معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به تماس تلفنی اوباما با روحانی تصریح کرد: تاریخ پرتنش با یک گفت وگوی تلفنی به روابط معمول بر نمی گردد.

  سید عباس عراقچی عضو هیئت اعزامی ایران به نیویورک و معاون وزیر خارجه کشورمان در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با اشاره به حضور هیئت ایرانی در نیویورک گفت: حضور هیئت ایرانی امسال در یک فضای متفاوت و با صلابت و احترام ویژه ای صورت گرفت که آن را بازتاب حماسه سیاسی مردم ایران که در انتخابات جلوه یافت، می دانیم.

به گفته معاون وزیر خارجه این انتخابات فضایی را ایجاد کرد که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه پرنشاط و با صلابت و با روحیه مبتنی بر تعامل و گفت وگو در نیویورک حضور یافت و برخورد جامعه بین الملل و کشورهای عضو سازمان ملل حاضر در نیویورک با این رویکرد جدید بسیار مناسب بود.

عضو هیئت اعزامی ایران به نیویورک با اشاره به حضور رئیس جمهور در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، این حضور را جدی و گسترده خواند و گفت: رئیس جمهور نطق با صلابت، متین و فاخری را در نشست مجمع عمومی ارائه و از حقوق ملت حمایت کرد و با زبان تعامل و گفت وگو فصل جدیدی در سیاست خارجی ایران گشود که با استقبال خوبی مواجه شد.

وی دیدارهای رئیس جمهور با همتایانش در حاشیه این نشست را مورد اشاره قرار داد و افزود: مباحث مطرح شده در این ملاقات ها محتوایی و جدی بود و علاوه بر آن رئیس جمهور با اندیشمندان و متفکران آمریکایی دیدار و گفت وگو کرد و دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا بسیار نشاط آفرین بود و مورد استقبال ایرانیان قرار گرفت.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بر مدیریت روحانی بر موضوع هسته ای در زمان حضورش در نیویورک و از جمله در مذاکرات ایران و ۱+۵، خاطرنشان کرد: این مذاکرات با ایده های جدیدی در مذاکرات همراه شد.

عراقچی در ادامه با اشاره به شوق و علاقه زیاد برای دیدار با روحانی از سوی کشورهای مختللف، رسانه ها و اندیشمندان، عنوان کرد: آنها علاقه مند بودند با نگاه ها و رویکردهای ایران آشنا شوند. آقای اوباما در این فضا تقاضای ملاقات با روحانی را داشت که تنظیم کردن این ملاقات از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و بحث ملاقات ۲ رئیس کشور بعد از دوران طولانی از تاریخ پرتنش مطرح بود که آقای روحانی در نهایت تصمیم گرفت ملاقات انجام نشود.

وی اضافه کرد: تماس ها بین طرفین صورت گرفت و ایده های دیگری مطرح شد که در نهایت ایده گفت وگوی تلفنی مطرح و اوباما تلفنی با روحانی تماس گرفت و صحبت کردند.

معاون وزیر خارجه این رخداد را در راستای فضا و رویکرد جدیدی دانست که دنیا به سمت ایران با صلابت و پرقدرت که بعد از انتخابات عظمت و شکوه جدیدی پیدا کرده، پیش می روذ.

عراقچی با بیان اینکه این تماس از سوی اوباما صورت گرفت، تصریح کرد: مسلما تاریخ پرتنش با یک گفت وگوی تلفنی، ملاقات یا مذاکره حتما به روابط معمول برنمی گردد و اگر کسانی چنین برداشت و انتظاری دارند، اشتباه است.

وی آنچه را که تعیین کننده تغییر ماهیت روابط بین ایران و آمریکا است، سیاست های عملی و قدم هایی دانست که در عمل برداشته می شود.

عراقچی یادآور: مقدمه تغییر سیاست ها، تغییر در رویکردها و مقدمه تغییر در رویکردها، تغییر در لحن و ادبیات است که این روند جدید در حال آغاز می باشد و زمانی به تغییر در سیاست ها و اقدامات طرف مقابل منجر شود، باعث اطمینان زایی و ایجاد اعتماد خواهد شد.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: ما هنوز در ابتدای یک مسیر طولانی هستیم. ضمنا بدبینی های خود را داریم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ هیچ خوشبینی به این مذاکرات وجود ندارد. ولی مسیری است که ایشان هم گفته اند مخالفتی ندارند. در موضوع هسته ای گفت وگوهایی انجام خواهد شد ولی اینکه به سرانجام برسد و اینکه با یک ملاقات قیمت دلار افزایش یا کاهش می یابد اینها فضای روانی است که صحت ندارد.

وی گفت: مردم باید بدانند انتظارات در حد معقول باشد. ما در ابتدای یک مسیر طولانی هستیم. بعد از تغییر لحن و ادبیات، رویکردها و سپس سیاست ها باید عوض شود.

عضو هیئت اعزامی ایران به نیویورک با ذکر این نکته که اقدامات عملی برای ما اطمینان زا است، خاطرنشان کرد: آنچه بدبینی ها را به خوشبینی تبدیل می کند، اقداماتی است که در عرصه عمل اتفاق می افتد که آن هم نیازمند مقدماتی است و ما در مقدمات هنوز در قدم اول هستیم.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که کدام یک (ایران یا آمریکا) درخواست ملاقات را مطرح کردند؟ با بیان اینکه درخواست ملاقات ۲ رئیس جمهور توسط مقامات آمریکایی صورت گرفت و تأکید، اصرار و فشار زیادی داشتند، اظهار داشت: زمانی ما قبول نکردیم، گفت وگوهایی بین نمایندگی ما و آمریکایی ها انجام و طرفین درباره ایده های دیگر صحبت کردند و در نهایت ایده گفت وگوی تلفنی مطرح و اوباما با روحانی تماس گرفت و گفت وگو برقرار شد.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: یکی از مقامات آمریکایی عبارت نادرستی را به کار برده بود و پس از آن برخی رسانه ها که نمی خواهند این ارتباطات انجام شود آن را بزرگ و برجسته کردند که ما نیز اعتراض کردیم که عنوان کردند در صبحت های آینده اصلاح خواهد کرد.

وی همچنین گفت که ما هیچگاه به آمریکایی اعتماد صد در صد نداشتیم و در ادامه مسیر هم اطمینان صد در صد نخواهیم کرد.

عضو هیئت اعزامی ایران به نیویورک فرمایش مقام معظم رهبری در این باره را کاملا درست برشمرد و افزود: این فرمایش مبتنی بر این تجربه و تجربه های مشابه زیادی است که داشتیم و مسلما این طور نیست که کوچک ترین اعتمادی داشته باشیم و تمام اقداماتی که صورت می گیرد با عنایت به تجربه گذشتته است.

عراقچی در پاسخ به این سئوال که اگر طرف مقابل خواستار تعلیق غنی سازی شود جمهوری اسلامی می پذیرد؟ تصریح کرد: ما ۱۰ سال است که بر این مسئله پافشاری می کنیم که تعلیق غنی سازی غیرممکن و امکان ناپذیر است.

وی با بیان اینکه غنی سازی تحت هر شرایطی ادامه می یابد و این موضع مسلم ماست، افزود: چارچوب های غنی سازی، سطح، میزان، شکل و محل آن می تواند موضوع مذاکره باشد.

عراقچی گفت که اصل غنی سازی تعلیق بردار نیست.

معاون وزیر خارجه کشورمان درباره مذاکره با آمریکا با بیان اینکه اولین بار نیست که با آمریکایی ها گفت وگو می کنیم، به گفت وگوهای ۲ کشور درباره افغانستان و عراق اشاره کرد و افزود: درباره عراق چندین دور گفت وگو انجام شد و در موضوع هسته ای گفته بودیم که مخالفتی با گفت وگو نداریم؛ ولی طبق فرمایش مقام معظم رهبری به این گفت وگوها بدبین هستیم.

وی اینکه در این فضای جدید برآمده از انتخابات و حماسه سیاسی اخیر، رویکرد جدیدی از طرف آمریکا صورت گیرد و با پاسخ ما مواجه شود را امر غریبی ندانست.

عراقچی تصریح کرد: اگر در رابطه با موضوع هسته ای و تأمین منافع و حقوق مردم ایران تشخیص دهیم که گفت وگویی باید با آمریکا صورت گیرد، این کار صورت خواهد گرفت. این تصمیمی بود که آقای روحانی گرفت که در این شرایط به یک گفت وگوی تلفنی بسنده کند.

عضو هیئت اعزامی ایران به نیویورک یادآور شد: اگر عکس العمل های طرف آمریکایی در آینده مناسب باشد و این تغییر لحن و ادبیات منجر به تغییر رویکردها و نهایتا منجر به تغییر سیاست ها و رفتارها شود، آن زمان گفت وگوها جدی تر خواهد شد.

عراقچی درباره دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ که قرار است ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار شود، اعلام کرد که قرار شد رایزنی ها درباره سطح مذاکرات ادامه یابد. وی خاطرنشان کرد: حضور آقای ظریف و خانم اشتون در این مذاکرات قطعی است و سطح بقیه هیئت ها در حال رایزنی است.

معاون وزیر خارجه درباره سوریه نیز عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال راهکار سیاسی و برقراری گفت وگوی ملی با حضور دولت و معارضان واقعی است نه گروه های تروریستی که از خارج آمده اند.

وی درباره نشست ژنو ۲ نیز عنوان کرد: چه دعوت شویم و چه نشویم از راهکار سیاسی و توفق طرف های سوری، دولت سوریه و معارضان واقعی، حمایت می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات