یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برگزاری این دوره از مذاکرات هسته یی ایران و ۱+۵ را آغاز خوبی برای یک دیپلماسی موفق در عرصه هسته یی در پیش رو دانست.

به گزارش افکارنیوز ، مهدی سنایی در عین حال تاکید کرد که نتیجه بخش بودن مذاکرات منوط به نشانه های بیشتری برای حل و فصل مسائل، کاهش و تعلیق برخی تحریم ها و مشروط نکردن مذاکرات است.

سنایی ادامه داد: مدیریت پرونده هسته یی و برگرداندن آن به جریان عادی در آژانس منوط به تغییر فضای حاکم بر این پرونده، تغییر رویکرد ۱+۵ و غرب و همچنین اعتمادسازی بیشتر و رفع دغدغه ها در این زمینه است.

وی افزود: خوشبختانه در راستای این مهم، در روزهای اخیر، گام های موثر و سازنده ای برداشته شده و اگر تغییر لحن غرب و تغییر دیالوگ ۱+۵ با نشانه ها و اقدامات عملی هم همراه باشد، می توان آن را به عنوان تغییر رویکرد غرب تلقی کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس ادامه داد: پذیرش حق مسلم ایران در فعالیت های صلح آمیز هسته یی و اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در سخنرانی های مختلف مقامات غربی و ابراز خوشبینی نسبت به آینده همکاری و گفت وگوی ایران و ۱+۵ نشان دهنده این است که یک اراده سیاسی در غرب برای خروج از نگاه ها و رویکردهای پیشین و توجه به حل مسالمت آمیز مسائل فی مابین ایران و این گروه مدنظر قرار گرفته است.

وی یادآور شد: امیدواریم با کاهش و نهایتا حذف تحریم ها و برداشتن گام های عملی چه در پرونده هسته یی و چه در مسائل منطقه خاورمیانه این واقعیت به نمایش گذاشته شود که آمریکایی ها به صورت عملی رویکرد خود را نسبت به ایران و خاورمیانه تغییر داده اند.

سنایی با بیان اینکه مذاکرات اخیر ایران و ۱+۵ توان مذاکره و دیپلماسی جمهوری اسلامی را نشان داد، افزود: این مذاکرات نشان داد دیپلماسی ایران هم در حوزه مقاومت و دفاع از اصول کلی از ظرفیت بالایی برخوردار است و هم در زمان بحران ها به خوبی با حفظ اصول از بحران ها گذر می کند و از اصول اساسی خود عقب نشینی نمی کند و در عین حال از توان مذاکره دیپلماسی و حرفه ای برخوردار است به گونه ای که احترام طرف های مذاکره کننده و کشورهای ناظر را هم برانگیزد.

این مدرس دانشگاه این دوره از مذاکرات هسته یی ایران و ۱+۵ را آغاز خوبی برای یک دیپلماسی موفق در عرصه هسته یی در پیش رو دانست و تصریح کرد: امیدواریم آمریکا و کشورهای دیگر مذاکره کننده هم پایبندی خود را به حل و فصل مسالمت آمیز مسائل چه در پرونده هسته یی ایران و چه مسائل منطقه نشان دهند و به رویکرد جدید ایران و گفتمان رییس جمهور که مبتنی بر ایستادگی بر اصول و دفاع از حقوق ملت ایران و در عین حال مذاکره با روی گشاده با دنیاست، عکس العمل مناسبی نشان دهند.

وی با تاکید بر اینکه غرب باید رویکرد فشار و مذاکره را که باعث بی نتیجه ماندن مذاکرات قبلی بوده، کنار بگذارد، گفت: آنها باید با نگاه واقع بینانه به گونه ای عمل کنند که رویکرد سازنده تیم هسته یی ایران با پاسخ و عکس العمل مناسب مواجه شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تیم دیپلماسی ایران از پشتوانه و قدرت قابل توجهی برخوردار است ادامه داد: تیم هسته یی هم از اعتماد به نفس و عزم و اقتدار لازم برخوردار بوده و هم میوه و حاصل مردم سالاری دینی و انتخابات باشکوه ۲۴ خرداد را مورد بهره برداری قرار می دهد.

سنایی در پاسخ به اینکه آیا می توان به حل مساله هسته یی در دولت فعلی امیدوار بود، خاطرنشان کرد: طبیعا باید با این موضوع واقع بینانه برخورد کرد. نه باید با خوشبینی و شتابزده با این موضوع مواجه شد و نه اینکه به همین اندازه موفقیت و حضور قهرمانانه و در عین حال منعطف تیم هسته یی ایران در نیویورک بی توجه بود.

نماینده مردم نهاوند در مجلس اضافه کرد: دیپلماسی امر پیچیده ای است و باید با توجه به پشتوانه های مذاکره و افزایش ظرفیت و توان مذاکره ایران در بخش های مختلف در آینده هم توجه کرد و در عین حال با رویکردی واقع بینانه و با حفظ اصول کلی و ارزش های سیاست خارجی ما و توان حرفه ای که تیم هسته یی از آن برخوردار است وارد حل و فصل مسائل شد و راهکاری برای مدیریت این مساله یافت.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: بیش از نگاه احساسی به این موضوع باید واقع بینانه ببینیم که چقدر اراده سیاسی برای حل و فصل مساله وجود دارد. ایران و رییس جمهور آن اراده خود را برای رفع سوءتفاهمات به نمایش گذاشته و در عین حال با شفافیت نشان داده که ایران از اصول اصلی سیاست خارجی و حقوق ملت ایران عقب نشینی نمی کند.

وی یادآور شد: طرف های مذاکره هم باید در عین حال قدم هایی برای جلب اعتماد بیشتر و پاسخ به رویکرد ایران بردارند و نشانه های بیشتری برای وجود اراده سیاسی و تغییر رویکرد نشان دهند. البته آنچه تاکنون به عنوان تغییر دیالوگ، لحن و گفتمان به چشم می خورد، به فال نیک گرفته می شود اما نتیجه بخش بودن مذاکرات منوط به نشانه های بیشتری برای حل و فصل مسائل، کاهش و تعلیق برخی تحریم ها و مشروط نکردن مذاکرات است.

سنایی در پایان گفت: من فکر می کنم اصل برگزاری انتخابات ۲۴ خردادماه و شکل گیری تیم جدید هسته یی ایران و ارائه رویکرد و دیالوگ جدید از سوی جمهوری اسلامی ایران همه مواردی است که پاسخ عملی و ملموس بیشتر غرب را هم طلب می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات