عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، با اشاره به آماده شدن طرحی در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس، آن را مقدمه ای برای تحقق نظام پارلمانی مورد نظر مقام معظم رهبری توصیف کرد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد باقری بنابی گفت: تعدادی از نمایندگان در حال آماده کردن طرحی با محوریت استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند همانند خبرگان رهبری؛ مثلا نمایندگان استان آذربایجان شرقی که ۱۹ نفر هستند، از کل استان انتخاب شود و دیگر شهرستانی و بخشی نباشد.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی افزود: این کار به منظور کارآیی و کارآمدی قوه قانونگذاری است زیرا افراد نخبه ای در مجلس هستند که ضمن تاثیرگذاری، فکر ملی و همت بلند دارند، جزئی نگر نیستند و لازم است کارهای خود را در مجلس به مطالعات اساسی در کشور معطوف کنند.

باقری بیان کرد: اگرچه اکنون نیز مجلس جایگاه ویژه ای دارد ولی روند کلی آن، نمایندگان را به سمت جزئی نگری سوق می دهد و آنها بیشتر به حوزه های انتخابیه خود توجه دارند که کار وقت گیری است؛ در نتیجه از مسائل کلان کشوری غافل می شوند.

وی با اشاره به اینکه طرح مذکور در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس مطرح شده، به تاکید آنها برای ضرورت بسترسازی لازم جهت طرح این موضوع اشاره کرد و توضیح داد: باید بسترسازی لازم از طریق مراجع ذی صلاح تاثیرگذار در این مساله و رایزنی با آنها پیگیری شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز امیدواری کرد این طرح برای انتخابات دوره دهم مجلس آماده شود و گفت: با توجه به اینکه قریب ۲ سال تا انتخابات دوره بعد مجلس فرصت است، می توان این طرح را کارشناسی و عملیاتی کرد تا در انتخابات دوره دهم مجلس شاهد اجرای ان باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه اکثر نخبگان جامعه موافق این طرح هستند، ادامه داد: نهادهای حاکمیتی و نظارتی و مراجع ذی صلاح همچون شورای نگهبان باید با سعه صدر و دید بلند به این مساله نگاه کنند تا با مشکل روبرو نشود.

باقری گفت: اگر دستگاههای نظارتی و حاکمیتی به این مساله جزئی نگر باشند، مجلس در هر دوره از نظر کارآمدی نسبت به دوره گذشته با مشکل جدی مواجه می شود و نمایندگان از مسائل کلان کشوری غافل می شوند که تبعات منفی جدی برای کشور به همراه دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، به برخی کشورهای دیگر که پارلمان آنها به صورت ایالتی انتخاب می شود اشاره کرد و افزود: چنین طرحی درصورت اجرا، مقدمه ای برای نظام پارلمانی است که مقام معظم رهبری در کرمانشاه به آن اشاره داشتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات