وزیر امور خارجه که بمنظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، روز شنبه با وزرای امور خارجه رومانی، سوریه، ترکمنستان، امارات و ارمنستان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش افکارنیوز ، در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رومانی که روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات مهم بین المللی مورد تبادل نظر قرار گرفت، دکتر ظریف آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه روابط دوجانبه و کار با رومانی اعلام کرد.

وزیر امور خارجه رومانی نیز ضمن تبریک بمناسبت انتصاب دکتر ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ادامه رایزنی های سیاسی دو کشور، ارائه بورس های دانشجویی و همکاری ها و مبادلات فرهنگی را خاطرنشان ساخت.

وی از سخنرانی دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل تمجید کرد.

در این دیدار که پیرامون مسئله هسته ای، بحران سوریه و خاورمیانه رایزنی شد و طرفین دیدگاه ها و مواضع خود را تشریح کردند، ظریف با اشاره به مذاکرات خوب انجام شده میان ایران و ۱+۵ ابراز امیدواری کرد: مذاکرات بخوبی پیش رود و در خصوص سوریه وی موضوع جلوگیری از جنگ، خلع سلاح شیمیایی همه طرف ها در سوریه و ضرورت تلاش برای به نتیجه رساندن راه حل سیاسی برای کمک به خاتمه بحران سوریه را یادآور شد.

وزیر امور خارجه رومانی نیز از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ استقبال کرد و آن را مهم دانست.

در این دیدار طرفین بر ادامه رایزنی های سیاسی منظم در سطوح مختلف مسئولین وزارتخانه های امور خارجه دو کشور توافق کردند.

***

ظریف و ولید معلم وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه نیز در دیداری جداگانه آخرین تحولات جاری در سوریه و تلاش ها در جهت خاتمه این بحران را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

ولید معلم در این دیدار آخرین وضعیت بحران سوریه و تلاش های جاری در محافل بین المللی برای خاتمه این بحران را تشریح کرد و طرفین پیرامون راه های کمک به خاتمه بحران از طریق گفت وگوهای سیاسی رایزنی کردند.

در این دیدار همچنین مناسبات و همکاری های نزدیک و گسترده تهران - دمشق در کلیه عرصه ها مرور و بر تقویت همکاری های فیمابین تاکید شد.

***

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز در یک دیدار جداگانه روابط دوجانبه و همکاری های چندجانبه بویژه همکاری در حوزه ترانزیت و حمل و نقل را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

طرفین همچنین پیرامون تحولات منطقه از جمله مسئله افغانستان رایزنی کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط تهران - عشق آباد، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری ها بویژه در حوزه حمل و نقل و ترانزیت با توجه به ظرفیت های فراوان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین، با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکمنستان و مذاکرات اخیر وزیر نفت کشورمان و وزیر انرژی ترکمنستان زمینه های دیگر همکاری را یادآور شد.

وی همچنین بر اهمیت کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تنظیم همکاری های فیمابین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار تصریح کرد: پس از استقلال ترکمنستان، ایران از طریق شرکت های مختلف ایرانی، اولین کشوری بود که در طرح های زیربنایی ترکمنستان از جمله خط لوله گاز و نفت و احداث جاده و بزرگراه مشارکت نمود.

وی افزود: لازم است در جهت تسریع در اجرای توافقات دو کشور از جمله در زمینه های انرژی، حمل و نقل، جاده و راه آهن و منابع آب فعالانه تر عمل نمائیم و بر طراحی پروژه های جدید تمرکز کنیم.

وزیر امور خارجه ترکمنستان تاکید کرد: امنیت ترکمنستان امنیت ایران و امنیت ایران امنیت ترکمنستان است.

در این دیدار در خصوص برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تا پایان سال جاری میلادی و نیز ادامه رایزنی های کنسولی در جهت ایجاد تسهیلات لازم و رفع موانع توافق شد.

***

ظریف و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزرای امور خارجه ایران و امارات نیز در دیداری جداگانه روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

ظریف در این دیدار به سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اهمیت به روابط با همسایگان، تقویت همکاری بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و حسن همجواری، روابط تاریخی ایران و امارات بر اساس علقه های فرهنگی، دینی و همسایگی را خاطرنشان ساخت.

وی ضرورت همواره کردن بستر لازم برای تقویت همکاری های فیمابین از جمله همکاری های اقتصادی را یادآور شد و آن را در جهت منافع دو کشور ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه امارات نیز در این دیدار ضمن تبریک مجدد بمناسبت انتصاب دکتر ظریف به سمت وزیر امور خارجه، به اهمیت روابط دو کشور اشاره کرد و افزود: برای ما ایران با ثبات، پیشرفته و شکوفا بسیار مهم است.

وی گفت: باید با ایجاد زمینه های لازم بتوانیم سطح و روابط تجاری دو کشور را افزایش دهیم.

در این دیدار که مسائل مربوط به ایرانیان مقیم امارات مطرح شد، طرفین توافق کردند که مسائل مربوطه در کمیته کنسولی مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

در این دیدار وزرای امور خارجه دو کشور متقابلا از یکدیگر برای سفر به کشورهای متبوع خود دعوت کردند.

***

ظریف همچنین در دیدار جداگانه با وزیر امور خارجه ارمنستان، مناسبات تهران- ایروان را بلحاظ رابطه تاریخی ایران و ارامنه مهم خواند.

وی گفت: ما مصمم به حفظ، توسعه و تقویت مناسبات دوجانبه و چندجانبه با ارمنستان هستیم.

ظریف همچنین به همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، پارلمانی، توریزم و پروژه های مشترک دو کشور اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط دوجانبه در سطح بسیار بالایی قرار داشته و مبادله هیات ها در بالاترین سطوح ادامه دارد، به اهمیت پروژه های مشترک اقتصادی دو کشور از جمله در زمینه های برق، راه آهن و امور عمرانی که اهمیت دوجانبه و منطقه ای دارد، اشاره کرد.

وی از همکاریهای فرهنگی و پارلمانی دو کشور ابراز خرسندی کرد.

در این دیدار که مسئله هسته ای و بحران سوریه نیز مورد بررسی قرار گرفت، وزیر امور خارجه ارمنستان با تاکید بر ضرورت حل مسئله هسته ای، از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ استقبال کرد.

در این ملاقات طرفین بر ادامه تماس ها و رایزنی ها تاکید کردند.

***

ظریف و هکتور مارکوس تیمرمن وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آرژانتین نیز طی دیداری پیرامون نحوه اجرای یادداشت تفاهم منعقده میان دو کشور گفتگو و تبادل نظر کرده و توافق نمودند ادامه مذاکرات دو کشور در نیمه اول نوامبر در ژنو ادامه پیدا کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات