محمدجواد لاریجانی تبیین کرد؛

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: آمریکایی ها ما را متهم به گسترش اسلام با شمشیر می کنند، در حالی که خودشان برای به حق نشان دادن تفکر لیبرالی، از هیچ ابزاری دریغ نمی ورزند.

به گزارش افکارنیوز ، محمد جواد لاریجانی در جلسه ای با عنوان «رابطه با آمریکا» در سالن ابن سینا مشهد اظهار کرد: مهم ترین مساله در اعلام برائت از مشرکان، برائت از فکر و روش آن هاست.

وی ادامه داد: باید دید مثبت به این دیپلماسی داشته باشیم. درباره مذاکره زیاد حرف زده ایم. اگر جای دکتر ظریف بودم، اعلام می کردم که اصلا هیچ تمایلی برای مذاکره ندارم. آمریکا ما را تحریم کرده، تحت فشار قرار داده و انواع دشمنی ها را در حق ملت ما روا داشته است. آن ها در هر دوره ای به شیوه ای زندگی کرده اند؛ امروز صورت فراگیر آن دموکراسی لیبرال و سکولار است و نظام مدنی در تلقی آن ها باید عرفی باشد.

وی درباره شعار «مرگ بر آمریکا» ، گفت: با آمریکا و غرب صهیونیستی دشمنی نکردیم. بلکه از صد دشمنی آن ها با ما، یکی را پاسخ داده ایم. میزان فحاشی که در رسانه های اروپا و آمریکا هر روز علیه اسلام، نظام و مسوولان ما می شود، قابل مقایسه با شعار «مرگ بر آمریکا» نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان علت اصلی دشمنی غرب با جمهوری اسلامی، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی دو روند در منطقه آغاز شد؛ مبنای نظام مدنی جامعه براساس فکر اسلامی در داخل ایران و نهضت بیداری اسلامی در بیرون از کشور.

وی در توضیح علت انحراف نهضت مردم مصر خاطرنشان کرد: مفهوم نهضت، انقلاب و تاسیس حکومت با هم متفاوت است و با ترازوهای متفاوتی سنجیده می شوند. در مصر نهضت اسلامی وجود دارد اما تجربه انقلاب با مشکل مواجه شده است.

وی با نفی تلقی دوران اصلاحات، مبنی بر ضرورت حل مشکل با آمریکا ، اظهار کرد: مشکلات ما، چالش های این راه است، راهی که جمهوری اسلامی را به قدرتمندترین نیروی منطقه تبدیل کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، راهکار مقابله با آمریکا را مدیریت دشمنی دانست و افزود: در آغاز انقلاب رابطه ما با چین بد بود، اما نظام تصمیم گرفت که رابطه را در یک فرآیند ۴-۳ ساله تنظیم کند و این اتفاق هم افتاد. بعد از فروپاشی شوروی، غرب پروژه جهان گشایی خودش را آغاز کرد، هر چند که ناموفق بود اما ظهور ایران قدرتمند را برای پروژه بزرگ خود، خطر می دانند.

و ی در بخش دیگری از سخنان خود نظام اسلامی را دارای سه پایه دانست و تصریح کرد: اسلامی که پایه نظام ماست، سرزنده است و مندرس نیست. احکام آن تا روز قیامت پابرجاست. در دوره اصلاحات عده ای در روزنامه ها و کتب نوشتند که اسلام یک دین عصری است و دوره آن سپری شده است. قلم به دستان جریان اصلاحات این تفکر را در کشور داشته و دارند. ممکن است کسانی در جریان اصلاحات متدین و متشرع باشند، اما نظریه پردازان آن ها، این تلقی را قبول ندارند.

وی پایه دوم نظام را «جامعیت دین اسلام» معرفی کرد و یادآور شد: اسلام همه احکام را در برمی گیرد. در دین ما احکام عمومی و خصوصی وجود دارد. نماز و روزه در اسلام، عمومی است و خصوصی نیست. دیگر پایه نظام اسلامی ما، جهانی بودن است. در اوایل انقلاب مرحوم مهندس بازرگان معتقد بود که ما باید به کار خودمان برسیم و به جهان کاری نداشته باشیم، اما امام خمینی (ره) این دیدگاه را نفی کرد و اسلام را جهان شمول دانست.

لاریجانی خاطرنشان کرد: انتقاد من به جریان اصلاحات، مربوط به باندبازی های سیاسی نیست؛ بلکه حساسیت درباره این سه اصل است.

وی با انتقاد از وعده های انتخاباتی روسای جمهور پیشین، اظهار کرد: رییس جمهور در دوره تبلیغات مطالبی را بیان می کند اما بعد از انتخاب شدن، تعهد شرعی و قانونی او انجام تعهدات است. این که رییس جمهوری در «درقوزآباد» ، در جمع مردم سخنرانی کرده و وعده ای داده، وظیفه اصلی او که همان عمل بر مبنای قانون باشد را، سلب نمی کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره «نرمش قهرمانانه» گفت: دولت منتخب بازوی رهبری است. رهبر انقلاب انتظار دارند در سیاست خارجی جلوتر از گذشته عمل کنیم. شان انقلاب و وضعیت امروز اقتضا دارد که تحرک جدیدی در سطح منطقه داشته باشیم.

لاریجانی با انتقاد از دولت دهم، ابراز عقیده کرد: آقای احمدی نژاد در سال های آخر مسوولیتش، کفران نعمت کرد و این ظلمی بود در حق خودش، ملت و ولی امر ما. امیدواریم دولت آقای روحانی از نعمت بزرگ نصایح و مشورت های دلسوزانه مقام معظم رهبری، استفاده کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری، ارزیابی خود را از سفر رییس جمهور دولت یازدهم به نیویورک، این گونه ارائه کرد: دولت زحمت های زیادی کشیده و همه از آن ها حمایت می کنیم. البته جای نقد روشن هم باز است.

وی خاطرنشان کرد: اگر آن ها (آمریکایی ها) مایل به مذاکره هستند، باید بگویند که چه چیز جدیدی دارند. ما تمام حقوق خود از NPT را بدون کم وکاست، می خواهیم. آنان فقط می توانند از ما بخواهند که فعالیت های خود را در چهارچوبNPT، شفاف تر کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه مکالمه تلفنی اوباما و روحانی را توطئه صهیونیست ها برای این سفر دانست و گفت: آن ها می خواستند با استفاده از این تلفن، ادعا کنند که در داخل کشور همکاری و همراهی با رییس جمهور وجود ندارد و شان دولت را پایین بیاورند. اگر این مکالمه تلفنی انجام نمی شد، در داخل از دولت حمایت می شد، اما صهیونیست ها با توطئه این نقشه خود را اجرا کردند. زحمات دولت را کاهش نمی دهیم و نادیده نمی گیریم اما اگر تلفن انجام نمی شد، بهتر بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری، ادبیات فاخر دیپلماتیک را ضروری دانست و تصریح کرد: ادبیات آقای روحانی را بطور عام، بر احمدی نژاد ترجیح می دهم. در ماجرای هولوکاست، احمدی نژاد حرف بدی نزده بود اما این حرف خوب باید با ادبیات دقیق تری بیان می شد تا دشمن نتواند از آن سواستفاده کند.

وی هفتاد درصد مشکلات اقتصادی بوجود آمده در یک سال و نیم آخر دولت دهم را ناشی از سوءمدیریت دانست و اظهار کرد: در این دوره همه فکر احمدی نژاد این شده بود که چطور مشایی را بعد از خودش سر کار بیاورد و به مملکت بچسباند.

لاریجانی هم چنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار کرد: معیار و میزان در کشور ولی امر است. افراد می توانند سلیقه های مختلف داشته باشند ولی مشی نظام بر مقام معظم رهبری منطبق است. آقای هاشمی را به عنوان یک شخصیت برجسته تاریخ خومان دوست داریم و به گفته های او اعتماد داریم، اما مردان بزرگ اشتباهات بزرگ هم می کنند. متاسفیم که در فتنه ۸۸، حیثیت ایشان خدشه دار شد.

وی افزود: مسیر کشور روشن است. امام خمینی (ره) حادثه گذشته نیست که با خاطره بیان شود. نسل فعلی باید به مفاهیم امام (ره) برگردند و مسائل متشابه را به محکمات رجوع دهند. آقای هاشمی نباید نگرانی شما باشد و لازم نیست به او توهین کنیم. ولی بین احترام و تبعیت باید تمایز قائل شویم.

به گزارش ایسنا وی در جمع خبرنگاران نیز با بیان این که «علاقه ای به رابطه با آمریکا نداریم؛ چراکه آمریکا تنها با ما دشمنی کرده» تاکید کرد: استراتژی معقول، مدیریت دشمنی است. اگر آمریکا دوست دارد روابطش با ایران خوب شود، باید دست از دشمنی هایش به صورت عملی بردارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جایزه نوبل گفت: این که رییس جمهور ما توسط گروه هایی در دنیا مورد توجه قرار بگیرد، چیز بدی نیست و ما خوشحال خواهیم شد که آن ها از ما تمجید کنند. البته بعید است که به شخصیت فرهیخته ای مثل آقای روحانی جایزه صلح نوبل بدهند؛ چراکه شان این جایزه پایین است و اگر بالا بود جا داشت که آن را به رییس جمهور ایران بدهند. جایزه صلح نوبل تا به حال به کسانی داده شده که بر علیه اسلام، ملل مختلف و فلسطین اقدام کرده اند. این جایزه، مثل فیزیک نوبل نیست، بلکه کاملا سیاسی است و در دست صهیونیست هاست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، در پاسخ به سوالی درباره سفر رییس جمهور به نیویورک نیز گفت: تحرک جدید دیپلماتیک ایران را خوب می دانم، سفر ایشان دستاوردهای خوبی برای نظام داشت و اجازه نمی دهیم تا اسرائیلی ها و رژیم صهیونیستی، با حاشیه سازی برای این سفر دستاوردهای آن را از بین ببرند.

وی دستاورد بزرگ این سفر را آغاز روش جدید در دیپلماسی دانست و تصریح کرد: این روند ادامه پیدا می کند و موفق خواهد شد. رییس جمهور را حمایت می کنیم، طبیعتا هر کار جدیدی در ابتدا اشکالاتی دارد که به تدریج اصلاح خواهد شد.

وی با اشاره به عملکرد دولتمردان آمریکایی نیز تاکید کرد: فیگورهای آن ها مقابل دوربین تلویزیون و حرف های دوپهلوی شان، نمی تواند موجب افزایش اعتماد ما شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره آن چه مبنی بر پدرخوانده بودن هاشمی رفسنجانی مطرح می شود، گفت: آقای روحانی رییس جمهوری دانا و مدیر است. افراد می توانند نظرات خودشان را راجع به رفتار دولت بیان کنند. این توهین به دولت آقای روحانی است که بگوییم ایشان پدرخوانده دارند و یا دولت در سایه است. خواهش من این است که آقای هاشمی توصیه های شان را تلفنی به آقای روحانی بگویند و در سطح عموم القای شبهه نکنند که ما رییس جمهور درجه دو داریم.

وی هم چنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات خاتمی مبنی بر افراطی گری عدهای و ایجاد ترور گفت: این که در کشور ما رابطه با آمریکا مخالف داشته باشد، عجیب نیست. آن طوری که من از مقامات امنیتی تحقیق کردم، عملی به اسم پرتاب لنگه کفش، در دوربین ها و عکس ها وجود ندارد. تصاویری که منتشر شده، مربوط به این صحنه نبوده و ما نباید به گزارش سایت ها و تلویزیون های خارجی اعتماد کنیم. باید ظرفیت خود را در تحمل انتقادات بالا ببریم، جوانان ما نسبت به رابطه با آمریکا حساس هستند و جیغ هم می زنند، این چیز بدی نیست و برای دولت ما نقطه مثبتی است.

وی ابراز عقیده کرد: آقای خاتمی کافی است به دوستان اطراف خودش نگاه کند و ببیند چند نفر از باند «مهدی هاشمی» کنارش هستند، اگر به دنبال ترور می گردد، آن ها هستند و با کشف آن ها متوجه خواهد شد که تروریست ها کجا لانه کرده اند.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات فائزه هاشمی مبنی بر نبود پرونده ای برای مهدی هاشمی در قوه قضائیه، گفت: آقای مهدی هاشمی دارای پرونده قضایی هستند و در حال طی مسیر طبیعی است اما هنوز حکم دادگاه علیه ایشان صادر نشده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اخوان المسلمین اظهار کرد: جریان اخوان المسلمین منحل نشده و سال ها در زندان بوده اند، این بار اول نیست که دستگیر می شوند. البته نهضت اسلامی مصر بخش قابل توجهی را شامل می شود و اخوان المسلمین یک گروه آن هستند، بیداری اسلامی با زور از بین نخواهد رفت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات