روزنامه لس آنجلس تایمز با بیان اینکه کنگره آمریکا هیچ علاقه ای به کاهش تحریم های ضد ایرانی ندارد نوشت: کاخ سفید در مذاکراتی که قرار است نیمه اکتبر در ژنو برگزار شود، باید با دو چالش مهم مواجه شود

به گزارش افکارنیوز، روزنامه لس آنجلس تایمز افرود: کاخ سفید در مذاکراتی که قرار است نیمه اکتبر در ژنو برگزار شود، باید با دو چالش مهم مواجه شود؛ زبان فریبنده در قبال تهران تا غنی سازی اورانیوم و دیگر فعالیت های هسته ای را متوقف کند و کسب حمایت از کنگره ای که در مورد لغو تحریم های ایران تردید دارد.

در دوره ای که کنگره تقریباً در مورد تمام مسائل موجود دچار دودستگی شده، تمایل به ضربه زدن به ایران تقریباً در کپیتال هیل (ساختمان کنگره) امری فراگیر است که محافظه کاران تی پارتی از جمله سناتور تد کروز و لیبرال هایی مانند نانسی پلوسی را متحد کرده است.

لس آنجلس تایمز با بیان اینکه فقط کنگره می تواند تحریم هایی را که بر ایران تحمیل کرده لغو کند، افزود: اگر قانون گذاران باور داشته باشند که کاخ سفید در حال اعطای امتیازات زیادی به ایران است، می توانند هرگونه توافقی میان دو طرف را نابود کنند.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از نویسندگان سخت ترین قانون تحریمی که مجلس نمایندگان تاکنون علیه ایران به تصویب رسانده می گوید ما اهرم های بسیاری داریم.

به گزارش لس آنجلس تایمز «اگر سنا لایحه ای را که مجلس نمایندگان در ماه جولای با ۴۰۰ رای موافق و ۲۰ رای مخالف به تصویب رسید نهایی کند، این گام بزرگی جهت سفت و سخت تر کردن مجموع تحریم تجاری ایران خواهد بود. »

رویس مشخص کرد که هیچ اعتمادی به پیشنهادهای آشتی جویانی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر اخیر خود به نیویورک یا تماس تلفنی ۱۵ دقیقه ای وی با باراک اوباما در ۲۷ سپتامبر ندارد. رویس در این باره گفت: «بهترین امید آنها این است که مسائل را از طریق مذاکرات کش دهند و همزمان به فعالیت های هسته ای خود ادامه دهند. »

اوباما و روحانی هر دو خواستار امتناع از جنگ هستند و انگیزه مصالحه را دارند. دیپلمات ها می گویند یک توافق احتمالی به ایران امکان غنی سازی اورانیوم در سطوح پایین برای اهداف صلح آمیز تحت نظارت دقیق آژانس بین المللی انرژی اتمی، یا واردات سوخت هسته ای از روسیه یا دیگر کشورها را می دهد.

روزنامه آمریکایی افزود: برخی کارشناسان معتقدند رویکرد تهاجمی که در کپیتال هیل شکل گرفته از برخی جهات باعث ایجاد فضای پلیس خوب و پلیس بد میان کاخ سفید و کنگره می شود که اگر مذاکرات ژنو به مذاکرات بعدی بیانجامد، می تواند به اهرم بالقوه ای برای مقامات آمریکا تبدیل شود.

مارک دوبویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی و یکی از هواداران سرسخت تشدید تحریم ها علیه ایران معتقد است مذاکره کنندگان آمریکا می توانند به ایرانیان بگویند که اگر از برنامه هسته ای خود عقب نشینی نکنید «آن آدم های دیوانه در هیل ممکن است کاری صورت دهند. »

لس آنجلس تایمز در عین حال افزود: اما کنگره می تواند با تصویب تحریم های سخت تر گامی افراطی بردارد و تندروهای ایران را به خشم آورد و این گشایش جدید دیپلماتیک را به مخاطره بیاندازد. برای مثال برخی قانون گذاران متنفذ کنگره را ترغیب می کنند که اگر ایران امتیازات فوری از جنبه های مختلف و نه فقط توسعه هسته ای را پیشنهاد نکند، کنگره تحریم های بیشتری را به تصویب برساند.

مارک استیون کرک، سناتور ایالت ایلینوی می گوید: «تا زمانی که ایران به پیگیری توانمندی تسلیحات هسته ای ادامه دهد، موشک های بالستیک دوربرد بسازد، از تروریسم در سراسر جهان حمایت کند و حقوق بشر را زیر پا بگذارد، سناتورها باید حداکثر فشار اقتصادی را به ایران وارد کنند تا فرصتی برای موفقیت دیپلماسی ایجاد شود. »

کنگره نیز اهرم تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران را در اختیار دارد. تهران مایل است که بار دیگر به سیستم جهانی معاملات مالی (سوئیفت) بپیوندد تا بار دیگر جریان انتقال پول این کشور به سطح جهان آغاز شود.
لس آنجلس تایمز با اشاره به اینکه حتی اگر ایران اجازه بازگشت سیستم جهانی معاملات مالی (سوئیفت) را بیابد، شرکت های مالی ممکن است تا زمان کسب موافقت آمریکا، در معامله با ایران محتاط باشند افزود: تحریم های به اصطلاح ثانویه ای که از سوی کنگره به تصویب رسیده، شرکت های خارجی را که با ایران همکاری می کنند از مبادله تجاری با شرکت های آمریکایی منع می کند.

برخی کارشناسان می گویند مکانیزم سیاست آمریکا باعث می شود افزایش تحریم ها برای کنگره آسان و لغو آنها دشوار باشد. قانون گذارانی که به کاهش تحریم های اعمال شده بر یک دشمن دیرین رای داده اند ممکن است چندی بعد به دلیل ضعف در دفاع ملی مورد حمله قرار بگیرند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات