سخنرانی رییس جمهور کشورمان در شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل بازتاب گسترده ای در بین رسانه های عرب زبان داشت.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه لبنانی السفیر در تیتری با عنوان" روحانی: سلاح هسته یی در ایران جایگاهی ندارد" به نقل از رییس جمهوری ایران نوشت که کشورش آماده است تا بر صلح آمیز بودن برنامه هسته یی کشورش تاکید کند و در این راستا بر از بین بردن نگرانی ها در این خصوص گام برخواهد داشت.

السفیر ادامه داد: روحانی در این سخنان تاکید کرد که سلاح هسته یی در ایران جایی ندارد.

به نوشته این روزنامه، روحانی با بیان اینکه طرف های بین المللی به نظامی شدن بحران سوریه کمک کردند، گفت که کشورش مخالف استفاده از هر گونه سلاح شیمیایی در سوریه است.

شبکه لبنانی المنار نیز در خبری با عنوان" روحانی: جنگ نیابتی به راه برون رفتی نمی انجامد و غرب مرتکب جنایت شده است" نوشت که روحانی در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تاکید کرد که فاجعه در سوریه بیانگر تاثیر تندروی ها و تروریسم است.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی این شبکه، روحانی گفت که جنگ های نیابتی طرف های ذی ربط را به یک راه برون رفت نمی رساند.

المنار به نقل از روحانی ادامه داد که راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و استفاده از سلاح شیمیایی محکوم است.

روحانی هم چنین از تصمیم سوریه برای پذیرش کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی استقبال کرد.

سایت مصری البدیل نیز در خبری با عنوان" روحانی: غرب از بهانه تهدید ایران برای ارتکاب جنایت استفاده کرده است" به سخنرانی روحانی اشاره کرد و نوشت که رییس جمهور ایران اعلام کرد که امیدهای جدیدی وجود دارد امید اقبال مردم و نخبگان در سراسر جهان به" آری برای صلح و نه برای جنگ"

شبکه الجزیره نیز این سخن روحانی را که گفت" برنامه ی هسته یی ما صلح آمیز است" به عنوان تیتر اصلی سخنان روحانی انتخاب کرد و نوشت که روحانی در این سخنان گفت که کشورش هرگز تهدیدی برای جهان و منطقه نیست و سلاح هسته یی و سلاح های کشتار جمعی در سیستم دفاعی و امنیتی ایران جایگاهی ندارند.

به نوشته الجزیره روحانی اشاره کرد که پذیرش حق مشروع ایران در غنی سازی اورانیوم بهترین راه برای حل مساله هسته یی ایران است.

سایت المصریون نیز با اشاره به سخنان روحانی که ایران تهدیدی برای جهان و منطقه نیست، نوشت که روحانی اعلام کرد که امیدهای جدیدی وجود دارد که یکی از آنها امید برتری دادن ملت های جهان به صلح و نه گفتن به جنگ است.

وی تاکید کرد که ایران مطلقا تهدیدی برای جهان و یا منطقه نیست و غرب از بهانه" تهدید بودن ایران" برای ارتکاب جنایاتش و هم چنین فاجعه آفرینی طی سی سال گذشته استفاده کرده است.

روزنامه ی الاهرام چاپ مصر نیز در خبری با عنوان" انتقاد روحانی از تحریم های بین المللی علیه ایران" نوشت که رییس جمهور ایران در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل از تحریم های بین المللی علیه ایران انتقاد کرد و آن را شبیه اقدامات تنبیهی علیه عراق در زمان صدام دانست که بعدها مورد انتقادات گسترده ای قرار گرفت.

به نوشته الاهرام روحانی این تحریم ها را به طور کامل و آشکار" خشونت آمیز" توصیف کرد.

روزنامه ی الحیات چاپ لندن نیز در خبری با عنوان رییس جمهور ایران تاکید کرد که کشورش تهدید برای جهان نیست" به این بخش از سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت و نوشت که روحانی از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا خواست تا درخواست ها برای جنگ افروزی ها را نادیده بگیرد و مذاکرات را در اولویت قرار دهد.

به نوشته الحیات، روحانی در سخنانش که چند ساعت بعد از سخنان اوباما انجام شد، گفت که اگر آمریکا به منافع کوتاه مدت گروه های جنگ طلب عمل نکند، می توان چارچوبی را برای حل اختلافات پیدا کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات