رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از اینکه سیاستمدران غربی فضای جدید به وجود آمده بین ایران و سایر کشورها را فهم کنند، گفت: شرایط منطقه اقتضا می کند که آمریکا و غرب به دنبال سنگ اندازی جلوی ملت ایران نباشند.

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به صربستان سفر کرده است، یکشنه شب در دیدار با ایرانیان مقیم صربستان طی سخنانی اظهار داشت: امیدوارم این سفر و گفتگو با مسئولان کشور صربستان زمینه مراودات بیشتر بین دو کشور را فراهم کند.

وی افزود: البته ایران از دیرباز با کشور صربستان ارتباط خودبی داشته و همکاری های اقتصادی، علیم و فرهنگی از گذشته بین دو کشور وجود داشته است، نگاه مردم ایران هم به صربستان نگاه مطلوبی است سابقه دردناکی بین دو کشور وجود نداشته است اما برخی کشورهای غربی هستند که ملت ایران سوابق ذهنی خوبی نسبت به آنها ندارند در حالی که نسبت به صربستان این وضعیت وجود ندارد.

رئیس مجلس گفت: ما هیچ گاه مشکلی با صربستان نداشته ایم و از جهت زمینه ها برای همکاری دو کشور فراهم است. سطح روابط تجاری ما مطلوب نیست اما زمینه های ارتقا این روابط وجود دارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب رویکرد ایران به کشورها چه همسایگان و چه کشورهای اسلامی و غربی - به جز اسرائیل که این رژیم را دروغین می دانیم - نگاه مسالمت آمیز و رفتار دوستانه بوده است. بنابراین علی الاصول در سیاست خارجی با سایر کشورها روابط دوستانه تعریف کنیم.

وی افزود: پس از انقلاب به خاطر درشتی و رفتار خشن آمریکایی ها مشکلاتی بین دو کشور ایجاد شد، دخالت هایی برای گروهک های مختلف در ایران داشتند تا آنها را بشورانند، همچنین جنگ صدام را راه انداختند که برای ایران خسارت بار بود.

وی ادامه داد: ما در جنگ تحمیلی ۲۵۰ هزار شهید دادیم و امروز همچنان درگیر این رفتار ستیزه جویانه هستیم و به خاطر این رفتار روابط ما تیره شد اما با کشورهای اروپایی چنین نبود و اروپا شریک اول تجاری ایران بود.

رئیس مجلس گفت: اما پس از حوادث سال های اخیر که نقطه کانونی آن مسئله هسته ای ایران است شرایط ما با اروپا هم کمی تغییر کرد البته ما شروع کننده نبودیم و این وضعیت به خاطر دخالت آمریکایی ها درمسائل منطقه بود که روی روابط ایران و اروپا تاثیر گذاشت اما ما از این مرحله گذار هم عبور کردیم.

لاریجانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران درچارچوب سیاست خارجی به دنبال روابط مسالمت آمیز با سایر کشورها است، این موضوع مسئله هسته ای که برای ما پیش آمده، سختی هایی را به وجود آورده قابل انکار نیست از جمله اینکه ما را تحریم کردند اما ایرانی ها آدم های جدی و با حوصله هستند و مشکلات را هضم کردند و از دل آن برای خود قدرت خلق می کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: غربی ها یک زمان تصمیم گرفته بودند خودشان صاحب دانش های پیشرفته باشند و به هر طریق جلوی ایران را برای دستیابی به مقاصد صلح آمیز هسته ای بگیرند. اساسا ما این تقسیم بندی را که برخی کشورها می توانند انرژی هسته ای داشته باشند و برخی نه، قبول نداریم و غلط می دانیم، برخی کشورها در این باره تسلیم شدند و مقاومت نکردند و مشکلاتی برای آنها به وجود آمده است اما جمهوری اسلامی ایران از ابتدا قصدش این بود که روی پای خود بایستد لذا مقاومت کرد و از آن مرحله که می خواستند مانع دستیابی ایران به این دانش هسته ای شوند گذر کردیم.

وی افزود: حال در شرایط متفاوتی هستیم فکر می کنم فرصتی برای کشورهای دیگر است که تا کنون رویکرد متفاوتی نسبت به ایران داشتند حال باید با مجموع واقعیات برای حل مسئله تلاش کنند.

لاریجانی با اشاره به حضور رئیس جمهور در نیویورک و اعلام مواضع جمهوری اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: در نیویورک در یک بستر جدید فضایی فراهم آمده که می توانیم روابط را شکل دهیم البته نه تکرار حرفهای گذشته. دوره حرفهای گذشته سپری شده است باید با واقعیات امروز حرف زد.

وی گفت: برخی حرفها که در رسانه ها از سیاستمداران غربی شنیده می شود نشان می دهد که در گذر گذشته سیر می کنند امیدوارم که فضای جدید به وجود آمده را فهم کنند این به نفع همه است، شرایط منطقه اقتضا می کند که به دنبال سنگ اندازی جلوی ملت ایران نباشند.

لاریجانی به اشاره به حضور آمریکایی ها در عراق وافغانستان خاطرنشان کرد: نتیجه کارهایی که کردند ضایعاتی برای خودشان بوده است، اینگونه رفتارهای ماجراجویانه باعث رشد تروریسم در منطقه شده است. این در حالی است که ما از ابتدا هم گفتیم با جنگ مخالف هستیم امروز هم می گوییم آنچه در سوریه میگذرد میدانی برای روشن شدن این مسئله است که کسانی که از ارسال کمک به تروریستها به سوریه با صدای بلند دفاع می کنند، صفشان با آنها که با تروریست ها مخالف هستند جداست.

وی افزود: ما با اصلاحات در سوریه موافق هستیم نهد با روش تروریستی و ارسال سلاح. فکر می کنم عده زیادی از صاحب نظران سیاسی به وقوف رسیده اند که نمی توان با حرکت های تروریستی اصلاحات را جلو برد.

رئیس مجلس گفت: امیدوارم از بستر موجود استفاده شود و با تدبیر و فهم شرایط مذاکرات سازنده بین ایران و برخی کشورها که دعاوی دارند به وجود آید و فضا برای استفاده از ظرفیت های مختلف فراهم شود.

نماینده مردم قم ادامه داد: ایران به عنوان کشور تاثیر گذار در منطقه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و علمی و الهام بخشی سیاسی با روی باز نسبت به اینگونه مراودات دو جانبه برخورد می کند، ما نمی خواهیم از حقوق ملت کاسته شود اما دلیلی نمی بینیم راه مذاکرات در زمینه های مختلف مسدود شود لذا می شود از این زمان و فرصت استفاده کرد و شرایط نوین به وجود آورد.

لاریجانی گفت: در این زمینه می توان در رابطه با صربستان هم با نگاه جدید حرکت کرد، امیدوارم فرصتی به وجود آید که درخصوص زمینه های همکاری های دو جانبه دو کشور بحث شود و باتغییر شرایط سیاسی از فرصت مطلوب دو کشور استفاده شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات