امیدها اما همچنان باقی است:

ی شک مشکلات حاکم بر روابط ایران و آمریکا یک شبه و با یک دیدار حل نخواهد شد و حتی بعید است پس از دیدار مستقیم دولت آمریکا گام مهمی در کاهش تحریم ها برداشته، تا برقراری جلسات ایران با ۵+۱ تغییری در سیاست های سختگیرانه خود اعمال کند.

گروه سیاسی - بی تردید سفر حسن روحانی به نیویورک یکی از مهم ترین رویدادهای بعد از انتخابات ۲۴ خرداد به شمار رفته فرصتی مهم و بی بدیل در اختیار دولت یازدهم قرار می دهد تا با بیان مستقیم مواضع بین المللی خود و بیان رسمی فاصله دیدگاه های این دولت با دوران ۸ ساله احمدی نژاد و اصلاح لحن و ادبیات جمهوری اسلامی برابر جامعه جهانی، نگاه جهانیان را به واقعیات امروز جامعه ایرانی و مدیران سیاسی اش بازکرده، بکوشد آسیب های وارده بر روابط بین المللی کشورمان را اندکی ترمیم کند.
به گزارش افکارنیوز؛ در این میان اما به نظر می رسد دولت با مشکل بزرگی که از توقع بالای مردم از این سفر نشات گرفته دست به گریبان باشد.

اما این توقع چگونه پدید آمده است. آنچه در روزهای اخیر شاهد بودیم تبلیغ این دیدگاه از سوی جریان های مختلف سیاسی کشور و پوشش خبری آن توسط رسانه های گوناگون صحبت له یا علیه نشستن دولت پای میز مذاکره با آمریکا بود. چنانچه سیگنال هایی حتی احتمال دیدار مستقیم حسن روحانی و باراک اوباما را بسیار بالا نشان می دادند. چنانچه شاهد بودیم در آستانه سفر روحانی به نیویک و با رواج شایعاتی پیرامون دیدارهای احتمالی وی و طرح نرمش قهرمانانه در دیپلماسی از سوی مقام معظم رهبری به کاهش قیمت ارز و طلا در بازار داخلی انجامید و روحیه امید را در بین مردم بیش از پیش تقویت نمود.

اما سوال اینجاست که آیا باید همه چیز را به این دیدار گره زد؟ جواد لاریجانی با نقد این تصور می گوید: این نگاه که مسائل ما یک شبه حل می شود و شاه کلیدش در رابطه با غرب یا آمریکاست، خطای بسیار بزرگی است. این همان چیزی است که غربی ها می خواهند ما را به آن سمت بکشانند. او اعتقاد دارد مشکلات امروز کشور عمدتا ریشه در اقتصاد دارند و این مشکلات از گذر اقتصاد مقاومتی حل خواهد شد.

به گفته لاریجانی روابط خارجی خوب به اقتصاد مقاومتی می تواند کمک کند، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایزوله نیست و تعامل با دنیا و منطقه را هم تعریف می کند. منتها مشکلات ما با بهبود روابط با آمریکا حل نمی شود.
روحانی یکی از مهم ترین وعده های انتخاباتی خود را حرکت به سوی کاهش تحریم ها و حذف فشارهای بین المللی بر کشور که بیش از هر چیز رفاه مردم را هدف قرار داده اند اعلام کرده بود.

اما همانطور که جواد ظریف وزیر امور خارجه در آخرین پست فیس بوکی خود نوشته است: همه به تدبیر این دولت بسیار امیدوارند. اما سیاست خارجی ذاتاً حوزه متانت، صبر، درایت و اقدامات سنجیده، حساب شده و هدفمند است. نمی توان توقع داشت که مشکلات انباشته شده با یک یا چند ملاقات حل و فصل شوند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشور همچنین تاکید دارد برای رسیدن به راه حل های موفق و پایدار هر دو طرف باید آماده تعامل سازنده بر مبنای موضع برابر، احترام متقابل و منافع مشترک باشند.

دکتر امینی نماینده سابق مجلس نیز در این باره به افکارنیوز می گوید: بی شک گره زدن تمام مسائل به روابط خارجی حتی اگر تنها در باور عامه باشد و جایی در تصورات دستگاه های دولتی نداشته باشد برای دولت خطرناک خواهد بود. بالابردن سطح توقع مردم از پیشرفت های دیپلماتیک با توجه به پیچیدگی های حاکم بر این روابط و نوسانات دائمش می تواند به همان میزان که دلگرم کننده است به دلسردی و رویگردانی مردم از دولت بیانجامد و کوچک ترین شکستی باعث ایجاد نوسان شدید در بازار شود.

اتفاقی که در دولت احمدی نژاد هم شاهد آن بودیم و اقتصاد کشور را به شدت تحت تاثیر روابط بین المللی قرار داده بود.
حال روحانی در نیویورک روزهای پرمشغله و سختی را پیش رو دارد. او که تیم کوچکی را همراه خود راهی این سفر کرده و تلاش نموده از حاشیه های بیشتر بپرهیزد حالا با سوال بزرگی پیش روست که آن پیش رفتن به دامان مذاکره مستقیم با اوباما یا رعایت حدی معتدل تر است.

جامعه ایران اینک در انتظار اتفاق بزرگی است که سخنگوی سازمان ملل متحد هم آن را دیدار تاریخی یاد کرده اما به نظر می رسد رئیس جمهور باید پیش از هر حرکتی توقعات از نتیجه چنین دیداری را پایین بیاورد. بی شک مشکلات حاکم بر روابط ایران و آمریکا یک شبه و با یک دیدار حل نخواهد شد و حتی بعید است پس از دیدار مستقیم دولت آمریکا گام مهمی در کاهش تحریم ها برداشته، تا برقراری جلسات ایران با ۵+۱ تغییری در سیاست های سختگیرانه خود اعمال کند.

توجه به چنین نکته ای و بالا بودن توقعات تندروهای داخل ایران از نتیجه این دیدار بی شک بر اکراه روحانی برای دیدار با اوباما و افزایش محاسبات او برای نشستن پای میز مذاکره با سران غرب خواهد افزود. چه آنکه می داند در صورت خروج دست خالی و بدون نتیجه ملموس از هر مذاکره ای باید چشم به راه سیل انتقادات جریان ها مخالف داخلی بوده، ناچار به عقبگرد در سیاست های خارجی که به تازگی بابی نو در آن گشوده شده خواهد شد. اتفاقی که دولت او را در تنگنای بزرگتری قرار می دهد.

روحانی به تیم خبره کار شناسان حوزه دیپلماسی مجهز است و نشان داده شاه کلیدی به نام ظریف در دست دارد. باید منتظر نشست و دید جواد ظریف که یک هفته پیش تر برای تدارک مقدمات سفر رئیس جمهور و استحصال بهترین نتیجه به نیویورک سفر کرده آیا قادر خواهد بود اولین ست از بازی جدید ایران و غرب را با پیروزی دو طرف به ست بعد هدایت کند یا خیر. اینجا مخالف و موافق چشم به راه حاصل تدبیر دولت هستند. چیزی که ظریف نیز به آن اشاره دارد: «من یقین دارم… کنشگران بین المللی ناگزیر از برخورد مناسب با نمایندگان شما خواهند بود. ولی باید با دقت و جدیت و با صبر و دوراندیشی و آینده نگری تأمین حقوق، توسعه، پیشرفت و رفاه شما مردم شریف را تضمین کرد. »

به هر حال اوباما در سخنرانی خود نکات امیدوار کننده ای را مطرح کرد از جمله اینکه گفت: به حق داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای برای ایران احترام می گذارد و از فتوای رهبرمعظم انقلاب علیه سلاح های هسته ای نیز استقبال کرد اما از سوی دیگر لحنی آمیخته با کنایه برحمایت خود از رژیم صهیونیستی تاکید کرد اما در عین حال اذعان کرد که دولت آمریکا دیگر به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و به انتخابات مردم احترام می گذارد، از سوی دیگر حسن روحانی نیز که می گفت سخنرانی اوباما را با دقت گوش داده از فرصت برای تغییر سخن گفت و اظهار داشت ایران منتظر شنیدن صدای واحد از واشنگتن است.

سخنانی که می تواند توپ را در زمین ایالات متحده بیندازد و نشان دهد اکنون این طرف آمریکایی است که باید از خود انعطاف نشان بدهد.
با اینکه سخنرانی های دو رییس جمهور کمی سرد تر از حد انتظار بود اما نشانه های مثبتی نیز در درون آن ها به چشم می خورد علائمی که باید منتظر ماند و دید در عمل چه دستاوردهایی برای دو کشور خواهد داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات