«طی هفته های پیش رو معلوم خواهد شد گفت وگوی تلفنی اوباما و روحانی حادثه ای تاریخ ساز است یا نمونه ای دیگر از تلاش های نافرجام دیپلماتیک» .

به گزارش افکارنیوز، مجله آمریکایی آتلانتیک در بسط این تحلیل خود نوشت: رئیس جمهور ایران طی دیپلماسی لبخند خود در نیویورک، یک خواسته را به صراحت مطرح کرد که تهران هرگونه توافقی را که اجازه غنی سازی اورانیوم را نداشته باشد، نمی پذیرد. او در نشست خود با رسانه های آمریکایی گفت که «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. ۴۰ کشور مشغول غنی سازی هستند، ما هم همین را می خواهیم نه کمتر و نه بیشتر.

«آتلانتیک افزود: تحلیلگران استدلال می کنند، موافقت روحانی با توقف غنی سازی در داخل خاک ایران به منزله خودکشی او است. آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی این کشور و حتی خود روحانی بارها اعلام کرده اند جمهوری اسلامی برنامه هسته ای اش را تعطیل نخواهد کرد.

کریم سجادپور کارشناس مسائل ایران در اندیشکده آمریکایی صلح بین المللی کارنگی گفت «تعطیلی غنی سازی هدفی عملی و ممکن نیست. در این میان، مقامات اسرائیلی دیری است که خواستار توقف دائم کلیه فعالیت های غنی سازی تهران شده اند و هشدار می دهند که غنی سازی به منظور مصارف غیر نظامی فرصتی را برای غنی سازی های نظامی در اختیار ایران قرار می دهد.

تحلیلگر این نشریه می افزاید: اکنون باید به دنبال نشانه ها دال بر مصالحه دو کشور بود که طبق آن واشنگتن حق غنی سازی محدود در داخل خاک ایران را در ازای اجازه بازرسی کامل و جامع می پذیرد و در غیر این صورت، مذاکرات به سرعت به بن بست خواهد رسید. در این میان، اوباما باید حمایت کنگره از توافق هسته ای احتمالی با تهران را به دست آورد.

آتلانتیک با بیان اینکه اعضای کنگره به ایران خوش بین نیستند می افزاید: به اعتقاد آنان تحریم ها به اعتبار آثار مخربش باید تا زمان سقوط حکومت ایران ادامه داشته باشد.

این نشریه آمریکایی مدعی شد: هر گونه پیشرفت در مذاکرات به این بستگی دارد که ایران محدودیت برنامه هسته ای خود را بپذیرد و اما با توجه به مواضع روحانی در نیویورک انتظار نمی رود چنین موافقتی انجام شود.

یادآور می شود روز گذشته سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با روزنامه یدیعوت آحارونوت تصریح کرد: آمریکا با غنی سازی اورانیوم در خاک ایران موافقت نخواهد کرد.

وی گفت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا کلمات خود را به دقت انتخاب کرد زمانی که گفت ایران از حق استفاده از اورانیوم غنی شده برخوردار است، اما نه اینکه خود اورانیوم راغنی کند (! )

رایس یادآور شد که اگر ایران به تعهدات اش در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه های شورای امنیت پایبند باشد، در آن صورت از حق استفاده از انرژی برای اهداف صلح آمیز برخوردار خواهد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات