مذاکرات ایران و ۱+۵ این بار با حضور وزرای خارجه در نیویورک برگزار می شود و قرار است دور بعدی مذاکرات در نیمه اکتبر در ژنو برگزار شود.

به گزارش افکارنیوز ، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۶: ۳۰ پنجشنبه به وقت نیویورک (۲۴ به وقت تهران) در نیویورک گردهم می آیند تا درباره برنامه هسته ای ایران به گفت وگو و تبادل نظر بپردازند.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، ظریف را در این نشست همراهی می کنند.

برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که وزرای امور خارجه ایران و آمریکا بر سر یک میز به مذاکره می نشینند.

البته مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروز (سه شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که دیدار دوجانبه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در دستور کار قرار ندارد و هر چه هست در چارچوب ۱+۵ است.

در نشست روز پنجشنبه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سرگئی لاوروف، جان کری، ویلیام هیگ، لوران فابیوس، گیدئو وستروله و وانگ یی وزرای امور خارجه روسیه، آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان و چین حضور دارند.

آخرین نشست ایران و ۱+۵ با حضور سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونان وزرای خارجه ۱+۵ طی روزهای ۱۶ و ۱۷ فروردین ماه سال جاری (۱۳۹۲) در آلماتی قزاقستان برگزار شد.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول بهمن ۱۳۸۹ و همچنین ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دور بعدی گفت وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو و هشتم و نهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در آلماتی برگزار شده بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، روز دوشنبه اول مهر ماه با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.

طرفین در این دیدار ضمن انجام مذاکرات سازنده، توافق کردند نشست ایران و ۱+۵ در سطح وزرای امور خارجه روز پنجشنبه (۴/۷/۹۲) در نیویورک و نشست بعدی وزرای ایران و ۱+۵ نیمه اکتبر در ژنو برگزار شود.

ظریف در این دیدار با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انجام مذاکرات هدفمند در چارچوب زمانی مشخص پیرامون مسئله هسته ای، تصریح کرد: اگر واقعیت های ایران امروز مدنظر قرار گیرد، مسئله هسته ای قابل حل است.

*مذاکرات در مسیر گذشته حرکت نمی کند


یک مقام نزدیک به هیئت مذاکره کننده هسته ای کشورمان در نیویورک پیش از نشست ظریف و اشتون در این باره به خبرنگار فارس گفت: به دنبال انتخابات ریاست جمهوری در ایران و دیگر تحولات مهم منطقه ای و بین المللی، فضای مذاکراتی بین ایران و ١+٥ نسبت به گذشته به طور کامل دگرگون شده و بنابراین مذاکرات هسته ای نه در شکل و نه در محتوی نمی تواند در مسیر گذشته خود حرکت کند.

این مقام با تاکید بر اینکه ذره ای از حقوق هسته ای مردم ایران نادیده انگاشته نخواهد شد، تصریح کرد: می بایست چارچوب های مفهومی و رویکردهای عملیاتی جدیدی تعریف شوند که نتیجه آنها یک بازی برد - برد باشد. بنابراین اینکه توپ در زمین کدام طرف است، دیگر تعبیر درستی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این بازی جدیدی است که قواعد جدید مربوط به خود را خواهد داشت و هدف آن نیز رسیدن به یک نقطه مشترک مورد توافق طرفین می باشد.

*مباحث روشن ایران در نشست نیویورک/ حقوق هسته ای و غنی سازی در خاک ایران


مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز سه شنبه دوم مهر ماه درباره نشست ایران و ۱+۵ در نیویورک، اظهار داشت: این نشست آغازی برای مذاکرات هسته ای در دوره جدید است. پیش از این جمهوری اسلامی مواضع صریح خود را مبنی بر لزوم احقاق حقوق مسلم مردم ایران در داشتن انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز و حق غنی سازی در داخل خاک ایران به طور صریح و روشن بیان کرده است.

وی افزود: ما معتقدیم مذاکرات ۱+۵ باید گویای عزم جدی طرف های خارجی برای رسیدن به راه حل در زمان بندی مشخص باشد.

افخم درباره محورهای اصلی گفت وگوهای ایران با ۱+۵ نیز عنوان کرد: مباحث ما خیلی روشن است. حقوق مسلم مردم ایران و حق غنی سازی در خاک ایران بحث های اصلی ماست. به نظر می رسد در نشست پنج شنبه وزرای خارجه روندهای قبلی را مرور کنند.

*سطح مذاکرات قابل تغییر است/مذاکره برای مذاکره پذیرفته نیست


سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هدایت کننده مذاکرات است، خاطرنشان کرد: متناسب با تفاهمات و مباحثی که مطرح می شود، سطح مذاکرات نیز قابل تغییر است.

اینکه آیا جمهوری اسلامی محدوده زمانی مشخصی را برای دریافت پاسخ از طرف های مقابل در بحث هسته ای تعیین کرده است؟ سؤال دیگری بود که افخم به آن پاسخ داد و افزود: ما اعلام کرده ایم که مذاکره برای مذاکره پذیرفته نیست و در عین حال مذاکرات باید دارای محدوده زمانی باشد که منافع طرفین را تأمین و مذاکرات برد - برد شکل بگیرد.

همانگونه که افخم عنوان کرد این مذاکرات در نوع خود مهم است. البته همانگونه که بارها مقامات کشورمان عنوان کرده اند تیم ایرانی بر حقوق مسلم ایران در دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای و حق غنی سازی در داخل خاک ایران تأکید و از حقوق مسلم ملت عقب نشینی نخواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات