وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای قزاقستانی خود در مورد بحران سوریه به سه دستاورد اخیر، جلوگیری از جنگ، ضرورت خلع سلاح شیمیایی در سوریه، منطقه و حرکت به سوی یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز اشاره کرد.

به گزارش افکارنیوز ، " محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه روز جمعه در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با وزرای امور خارجه قزاقستان، ایرلند، قبرس، جمهوری آذربایجان، پرتقال و افغانستان به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

مناسبات دوجانبه، راه های افزایش سطح همکاری های اقتصادی و تجاری، همکاری های چندجانبه و منطقه ای، بررسی تحولات منطقه ای و بین المللی و موضوعات مورد علاقه از محورهای اصلی مذاکرات ظریف با همتایان وی بود.

در دیدار ظریف و همتای قزاقستانی وی، طرفین از روند روبه رشد مناسبات و همکاری های فی مابین، ابراز رضایت کرده، بر ضرورت یافتن زمینه های جدید تاکید کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط خوب تهران_آستانه، همکاری دو کشور در حوزه های مختلف به ویژه ترانزیت و حمل و نقل را به عنوان یک اولویت ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه دو کشور همواره در محافل بین المللی همکاری خوبی داشته اند، در خصوص مسئله هسته ای، فضای مناسب موجود و گفتگوی سازنده روز پنجشنبه ایران و ۱+۵ را خاطر نشان کرد.

ظریف از نقش قزاقستان در میزبانی از مذاکرات هسته ای گذشته قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران سوریه به سه دستاورد اخیر، جلوگیری از جنگ، ضرورت خلع سلاح شیمیایی در سوریه و منطقه و حرکت به سوی یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز اشاره کرد.

وزیر امور خارجه قزاقستان نیز با اشاره به ایران به عنوان کشوری با پیشینه تاریخی و فرهنگی قدیمی، گفت: ایران و قزاقستان همواره تعاملات تاریخی داشته اند و ما آماده هرگونه همکاری با ایران هستیم.

وی با اشاره به روابط دوجانبه خوب تهران_آستانه، تجارت میان دو کشور را قابل توجه خواند و ابراز امیدواری کرد طرح های ترانزیتی دو کشور هرچه سریعتر اجرایی شود.

وزیر امور خارجه همچنین ابراز امیدواری کرد با هموار شدن زمینه ها و بستر لازم، سطح تجارت دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

وی در ارتباط با مسائل منطقه، نقش مهم ایران در مسئله افغانستان و اهمیت استقرار ثبات و امنیت در این کشور برای منطقه و در خصوص سوریه راه حل سیاسی را مورد اشاره قرار داد.

وزیر امور خارجه قزاقستان با اشاره به فضای مناسب ایجاد شده از سخنرانی و لحن توام با عقلانیت و نیز محتوای سخنان رئیس جمهور اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ابراز امیدواری کرد گفتگوهای هسته ای ایران و ۱+۵ با موفقیت به نتیجه برسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات