محمدعلی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی پس از بازگشت از نیویورک، از جام «شیر دال» رونمایی کرد و به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا گفت: این جام، هدیه ملت آمریکا و نشانه ای از حسن نیت دولت آمریکا است.

به گزارش افکارنیوز، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳، دانشگاه شیکاگو، در اقدامی نمایشی، از میان ده ها هزار اثر باستانی ارزشمند ایرانی که در دوره های مختلف توسط باستان شناسان آمریکایی (نظیر آرتور پوپ) به غارت رفته و در موزه های این کشور به نمایش گذاشته شده بود، تنها سیصد لوح گلی را به ایران بازگرداند. این حرکت فریبکارانه به حدی ملموس بود که روزنامه گاردین، آن را اقدامی تاثیرگذار در فریب افکار عمومی نامید.

در این زمان دولت خاتمی بر سر کار بود و مسئولین وقت سازمان میراث فرهنگی از «حسن نیت» مقامات آمریکایی بسیار خرسند شده و از آنان سپاسگزاری کردند! حالا پس از بازگشت دکتر روحانی و هیئت همراه از نیویورک، یک جام شیر دال به نشانه «حسن نیت» و تحت عنوان «هدیه ملت آمریکا» به ایران بازگردانده شد.

این ادعای مضحک در حالی است که اولا طبق مقررات بین المللی، دولت آمریکا «موظف و متعهد» بوده که این اثر و ده ها هزار اثر تاریخی دیگر را که از سال ۱۹۷۰ از ایران خارج شده و در سال ۲۰۰۳ به آمریکا رفته فورا به ایران بازگرداند. در نتیجه نمی توان اصطلاحات و تعابیری همچون بخشش و هدیه را به کار برد.

بلکه باید پاسخ دهند که چرا ۱۰ سال این اثر باستانی را گرو نگه داشته اند؛ ضمن اینکه مهم تر از یک اثر باستانی تلاش گسترده آمریکا برای ضربه زدن به ملت ایران است و نشانه حسن نیت توقف این دشمنی هاست.

ثانیا وقتی مسئولین آمریکایی در اقدامی کذایی جمهوری اسلامی ایران را متهم اصلی بمب گذاری انتحاری در ۴ سپتامبر ۱۹۹۷ در بازار «بن یهودا» واقع در شهر بیت المقدس (اورشلیم) ، اعلام و در نتیجه طی حکمی، کشورمان را موظف به پرداخت پنج میلیون دلار غرامت کرده و طی دستوری، موزه داران آمریکایی را نیز به توقیف آثار باستانی ایرانی موجود در موزه هایشان موظف می کنند و با این اقدام فریبکارانه، راه فراری برای سرپیچی از پروتکل های بین المللی باستان شناسی (در خصوص عودت آثار باستانی مسروقه به کشور مبدأ) دست و پا می کنند، آیا می توان نشانه ای از حسن نیت در رفتار این کشور غارتگر مشاهده کرد؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات