صبح دوشنبه سید عمار حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش افکارنیوز، علی شمخانی در این دیدار با محکوم کردن و اظهار تاسف شدید از عملیات تروریستی جریان های تکفیری علیه زائران مظلوم کاظمینم (علیهماالسلام) که منجر به شهادت و جراحت شیعیان آن حضرت شد تاکید کرد، امروز کشور عراق در معرض تهدید الگوی نظام یافته ای از خشونت حاصل از تفوق رویکردهای امنتی، سیاسی و فرقه یی بر ارزش های انسانی، دینی و اخلاقی است.

او زمینه های ایجاد و فعالیت موج سوم تروریسم نوین به عنوان تهدیدی فراگیر برای صلح و امنیت جهانی در فضای استحاله باورهای اصیل انسانی را در حال شکل گیری دانست و افزود؛ با وجود اظهارات مسوولان کشورهای تاثیرگذار بر روندهای بین المللی و تبلیغات وسیع آنان در زمینه مبارزه با تروریسم، اراده ای برای مبارزه با این پدیده شوم و آثار مخرب و ویرانگرآن در سطح جهانی دیده نمی شود.

شمخانی مبارزه بدون تنازل با تروریسم را تنها با عبور از استانداردهای دوگانه به عنوان راهبردی موثر در تحقق صلح عادلانه جهانی ممکن دانست و اتفاق بازیگران اصلی در محیط بین الملل در قالب برنامه ای مشترک و مورد اجماع را برای تحقق این هدف خواستار شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و مردم عراق خواهد بود و آمادگی دارد سطح همکاری های کاربردی در بخش های اقتصادی و فرهنگی را برای تقویت ثبات، امنیت و توسعه همه جانبه روابط ارتقاء بخشد.

سید عمار حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در این دیدار با تبریک انتصاب علی شمخانی به سمت دبیر و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، نسبت به آینده ای روشن در توسعه ی همکاری های دو کشور ایران و عراق در شرایط جدید اظهار امیدواری کرد.

حکیم ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات جاری عراق در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد، بازبینی در الگوی همکاری های اقتصادی میان دو کشور و تهیه و پیگیری برنامه های جدید و جامع در این خصوص ضروری است.

او با بیان این که مستکبران قصد دارند تا با ایجاد اختلاف و درگیری های قومی و مذهبی بهره برداری های مغرضانه خود را در عراق به انجام برسانند، بر لزوم حفظ آرامش تعامل و همدلی میان همه گروه ها و احقاق حقوق مشروع مردم در این کشور تاکید کرد.

سید عمار حکیم با استقبال از دیپلماسی جدید ایران در پرونده هسته یی، گفت وگوهای سازنده به منظور اعتمادسازی و کاهش تنش های حاصل از اختلافات تاریخی میان ایران و غرب را در افزایش ثبات و امنیت منطقه یی بسیار تاثیرگذار و سودمند ارزیابی کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات