نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: باید تحلیل کرد که این تمایل آمریکا ناشی از چه بوده است، یعنی آمریکا از سر ضعف خود به مذاکره پناه می برد یا اینکه به این نتیجه رسیده که هر گونه معادله در منطقه بدون توجه به نقش نفوذ جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام علی سعیدی نمایند ولی فقیه در سپاه پاسداران با تاکید بر تامل مسئولین بر بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ساخت قدرت درونی و تقویت آن در همه ابعاد گفت: آنچه که در تحلیل تعبیر نرمش قهرمانانه می توانیم بیان کنیم، این است که در کشور ما دو نظریه مطرح است.

وی حل مجموعه مشکلات با تکیه بر درون و حل مجموعه مشکلات با تکیه بر بیرون را دو نظریه موجود و مطرح عنوان کرد و افزود: دلایل کسانی که می گویند حل مشکلات با تکیه بر بیرون قابل حل است این است که اولا همه مشکلات به تحریم برمی گردد که البته این بیشتر یک ادعا است.

نماینده ولی فقیه در سپاه خاطرنشان کرد: خستگی مردم از تحریم و علاقه برای برقراری ارتباط با کشور مادر تحریم کننده یعنی آمریکا را از دلایل معتقدان رویکرد بیرونی برای حل مشکلات داخلی است که اینها همان افرادی هستند که گفته می شد روزی به نزد امام می رفتند و می گفتند ما از رفتن به جبهه خسته شدیم.

سعیدی با بیان اینکه معتقدان به رویکرد بیرونی بر برقراری ارتباط با آمریکا تاکید دارند و آن را نقطه مطلوب خود می دانند، افزود: اینها نظریه کسانی است که می گویند ما باید با نگاه به بیرون مسائل کشور را حل کنیم و عمدتا نمی توانیم با تکیه بر داخل و توانمندی های داخلی از عهده مشکلات برآییم.

وی در ادامه به نظریه و رویکرد حل مشکل با تکیه بر عناصر داخلی اشاره و خاطرنشان کرد: این گروه معتقد است که نفوذ ما در عرصه منطقه و بین المللی باعث تمایل دشمن برای مذاکره با ما شده است و نفوذ ما ناشی از مقاومت ماست. یعنی دشمن برای اینکه نفوذ ما را کم کند مقاومت ما را هدف گرفته است و اگر مقاومت ما کم شد بر نفوذ ما در منطقه تاثیر می گذارد.

نماینده ولی فقیه در سپاه تقویت اهرم های داخلی جهت حضور اقتدارآمیز در عرصه منطقه ای و بین المللی را از دیگر دلایل رویکرد حل مشکل از داخل دانست و افزود: نیروی بومی، جهش های علمی در عرصه های نانو تکنولوژی، فناوری، هوافضا، پزشکی، هسته ای و اقتصاد اهرم های داخلی به شمار می رود که می توان با تقویت آنها بیرون را وابسته به خود کنیم نه اینکه خود را وابسته به بیرون کنیم.

سعیدی با بیان اینکه امروز دشمن به خاطر همین رویکرد ما تمایل به عقب نشینی دارد، روحیه تجاوزگری آمریکا و تهاجم به کشورهای ضعیف را از دیگر دلایل عدم اعتماد به بیرون از منظر رویکرد تولید قدرت در داخل دانست و افزود: آمریکا برای مهار قدرت ایران به دنبال حضور در ششمین جنگ خود در خاورمیانه است، اما ظاهرا این نکته را دریافت کرده است که قدرت نفوذ ایران در منطقه فراتر از آنی است که آمریکا بتواند با یک حمله نظامی آن را از بین ببرد.

وی در جمع بندی نظریه حل مشکلات داخلی با اتکا بر توانمندی داخلی با بیان اینکه عمل به مطالبات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ساخت قدرت درونی ما را از وابستگی به قدرت های برتر دنیا رها می کند که این رهایی موجب استحکام قدرت نظام و به طبع آن موجب تولید قدرت در دیپلماسی خواهد شد، افزود: این روزها آمریکا تمایل زیادی برای مذاکره نشان می دهد و بر این اساس باید تحلیل کرد که این تمایل آمریکا ناشی از چه بوده است، یعنی آمریکا از سر ضعف خود به مذاکره پناه می برد یا اینکه به این نتیجه رسیده که هر گونه معادله در منطقه بدون توجه به نقش نفوذ جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست.

نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه تاریخ نشان می دهد که اختلاف ما با آمریکا هم مبنایی و هم گسترده است یادآور شد: ما به آمریکا اطمینان نداریم و معتقدیم که امکان اینکه ما پای میز مذاکره برویم و همه مسائل را حل کنیم، وجود ندارد.

سعیدی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با تسنیم درباره اینکه چرا رهبر انقلاب بر واژه نرمش قهرمانانه تاکید دارند، تصریح کرد: دلیل اول آن این است آن دسته از افرادی که رویکرد بیرونی دارند متوجه شوند که این تئوری و نظریه چندان قابل قبول و درست نیست و به نفع ما نخواهد بود.

وی توجیه مسئولین را دلیل دوم استفاده از این تعبیر از سوی رهبر انقلاب عنوان و ادامه داد: قطعا مسئولین با تامل در بیانات حضرت آقا به این نتیجه می رسند که مسیر مذاکره مسیر قطعی قابل اعتماد نیست.

نماینده ولی فقیه سپاه روشن شدن افکار عمومی دنیا را دلیل سوم از دیدگاه خود دانست و اظهار داشت: دنیا خواهد فهمید که ایران همه راه ها را برای نشان دادن حقانیت خود رفته است و جهت و سمت ما صلح آمیز است و نیاز به چرخه سوخت هسته ای فقط برای رفع نیازهای پزشکی و سایر لوازم موردنیاز بشریت است نه ضد بشریت.

سعیدی در پاسخ به این سوال که چگونه و چه کسانی باید در تولید قدرت داخلی نقش ایفا کنند، گفت: با توجه به نظریه درون زایی قدرت، باید کسانی که چشم امیدشان به بیرون است از راه خود برگردند و نظریه درونی قدرت را مورد توجه قرار دهند. متاسفانه بخشی از مسئولین ما چنین نگاهی را دارند و این نیازمند آزمایش است که خود آنها هم به این نتیجه برسند. ولی قطعا همان کسانی که نگاه به بیرون دارند توجه به این موضوع دارند که ما اگر از موضع قدرت با دنیا صحبت کنیم زمینه حل مسائل مان فراهم تر است.

وی افزود: ما باید قدرت داخلی را افزایش دهیم و این تولید با حرف و گفتمان به وجود نمی آید بلکه باید در عمل و با بررسی های دقیق و موشکافانه به این ایده خود دست یابیم. ما اگر در درون ضعیف باشیم دیپلماسی ضعیفی نیز خواهیم داشت و باید با تکیه بر خلاقیت های داخلی قدرت بین المللی را ایجاد کنیم که همین قدرت یک عامل بازدارنده برای دشمنان ما در جهت ایجاد مانع برای پیشرفت کشورمان خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان با بیان اینکه مردم ما امروز متوجه دلیل مقاومت خود هستند و قطعا فاکتورهای خود در ایجاد قدرت داخلی را با هیچ وعده و وعیدی عوض نخواهند کرد، گفت: مردم اگر به ارزش ها و پیامدها و دستاوردهای مقاومت پی ببرند، به رغم همه فشارها سربلند از عرصه های مختلف بیرون خواهند آمد. مردم با صلابت راه مقاومت خود را دنبال می کنند اما تدبیر را هم قبول دارند و اعتقاد دارند که هرچه رهبری می فرمایند در همان چارچوب عمل می کنند. بنابراین هم باید مردم و هم مسئولین، هم از نظر نظری و هم از نظر عملی به تولید قدرت درون زا پایبند باشند که پیروزی مان در سایه حرکت دینامیکی است که اگر از درون بتوانیم قدرتمند شویم و تکیه بر ابزار قدرت داشته باشیم، قطعا موفقیت مان نیز در عرصه بین المللی بیشتر خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات