قانون گذاران و دستیاران اعضای کنگره آمریکا اعلام کردند که سنای آمریکا که تحت فشار قرار دارد تا فشار بیش از حد به ایران وارد نکند احتمالا دور جدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تا پایان مذاکرات هسته یی بعدی تهران و ۱+۵ در اواخر ماه میلادی جاری تصویب نخواهد کرد.

به گزارش افکارنیوز، یک دستیار کنگره آمریکا گفت که کمیته بانکداری سنا قرار بود در ماه سپتامبر به بسته جدید تحریم ها که در ماه ژوئیه توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، بپردازد، ولی اکنون حداقل تا چند هفته این کار را نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام می تواند فضای بهتری را در مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس و آلمان) که قرار است در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار شود، ایجاد کند.

قانون گذاران آمریکایی اذعان داشتند که دلیل به تاخیر انداختن تحریم های جدید بهبود فضای مذاکرات ژنو است.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و یک عضو کمیته بانکداری در گفت و گو با رویترز گفت: گفت و گوهایی درباره ی این که آیا در حال حاضر این بهترین کار است و اینکه در حالی که مذاکرات ادامه دارند فقط تحریم های موجود در جای خود باشند، صورت گرفت.

وی تاکید کرد: کنگره به طور کلی همچنان نسبت به ایران مشکوک است و از تحریم های شدید تر حمایت می کند.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صراحت گفت که ترحیح می دهد قانون گذاران آمریکایی و سایرین پیش از مذاکرات هسته یی تحریمی را علیه ایران اعمال نکنند.

وی گفت: من مایلم با بهترین فضای ممکن به ژنو برویم تا این مذاکرات را برگزار کنیم.

دستیاران کنگره آگاه از این مساله گفتند که مقامات دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا کنگره را تحت فشار گذاشته بودند تا فعلا دست نگه دارند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما به مشورت با کنگره در زمینه همه ی قوانین مربوط به ایران مثل همیشه ادامه خواهیم داد.

مجلس نمایندگان آمریکا در پایان ماه ژوئیه بسته جدید تحریم ها علیه ایران را با ۴۰۰ رای موافق و ۲۰ رای مخالف، تصویب کرد. هدف از این تحریم ها کاهش بیشتر صادرات نفتی ایران با یک میلیون بشکه در روز در عرض یک سال است.

بسته تحریم های سنای آمریکا می تواند شامل اقدامات بیشتری برای اعمال فشار بیشتر روی صادرات گاز طبیعی و تجارت های دیگر باشد.

کورکر گفت که اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران و تشدید آنها از حمایت بالایی در بین قانون گذاران آمریکایی برخوردار است گرچه تعدادی از آنها هنوز تردید دارند.

وی گفت: من فکر نمی کنم این مساله در حال حاضر حل شده باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات