد که در این گزارش به برخی از آن ها پرداخته خواهد شد و سعی می شود به سوالات زیر پاسخ داده شود:

آیا محدودیت زمانی برای سخنرانی وجود دارد یا مقامات می توانند هر چقدر تمایل دارند صحبت کنند؟

چرا برخی از کشورها در ردیف اول سالن جای می گیرند و برخی دیگر در ردیف های آخر؟

با توجه به اینکه" Iran" با" I" آغاز می شود، چرا دکتر روحانی بیست و چهارمین سخنران مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود؟

چرا رییس جمهور برزیل همیشه اولین سخنران است؟

قواعد مربوط به طرز کار مجمع عمومی در ماده ۴ منشور و مقررات داخلی مجمع بیان شده است. مجمع عمومی خود آیین نامه داخلی را تنظیم می کند و به لحاظ اینکه مقررات داخلی آن ماهیت قراردادی ندارد، می تواند بدون آنکه مشکلات مربوط به تغییر منشور مطرح شود آن را تغییر دهد.

مجمع عمومی سازمان ملل چقدر طول می کشد؟

اعضای" مجمع عمومی سازمان ملل" سالانه به مدت دو هفته در مقر این سازمان در" نیویورک" آمریکا دور گرد هم می آیند. در این مدت اقداماتی نظیر تکشیل مجمع عمومی گرفته تا تا تصویب پیش نویس قطع نامه اجام می گیرد. این پیش نویس به طور سنتی با اتفاق آرای مجمع در روز آخر انجام می شود.

براساس قطع نامه ۵۷.۳۰۱ مصوب ۱۳ مارس ۲۰۰۳، دور اول مجمع عمومی سازمان ملل ۲۴ سپتامبر آغاز شده و تا ۲۷ سپتامبر به طول می انجامد، سپس پس از استراحتی دو روزه، دوباره مجمع عمومی سازمان ملل، کار خود را از دوشنبه ۳۰ سپتامبر آغاز می کند و تا چهارشنبه ۲ اکتبر ۲۰۱۳ ادامه خواهد داشت.

کشورها چگونه برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ثبت نام می کنند؟

براساس آیین نامه داخلی سازمان ملل، درخواست های کشورهای مختلف برای سخنرانی باید تا قبل از ۲۸ ژوئن گذشته بدست دبیرخانه سازمان ملل رسیده باشد. به علاوه درخواست ها باید به صورت رسمی، توسط نماینده دائم کشورها در سازمان ملل و به صورت حضوری به دبیرخانه مجمع عمومی سازمان ملل برسد. بعد از وصول درخواست سخنرانی، مرجع ذیربط رسیدی را به عنوان گواهی ثبت نام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نماینده کشور درخواست کننده ارائه می کند.

ترتیب سخنرانان چگونه است/ برزیل اولین سخنران همیشگی مجمع عمومی سازمان ملل

اما یکی از ابهام انگیزترین بخش های مجمع سالانه عمومی سازمان ملل، ترتیب سخنرانان است، به طوری که به گفته هومن موثق، استادیار حقوق دانشگاه شهید بهشتی قاعده حقوقی خاصی برای سخنرانی روسای جمهور کشورها در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندار و هرآنچه هست، به شکل عرف میان کشورها متداول شده است.

برزیل به طور سنتی اولین کشوری است که در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند. در سال ۱۹۴۷ اوسوالدو آرانا Oswaldo Aranha وزیر سابق خارجه برزیل ریاست اولین جلسه ویژه مجمع سازمان ملل و دومین جلسه مجمع عمومی را بر عهده گرفت. از آن به بعد برزیل اولین کشوری بوده است که در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی می پردازد.

به علاوه، در زمانی که نماینده دائم کشور برای سخنرانی مقامات خود در سازمان ملل به دبیرخانه این سازمان مراجعه می کند، از او خواسته می شود با مشورت با مقامات کشور خود هر چه زودتر سه اولویت شرایط سخنرانی خود را تعیین کنند:

اولا تمایل دارند صبح سخنرانی کنند یا بعد از ظهر. دوما در چه روزی از هفته می خواهند سخنرانی انجام شود. همچنین گزینه ها و اولیت ها باید به صورت شفاف بیان شود و باید مشخص شود چه کسی قرار است سخنرانی کند.

دیگر اولویت های ترتیب سخنرانان مجمع عمومی از این قرار هستند:

*ابتدا کشورهای عضو و بعد از آن کشورهای ناظر مانند فلسطین سخنرانی می کنند. دیگر نهادها هم می توانند در آخر جلسه سخنرانی خود کنند.

*سخنرانی ها بر اساس نوع درخواست مقامات صورت خواهند گرفت و در لیست سخنرانی قرار خواهند گرفت.

گاهی اوقات هم به خاطر تعدد سخنران ها، قرعه کشی می شود.

در کل، قوانین مدونی درباره ترتیب سخنرانی های سران کشورهای مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندارد و بنا به شرایط مختلف و عرف، صورت می گیرد.

کدام کشورها در کدام ردیف های سالن قرار می گیرند؟

برخلاف سخنرانی های نامنظم، برای صندلی ها قوانین خاصی وجود دارد. براساس آیین نامه مجمع عمومی سازمان ملل اولین صندلی مجمع براساس قرعه کشی انتخاب می شود که این بار نوبت به کرواسی رسید. این بار هیئت کراوسی در اولین ردیف در سمت راست دبیر کل قرار می گیرند و دیگر کشورهای براساس حروف الفبای انگلیسی کنار هم خواهند نشست.

رییس جمهور تا چه مدت می تواند سخنرانی کند؟

مهدی دانش یزدی، کارشناس امور حقوقی و بین الملل، در ارتباط با عرف و قواعد سخنرانی روسای جمهور در اجلاس های سالانه مجمع عمومی اظهار داشت: برای نشست هایی که تعداد زیادی از روسای کشورها در آن حاضرند وقت محدودی قبل از سخنرانی مقامات کشورها تعیین می شود. زمانی که هیات رئیسه مجمع عمومی متشکل از رئیس مجمع و روسای کمیته های شش گانه و معاونین مجمع عمومی تشکیل می شود، این هیات به طور معمول زمان سخنرانی مقامات را تعیین می کنند. به عنوان مثال اگر زمان تعیین شده ۱۵ دقیقه باشد، این زمان به همه هیات های مدعو اعلام می شود و زمان سخنرانی هر یک از روسای جمهور یک چراغ پیش روی او روشن است که تا پایان زمان تعیین شده سبز رنگ است و چنانچه سخنرانی از زمان تعیین شده فراتر رفت این چراغ زرد می شود و پس از چند بار اخطار این چراغ قرمز رنگ می شود.

وی تاکید کرد: با این حال هیچ قانون یا دستورالعملی برای سخنرانی روسای جمهور در اجلا س های سالانه مجمع عمومی وجود ندارد چراکه فرض اولیه بر این است که شان و جایگاه رهبران کشورها بالاتر از آن است که برایشان حدود و قوانین عملکردی تعیین کرد.
گفتنی است، طولانی ترین نطق در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی فیدل کاسترو در سال ۱۹۶۰ مربوط می شود. رهبر کوبا در آن زمان چهار ساعت سخنرانی کرده بود.

برخی دیگر از قوانین سخنرانی در سازمان ملل

*به نماینده های دائم کشورها توصیه می شود تا در روز سخنرانی برای رییس جمهور یا مقام عالی رتبه خود درخواست زمان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل کنند.

*در صورت تغییر سخنران، نوبت سخنرانی کشور مورد نظر بعد از آخرین سخنران خواهد رسید.

*براساس قطع نامه ۵۱.۲۴۱ مجمع عمومی سازمان ملل مصوب ۳۱ جولای سال ۱۹۹۷، لیست سخنران های هر روز باید در همان روز کامل شده و نمی توان سخنرانی خود را به روز بعد موکول کرد.

*سخنرانی ها باید به زبان های رسمی سازمان ملل از قبیل انگلیسی، فرانسوی، روسی یا اسپانیایی و عربی ترجمه شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات