معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تاکنون هیچ درمان دارویی مشخصی جهت درمان وابستگی به محرک ها شناسائی نشده است.

به گزارش افکارنیوز، بابک دین پرست با تشریح اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه های ساماندهی مراکز ترک اعتیاد، آخرین روش درمان اعتیاد به شیشه به بسیاری از مسائل مرتبط با بحث اعتیاد اشاره کرد.

ممکن است توضیحی درباره رابطه سازمان های مردم نهاد و ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه دهید؟

دین پرست: سازمان های مردم نهاد به عنوان تبلور حضور و مشارکت مردم در جامعه، می توانند با عبور از فراز و نشیب ها و محدودیت های اجرایی و بورکراسی سازمان ها و دستگاه های دولتی، اراده های مردم را در رویارویی با ناهنجاری های گوناگون علی الخصوص اعتیاد، مدیریت نموده و شیوه های برخورد موثر با این بلای خانمان سوز را ارائه کنند.

لذا ستاد با درک این واقعیت و براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر جلب مشارکت های مردمی و استفاده از پتانسیل مردمی در حل مساله اعتیاد، طی سال های اخیر حمایت های مادی و معنوی را به این سازمان ها، در قالب آموزش های تخصصی، مساعدت های مالی، حمایت های قانونی در جهت اخذ مجوز، بیمه مسئولیت حرفه ای و… داشته است و خوشبختانه در حال حاضر ۱۲۰۸ سمن در حوزه مبارزه با مواد مخدر در کشور فعالیت می کنند و همکاری نزدیکی را در زمینه پیشبرد اهداف ستاد در زمینه های پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و حتی حمایت های اجتماعی ازمعتادان بهبود یافته را بر عهده دارند.

اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با کمپ های غیرمجاز ترک اعتیاد چگونه است و آماری از تعطیلی این کمپ ها بفرمایید؟

دین پرست: به منظور «ترسیم فرآیند برخورد قانونی با مراکز غیر مجاز و متخلف درمان سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان ها» و اتخاذ تمهیدات یکسان، هماهنگی جدی و عملی درسطح کشور، دستور العمل ساماندهی مراکز غیر مجاز تهیه شد و از طریق دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر به کلیه دستگاه ها و سازمان های کشور ابلاغ گردید.

لذا پس از قریب به ۹ ماه از ابلاغ این دستورالعمل، آخرین وضعیت ساماندهی مراکز درمان غیرمجاز کشور که حاصل تلاش مسئولین محترم این دستگاه ها و سازمان ها و البته با پیگیری جدی شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسرکشور است، بدین شرح است:

۱) از میان ۱۱۵۸ مرکزدرمان غیرمجاز شناسایی شده درکشور، تعداد ۹۲۹ مرکز درطول سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۱ تا پایان شهریور ماه سال جاری و با تکیه بر چارچوب های مندرج در دستورالعمل، تعطیل یا زمینه اخذ مجوز قانونی آن ها فراهم شده و در نتیجه قریب به ۸۰ درصد از کل مراکز غیر مجاز کشور در جریان این طرح ساماندهی شده اند. همچنین در میان استان های کشور بیشترین آمار اولیه مربوط به فعالیت مراکز غیر مجاز به استان های تهران با ۴۳۷ مورد، خراسان رضوی۱۱۳ مورد، لرستان۱۰۰ مورد، مازندران ۹۴ مورد، البرز۸۰ مورد، فارس۶۷ مورد و خوزستان ۵۰ مورد است.

۲) همچنین از مجموع ۱۱۵۸ مرکزغیرمجاز شناسایی شده درکشور، تعداد ۴۴۳ مرکز (قریب به ۳۸ درصد) ، در راستای اجرای دستورالعمل ابلاغی، پلمپ و تعطیل گردیدند.
علاوه بر آن استان های تهران ۱۸۷ مورد، لرستان ۶۵، البرز۳۹، مازندران ۳۱، خوزستان ۲۲ و مرکزی با ۱۱ مورد رکورددار بیشترین آمار مربوط به بستن مراکز غیر مجاز هستند. همچنین بیشترین آمار مربوط به مراکز تعیین تکلیف نشده نیز در قریب به اتفاق موارد مربوط به همین استان ها می باشد که به نفکیک استان ها عبارت است از: فارس ۵۱ مرکز، خراسان رضوی ۴۸ مرکز، تهران۴۲ مرکز، مازندران ۲۸ مرکز و گیلان ۱۸ مرکز.

۳) از میان ۱۱۵۸ مرکزغیرمجاز شناسایی شده درکشور، تعداد ۴۸۶ مرکز (قریب به ۴۲ درصد) ، در مسیر اجرای این طرح در چرخه اخذ مجوزهای قانونی قرار گرفته اند که در میان استان های کشور بیشترین آمار اعلام شده مربوط به این موضوع به استان های تهران با ۲۰۸ مورد، لرستان۳۵، مازندران ۳۵، خراسان رضوی ۳۴، اصفهان ۳۳، خوزستان ۲۸، البرز ۲۵ و گیلان ۲۰ مورد اختصاص دارد.

باید توجه داشته باشیم درکنار این نهضت همه جانبه در خصوص ساماندهی مراکز غیر مجاز، فراهم نمودن زمینه بسط و گسترش مراکز مجاز می بایست در دستور کار شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در تمامی استان ها قرار گیرد که امید است دستگاه ها و سازمان های متولی در این امر نیز همکاری های لازم را انجام دهد. بخصوص در مورد ۴۸۶ مرکزی که جهت دریافت مجوزهای قانونی به دستگاه ها و سازمان های متولی هدایت شده اند.

۴) در زمان آغاز طرح ساماندهی تنها ۷ استان (استان های ایلام، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، زنجان، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویر احمد و کردستان) اعلام داشتند که فاقد مرکز غیر مجاز در کشور هستند. لیکن هم اکنون این رقم با افزوده شدن ۱۴ استان جدید (آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی، خوزستان، قم، قزوین، کرمانشاه، کرمان، گلستان، لرستان، مرکزی و یزد) به عدد ۲۱ استان رسیده است.

آخرین روش های درمان شیشه در کشور چیست و چند مرکز ترک شیشه در کشور داریم و چه تعداد معتاد شیشه به بهبودی رسیده اند؟

دین پرست: تاکنون هیچ درمان دارویی مشخصی جهت درمان وابستگی به محرک ها شناسائی نشده است. لیکن به منظور یکسان سازی شیوه های برخود با این پدیده، در اردیبهشت ماه سال جاری الزامات مربوط به درمان وابستگی به مواد محرک در مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب از سوی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ابلاغ شده است. در حال حاضر درمان دارویی تنها منحصر به درمان اختلالات زمینه ای و مستعد کننده سوءمصرف مواد و همچنین درمان برخی عوارض حاد و مزمن جسمی و روانی ناشی از مصرف مواد محرک می باشد. همچنین روش درمان سوءمصرف مواد محرک از جمله شیشه شامل درمان های غیردارویی متنوعی است که در مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب و از طریق درمانگران ذیصلاح ارائه می گردد و درمان سوء مصرف مواد محرک از جمله شیشه در کلیه مراکز درمان و کاهش آسیب مجاز با رعایت استاندارد نیروی انسانی، فضای فیزیکی و فرآیندهای درمانی قابل انجام است.

آیا ستاد برنامه ای برای تنظیم پروتکل بومی مشابه NA در دست دارد و آیا تفاوتی میان میزان اثرگذاری این روش را با رو ش های دیگر وجود دارد؟

دین پرست: انجمن یادشده یکی از تشکل های فعال در حوزه مبارزه با بیماری اعتیاد محسوب می شود که با وجود اقدامات قابل اتکاء در سال های اخیر و به رغم حمایت های ستاد مبارزه با مواد مخدر، تاکنون نتوانسته است تا فعالیت های خود را با قوانین جاری کشور منطبق ساخته و مطابق با ضوابط موجود پروانه فعالیت خود را از مراجع ذیصلاح اخذ کند. که البته با توجه به اقدامات و همکاری های اخیر دستگاه های مسئول و اهتمام مسئولین جدید این انجمن، امیدواریم که هر چه سریعتر شاهد طی تشریفات قانونی مربوط به صدور مجوز فعالیت قانونی این انجمن باشیم. البته به موازات فزآیند حل مسائل حقوقی این انجمن با سازمان های متولی، بحث بومی سازی و تطبیق قدم ها و سنت های این انجمن نیز در دستور کار بررسی و اقدام قرار دارد.

بحث آموزش به وسیله کتاب های درسی برای دانش آموزان و دانشجویان به کجا رسیده؟

دین پرست: آموزش پیشگیری از اعتیاد و عوارض اعتیاد در کتاب علوم زیستی و بهداشت سال اول متوسطه از سال تحصیلی ۹۲-۹۱ گنجانده شده است و همچنین با توجه به تغییر سیستم آموزشی و تغییر کتب درسی، برنامه درج محتوای پیشگیری اولیه از اعتیاد به تناسب سن عقلی و تقویمی دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی با هماهنگی مبادی ذی ربط در وزارت آموزش و پرورش در حال پیگیری می باشد.

ستاد از چه راهکارهای آموزش اجتماعی برای مبارزه با اعتیاد استفاده می کند و نقش این آموزش را تا چه اندازه پررنگ می داند؟

دین پرست: بر اساس راهبرد پنجم سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد مبنی بر توسعه خدمات پیشگیری از اعتیاد در خانواده ها، محیط های آموزشی، محیط های کاری، جماعت ها وجامعه، برنامه هایی در جهت اطلاع رسانی، آگاهسازی، آموزش مهارت های زندگی وارتباط مؤثر، فرزند پروری، آموزش پیشگیری به کلیه گروه های هدف توسط دستگاه های فرهنگی وپیشگیری در حال انجام می باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات