رئیس سازمان انرژی اتمی از" مکان یابی" برای ساخت نیروگاه های اتمی جدید خبر داد و گفت: به آینده مذاکرات هسته ای خوش بین هستم.

به گزارش افکارنیوز، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم ختم شوهرخواهر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مکان یابی و ساختگاه ها برای ساخت نیروگاه اتمی انجام شده و اولویت برای ساخت نیروگاه اتمی در سواحل جنوبی کشور است. به دلیل این که این نیروگاه ها همراه با آب شیرین کن ساخته می شوند، نیاز استان های جنوبی به آب شیرین کن بیشتر است.

وی افزود: مذاکراتی با روسیه برای آغاز عملیات اجرایی صورت گرفته است و مذاکرات نیز پیشرفت خوبی داشته و در آخرین کمیسیون مشترکی که با روس ها داشتیم بندی در تفاهمنامه آمده است مبنی بر ادامه همکاری بر اساس پروتکل ۱۹۹۵ که ادامه ساخت نیروگاه توسط روسیه انجام پذیرد، اما اینکه چه تعداد نیروگاه در مرحله بعدی ساخته خواهد شد در دست بررسی است و قطعا هر زمانی که در این رابطه به توافق رسیدیم اعلام خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ارتباط با مذاکرات هسته ای و حق غنی سازی جمهوری اسلامی ایران گفت: وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای که با یکی از شبکه های تلویزیونی داشت بر حق غنی سازی ایران تاکید داشته است، اما گفته اند ایران داوطلبانه محدودیتی در سطح غنی سازی خود ایجاد کند، اما قطعا این موضوع نیز نیاز به مذاکره دارد و حق جمهوری اسلامی ایران برای غنی سازی برای مصارف صلح آمیز محترم و محفوظ است.

صالحی در ارتباط با نفوذ لابی صهیونیستی بر سیاست های آمریکا و صحبت های اخیر رییس جمهور و مسئولین آمریکایی، تأکید کرد: خیلی ها از تعامل غرب با جمهوری اسلامی ایران نگران هستند و به خاطر مقاصد غیرخیرخواهانه خود نگران این مناسبات هستند، اما جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که حاضر است از موضع برابر و بر اساس منویات رهبری خواهان تعامل با کلیه کشورهای جهان باشد و در خصوص آمریکا نیز رهبری به صراحت در مشهد فرمودند مخالفتی در مذاکره موضوعی در خصوص برنامه هسته ای با آمریکا ندارند به شرط آنکه آنها حسن نیت خود را نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور نیز بر اساس همین اصول و در همین مسیر قرار دارد اما همواره برخی از پیشبرد مناسبات ایران با جهان نگرانند چرا که جمهوری اسلامی ایران قدرتمندترین کشور منطقه است و از اینکه روز به روز بر قدرت و اقتدار و عزتش افزوده شود نگران هستند. رفع تحریم هایی که آمریکا بر ضد ایران وضع کرده است نیز نیاز به مذاکره دارد اما من نسبت به مذاکرات آینده هسته ای ایران با آمریکا و کشورهای اروپایی خوش بین هستم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات