معاون سابق محمود احمدی نژاد در اجرای قانون اساسی در نامه ای به حجت الاسلام روحانی پیشنهادات جدیدی را برای ارتقاء جایگاه معاونت قانون اساسی در ریاست جمهوری به وی ارائه کرده است.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی معاون سابق رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی در نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور پیشنهاداتی را در حوزه قانون اساسی به وی داده است که متن کامل نامه میرتاج الدینی به شرح زیر است:

حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر روحانی دام عزه

رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت احتراما مطالبی به اختصار در خصوص معاونت اجرای قانون اساسی رئیس جمهور، همراه با پیشنهاد مشخص به محضر عالی تقدیم می نمایم.

۱- در اصل ۱۱۳ قانون اساسی پس از مقام رهبری، رئیس جمهور به عنوان عالی ترین مقام رسمی کشور مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیما به رهبری مربوط می شود برعهده دارد و براساس اصل ۱۲۱ رئیس جمهور سوگند یاد می کند که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشد و همچنین از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت کند.

و بر مبنای اصل ۱۲۴ رئیس جمهور برای انجام وظایف قانونی خود می تواند معاونانی داشته باشد. با توجه به اصول فوق الذکر، معاونت اجرای قانون اساسی رئیس جمهور، از جایگاه قانونی روشنی برخوردار است و می تواند در ایفای وظایف اصلی رئیس جمهور یعنی «اجرای قانون اساسی، پاسداری از قانون اساسی و حمایت از حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است» کمک و نقش خوبی داشته باشد.

۲- هیأت عالی نظارت بر قانون اساسی که از نهادهای ضروری برای صیانت از قانون اساسی است و در دوره های گوناگون با فراز و نشیب هایی روبه رو شده است، انتخاب معاون قانون اساسی رئیس جمهور به عنوان دبیر این هیئت موجب ارتقاء جایگاه آن گردیده و رسالت خطیر «نظارت و اجرا» و پیگیری امور مربوطه را سهل تر و قوی تر خواهد کرد.

۳- اخیراً شورای محترم نگهبان برخلاف رویه گذشته تفسیر مضیق از اصل ۱۱۳ نموده اند و دایره نظارت را به قوه مجریه محدود دانسته اند که این تفسیر مورد اشکال برخی از حقوقدانان قرار گرفته است، این تفسیر با پیگیری از بیماری قانونی از جمله از طریق هیئت عالی اختلاف بین قوا قابل بازگشت می باشد و در قانون مربوط به اصل ۱۱۳ که به تایید شورای محترم نگهبان هم رسیده است حیطه اختیارات رئیس جمهور وسیع تر تعریف شده است.

هرچند اجرا و نظارت برای اجرای قانون اساسی در همان محدوده مورد اشاره شورای محترم نگهبان نیز حوزه وسیعی است که برای انجام آن وجود چنین مجموعه هایی لازم و ضروری است.

۴- ساختار و تشکیلات این معاونت مصوب گردیده و ۳۱ پست سازمانی برای آن تایید شده است و دارای دو معاونت پیگیری اجرای قانون اساسی، پژوهش و ترویج قانون اساسی در قالب دفاتر بررسی های اجرای قانون اساسی، دفتر پیگیری های حقوق اساسی و حقوق بشر و همینطور مطالعات و برنامه ریزی است.

۵- در کمتر از دو سال از تاسیس این معاونت، ضمن حضور در مراکز مرتبط از جمله شورای نگهبان و هیئت عالی حل اختلاف بین قوا و دفاع از نظرات و حقوق دولت برای موارد زیر اقدام نموده است.

- تدوین و تصویب ساختار و تشکیلات معاونت

- برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردهای نظام براساس قانون اساسی

- تدوین مقدمات نظام پایشی عملکرد دستگاه های اجرایی براساس قانون اساسی

۶- یکی از وظایف این معاونت پیگیری حقوق اساسی و حقوق بشر می باشد.

با اینکه جمهوری اسلامی ایران براساس احکام نورانی اسلام همواره از مدافعان حقیقی حقوق بشر می باشد ولی دشمنان نظام اسلامی پیوسته از آن به عنوان یک حربه علیه جمهوری اسلامی استفاده کرده و شبکه رسانه ای استکبار حقوق بشر را به یک چالش علیه ما تبدیل کرده است.

مسائل حقوق بشر در قوه قضائیه و بخش دیگر در وزارت امور خارجه پیگیری می شود با توجه به اهمیت موضوع لازم است از جایگاه ریاست جمهوری بدان رسیدگی شود این معاونت می تواند مسائل مربوط به حقوق بشر را در سطح بالاتر پیگیری و جمهوری اسلامی را به عنوان یکی از حامیان اصلی حقوق بشر در سطح جهانی مطرح نماید.

پیشنهاد این معاونت:

با توجه به مطالب پیش گفته و با عنایت به اینکه به حمدالله حضرتعالی صاحب دانش و تجربه کافی و وافی در این خصوص هستید و می توانید با تاکید ویژه به قانون اساسی و حقوق بشر و حقوق اساسی ملت راه روشنی را پایه گذار بوده و آن را برای آیندگان به یادگار بگذارید براین اساس به محضرعالی پیشنهاد می گردد.

۱- معاونت اجرای قانون اساسی، حفظ و با واگذاری دبیری هیات عالی نظارت به این معاونت، جایگاه آن ارتقاء یابد.

۲- با توجه به توضیحات مندرج در بند ۵، با تغییر عنوان معاونت به «معاونت اجرای قانون اساسی و حقوق بشر» سیمای دولت یازدهم و جمهوری اسلامی در سطح بین المللی در این جهت برجسته تر می نماید.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات