در برنامه شب گذشته بی بی سی فارسی، حتی کارشناس اسرائیلی برنامه که از تل آویو به صورت تلفنی مهمان برنامه بود، تاکید کرد که نتانیاهو دیگر منزوی و تبدیل به چوپان درغگو شده است.

گروه سیاسی: در برنامه شب گذشته بی بی سی فارسی، حتی کارشناس اسرائیلی برنامه که از تل آویو به صورت تلفنی مهمان برنامه بود، تاکید کرد که نتانیاهو دیگر منزوی و تبدیل به چوپان درغگو شده است.

به گزارش افکارنیوز ،   نادر سلطانپور، مجری بی بی سی گفتگو را با این جمله که" مقام های ایران کم مهمات دست دولت اسرائیل نمی دهند. رهبر ایران امروز نیز گفت دولت اسرائیل، رژیم غاصب و جعلی اشغال کننده فلسطین است" شروع کرد.

مهاجرانی در واکنش به این سوال وی گفت: " در نطقی که در مورد ایران در سازمان ملل نخست وزیر اسرائیل مطرح کرد، ۱۰۰بار نام ایران و رییس جمهور ایران را به کار برد. مستقیم یا با اشاره. در صحبتی هم که با بی بی سی کرد چندین بار تغییر رژیم ایران را مطرح کرد و از سویی دیگر نیز گفت تا آخر عمرش این تغییر رژیم را خواهد دید. به نظر من ایشان در روزگار خوبی به سر نمی برد از لحاظ موقعیت سیاسی و شرایطی که در جهان و منطقه ایجاد شده است. وقتی نخست وزیر کشوری چندین سال کشور دیگر را به تهدید نظامی تهدید می کند این خلاف منشور سازمان ملل هست که در سال ۱۹۴۵ در سانفرانسیسکو تصویب شد. ماده دوم همین منشور هست که می گوید هیچ کشوری حق تهدید کشوری دیگر را ندارد. "

اما سلطانپور بار دیگر بر مواضع خود اصرار کرد که مقصر در این میان ایران است و گفت که" ایران هم بارها مهمات دست اسرائیل داده و اسرائیل را به جعلی بودن متهم کرده است. "

در این هنگام مهاجرانی با سند جعلی بودن اسرائیل را ثابت کرد و تصریح کرد: " بهترین سند برای جعلی خواندن رژیم اسرائیل کتاب خود آقای نتانیاهوست. ایشان کتابی به نام" صلح پایدار" دارند. این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. در مقدمه این کتاب رویایی را که بر اساس آن اسرائیل شکل گرفت توضیح دادند. در بخش اول جمله را از هرسل نقل می کنند که می گوید: " ما ملتی هستیم که سرزمینی نداریم. این یک رویاست برای ما و ما باید سرزمینی پیدا کنیم. " پس اینها ملتی بودند که سرزمینی نداشتند. اینکه اینها سرزمینی داشته باشند یک بحث است و اینکه یک ملتی را از سرزمین خودشان بیرون کنند و آنها را به ملت بی سرزمین بعدی تبدیل کنند که فلسطینی ها هستند بحثی دیگر. پس در این زمان به محقق، پژوهشگر و رهبر سیاسی این حق داده می شود که بگود رژیمی جعل شد. "

مهاجرانی در ادامه تاکید کرد: " رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که ما با اسراییل جنگی نداریم. رییس جمهور نیز می گوید که ما با هیچ کشوری سر جنگ نداریم و تهدید نمی کنیم. اما نتانیاهو مطرح می کند که رییس جمهور ایران نماینده ملت ایران نیست. من به عنوان همین تعابیر مختلفی که در سخنان ایشان بود از جمله اینکه دلسوزی کردند برای ندا آقا سلطان که به عنوان حادثه ای در ایران پیش آمد، میگویم ایشان بهتر است محمد الدوره را هم به یاد آورند که فیلمش منتشر شد. ملت ایران انتخاب روشنی را انجام دادند و او را حمایت می کنند. در این فضای جدید رییس جمهور آمریکا این پیام را متوجه شد. کسی هنوز این فضا را متوجه نشده نتانیاهوست. "

در ادامه مجری بی بی سی فارسی ادعا کرد که ایران نیز با خونریزی مرزهای خود را بسته است. به عقیده وی" ایران، سوریه، اردن و کشورهای دیگر جعلی هستند که از سقوط دولت عثمانی به وجود آمدند. " که با واکنش سریع مهاجرانی روبرو شد. وی گفت: " حداقل در مورد ایران داوری شما درست نیست. ما ملتی با قدمت بیش از ۶هزار ساله هستیم. "

سلطانپور در ادامه به رابطه خوب شاه و اسرائیل اشاره کرد که مهاجرانی در پاسخ به او گفت: " می دانید چرا رابطه اسرائیل با شاه خوب شد؟ سال ۷۷ شیمون پرز به همراه یکی دیگر از مسئولان اسرائیلی به ایران سفر کرد و پیمانی به نام معاهده" گل" را امضا کرد. این پیمان یک معاهده نظامی بود که بعد از طرف ایران، ژنرال حسن طوفانیان به اسرائیل رفت و در آن زمان اسرائیل متعهد شد که کلاهک هسته ای به ایران بفروشد. بعدها مسئول پروژه گفت که ما ایرانی ها را فریب دادیم و کلاهک های هسته ای را تحویل ندادیم. در آن پروژه آنها ۱میلیون و ۴۰۰میلیون دلار به قیمت سال ۷۷ از ما گرفتند. ایران در آن زمان به لحاظ نظامی و امنیتی در آن زمان نزدیک ترین رابطه را با اسرائیل داشت. "

این مجری همچنین ادعا کرد که ایران تا زمانی که اسرائیل را نپذیرد نمی تواند رابطه نزدیکی با اروپا و آمریکا داشته باشد. مهاجرانی نیز اینگونه پاسخ داد: " قطعا اینگونه نیست. ما می توانیم بدون هیچگونه رابطه با اسرائیل و به رسمیت شناختن اسرائیل، با آنها رابطه داشته باشیم. "

وی با تاکید براینکه ما کشوری هستیم که به لحاظ وسعت ۱۰۰ برابر و به لحاظ جمعیت ۱۵برابر اسرائیل هستیم گفت: " درحال حاضر بسیاری از کشورها نیازمند رابطه با ایران هستند. کشورهایی مجبور هستند از پنجره اسرائیل به رابطه با جهان نگاه کنند که موقعیت سیاسی و استراتژیک ایران را ندارند. من معتقدم ایران می تواند بیشترین روابط را با اروپا، آمریکا و دیگر کشورها داشته باشد بدون اینکه از پنجره اسرائیل بگذرد. "

در ادامه مجری از مهاجرانی در مورد ارزیابی وی از نگاه نتانیاهو به تاریخ ایران پرسید. مهاجرانی نیز جواب داد: " به نظر من ایشان نه تنها از تاریخ ایران اطلاع ندارد بلکه از آیین یهود نیز اطلاع دقیقی ندارد… نتانیاهو اگر تورات را می خواند و درک می کرد که در رفتار با یک ملت باید حکمت و معرفت داشته باشد، ملت و تاریخ ایران را متهم نمی کرد. نتانیاهو کاملا منزوی شده است. او یک سیاستمدار تنهاست. "
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات