عضو تیم پارلمانی همراه رئیس جمهور گفت: تماس تلفنی اوباما و آقای روحانی از سوی کاخ سفید صورت گرفت.

به گزارش افکارنیوز ، سید احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، در جمع خبرنگاران در توضیح دستاوردهای سفر هیئت ایرانی به نیویورک اظهار داشت: در بحث روابط ایران و آمریکا طبق گفته های رئیس جمهور کشورمان و رئیس جمهور ایالت متحده بار بزرگی از بی اعتمادی وجود دارد.

وی شکل گیری این دیوار را نتیجه رفتار گذشته آمریکا دانست و یادآور شد: کودتای ۲۸ مرداد یکی از مصادیق این رفتارها است، بحث لانه جاسوسی و بحث طبس و جنگ تحمیلی و به کارگیری سلاح شیمیایی توسط صدام و حمایت از گروه منافقین اقداماتی است که آمریکا در قبال ایران انجام داده است.

نماینده شیراز با بیان اینکه زمان زیادی لازم است تا بار بی اعتمادی برداشته شود، تصریح کرد: برای دفاع از منافع ملی ایران در صورتی که تغییری در رفتار آمریکایی ها صورت گیرد، متناسب با تغییر رفتار آنها امکان ایجاد شرایط جدید وجود دارد اما با این رویکرد فاصله زیادی داریم.

عضو تیم پارلمانی همراه رئیس جمهور در خصوص تماس تلفنی اوباما و روحانی نیز خاطرنشان کرد: باید کلیت سفر مد نظر قرار گیرد، آنچه در کلیت سفر آقای روحانی و هیئت همراه بود، اقتدار، عزت و صلابت جمهوری اسلامی است و تداوم مواضع و آرمان های اصولی مد نظر رهبری و مردم را دنبال می کرد.

وی با بیان اینکه سخنان رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل با صلابت و از موضع اقتدار مطرح شد، تصریح کرد: معمولا حاشیه ها در مواقعی اینچنین پررنگ تر می شود البته به نظر من پرداختن به متن و در نظر گرفتن کلیت سفر مهم تر از حاشیه ها است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در زمینه تماس تلفنی اوباما و روحانی هم تردیدی نیست که این تماس از سوی کاخ سفید و آقای اوباما برقرار شده است، البته آمریکایی ها در طول این چند روز مکررا خواستار مذاکره بودند، اما این بی اعتمادی به این راحتی برطرف نمی شود.

این نماینده مردم در خانه ملت با تأکید مجدد بر اینکه تماس تلفنی آقای اوباما و روحانی از سوی رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است، اظهار داشت: شاید این موضوع در رسانه ها پررنگ شده است و شامل پرداختن به حاشیه ها هستیم اما در کل این سفر حکایت از اقتدار، صلابت و تدبیر آقای روحانی و هیئت همراه برای پیشبرد گام به گام اهداف دارد.

دستغیب درباره مذاکرات هیئت ایرانی در نیویورک گفت: در آ ن مذاکرات کشورهای مختلف و اروپایی با هیئت ایرانی ملاقات هایی انجام دادند، ایران کشور قدرتمند و مهمی در منطقه است و طبیعتا کشورهای تأثیرگذاری در مناسبات بین المللی مورد توجه ایران قرار دارند.

وی درباره مذاکرات آتی ایران با ۱+۵ نیز افزود: همان طور که آقای روحانی و اوباما گفتند این مذاکرات در سطح وزرای امور خارجه دنبال خواهد شد، در واقع نشست ۱+۵ به همان صورتی که آغاز شده است ادامه پیدا خواهد کرد.

این نماینده ملت در واکنش به برخی انتقادها از سفر روحانی به نیویورک هم بیان کرد: فضای نقد باز و نقد و انتقاد محترم است، هر کدام از جریانات و گروه ها می توانند همزمان نقد کنند اما آنچه در ۲۴ خرداد در انتخابات اتفاق افتاد تغییر روشی بود که مردم خواستار آن بودند، مردم خواستار تغییر روش در دیپلماسی بودند.

دستغیب با بیان اینکه روش اعتدالی آقای روحانی در مذاکرات روش جدیدی است، بیان کرد: این روش ممکن است منتقدانی در داخل و خارج هم داشته باشد، اما باید به این نکته توجه کنیم که نقد باید منصفانه بوده و با در نظر گرفتن همه شرایط صورت گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از رفتارهای خودسرانه گفت: این رفتارها می تواند سبب سوء استفاده دشمنان را فراهم کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات