رئیس مجلس با بیان اینکه دخالت های آمریکا بر روابط ایران و اروپا تاثیر گذاشته است، گفت: در نیویورک بستر جدیدی فراهم شد که می توانیم روابط را در فضای جدیدی شکل دهیم.

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درضیافت شام ایرانیان مقیم صربستان با ابراز امیدواری از اینکه این سفر بتواند زمینه های توسعه روابط بین دو کشور را فراهم کند، اظهار داشت: ایران با صربستان از دیرباز ارتباطات و همکاری های خوبی در زمینه های فرهنگی و اقتصادی داشته و نگاه مردم ایران به صربستان نگاه مطلوبی است.

وی افزود: برخی کشورها نسبت به ایران رفتاری ماجراجویانه داشته و یا در تعدی به کشورمان نقش ایفا کرده اند، اما بین دو کشور ایران و صربستان هیچ رابطه دردناکی وجود نداشته و از این جهت زمینه های فراوانی برای همکاری دو کشور فراهم است.

رئیس مجلس تاکید کرد که سطح روابط تجاری سطح مطلوبی نیست و زمینه های فراوانی برای گسترش مراودات وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه رویکرد جمهوری اسلامی پس از انقلاب نسبت به کشورهای مختلف از جمله همسایگان، کشورهای غربی و اسلامی رویکردی مسالمت آمیز و دوستانه بوده است و ایران تنها رژیم جعلی صهیونیست را به رسمیت نمی شناسد، اظهار داشت: ما در سیاست خارجی علی الاصول روابط دوستانه را تعریف می کنیم، البته پس از انقلاب روابط با آمریکا به دلیل رفتار ستیزه جویانه آن ها و دخالت هایی که در کشورمان کردند و خسارت های بسیاری را از جمله جنگ بر ایران تحمیل کردند، تیره شد.

وی ادامه داد: البته روابط ایران با اروپا روابط خوبی بود و در واقع شریک اول تجاری ایران، اروپاییان محسوب می شدند اما پس از حوادث چند سال اخیر که نقطه کانون آن در مسائل هسته ای بود، شرایط تغییر کرد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما شروع کننده این اوضاع نبودیم و دخالت های آمریکا بر روابط فی ما بین ایران و اروپا تاثیر گذاشت، گفت: این مرحله رو به گذار است و چارچوب های ذهنی ما برای سیاست خارجی با حفظ اصل نه شرقی نه غربی، گسترش روابط دوستانه و همکاری با کشورهاست.

لاریجانی ادامه داد: در ماجراجویی اخیر نیز، غربی ها تصمیم گرفتند خود صاحب دانش های پیشرفته باشند و ایران را از این حق محروم کنند، این تقسیم بندی غلطی بود که ما مقاومت کردیم و از مرحله ای که می خواستند ایران را منصرف کنند، گذر کردیم و به دانش هسته ای دست یافتیم.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به آمریکا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: در نیویورک بستر جدیدی فراهم شد که می توانیم روابط را در فضای جدیدی شکل دهیم. دوره حرف های گذشته سپری شده و باید با واقعیات امروز حرف زد، برخی حرف ها در رسانه ها از سیاستمداران غربی شنیده می شود که نشان می دهد آنان در گذشته سیر می کنند.

رئیس مجلس در تشریح حوادث سوریه خطاب به آمریکایی ها گفت: رفتار ماجراجویانه شما در منطقه سبب رشد تروریسم شده است، آنچه در سوریه می گذرد میدانی برای روشن شدن این مساله است که کسانی که از ارسال کمک به ترورریست ها دفاع می کنند صف آن هایی که با تروریست ها مخالفند، جداست.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اصلاحات در سوریه را قبول داریم اما نه با روش تروریستی و ارسال سلاح، تصریح کرد: عده زیادی از سیاستمداران به این وقوف رسیده اند که با حرکت های تروریستی نمی توان اصلاحات را پیش برد.

وی اظهار امیدواری کرد که از بستر به وجود آمده استفاده شود و با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده بین ایران و برخی کشورها که دعاوی دارند، به وجود آید و فضا برای استفاده از ظرفیت های مختلف فراهم شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه می توان با استفاده از فرصت ایجاد شده، شرایط مفیدی را به وجود آورد ابراز امیدواری کرد که زمینه های گسترش همکاری دو جانبه با تغییر شرایط سیاسی بین ایران و صربستان بیش از گذشته فراهم شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات