رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات با ۱+۵ باید از جدیت و عقلانیت برخوردار باشد و به سمت درستی پیش برود.

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر ۶ روزه خود به ۳ کشور اروپایی، در پایون فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران به تشریح دستاوردهای این سفر پرداخت.

وی با اشاره به سفر خود به کشور صربستان گفت: در این سفر با رئیس مجلس، رئیس جمهور و مقامات کشور صربستان مذاکره کردیم و رایزنی های سیاسی و همکاری در مسائل صورت گرفت.

رئیس مجلس ادامه داد: با کشور صربستان در مورد سوریه هم عقیده بودیم که راه حل نظامی جواب نمی دهد و جنگ جز کشتار نتیجه ای ندارد.

لاریجانی با تأکید براینکه ظرفیت دو کشور ایران و صربستان بسیار است، خاطرنشان کرد: سطح روابط اقتصادی ایران و صربستان باید بیشتر شود و نگاه دقیقی در این خصوص وجود داشته باشد.

وی در مورد حضور در سوییس و شرکت در اجلاس بین المجالس نیز اظهار کرد: اجلاس ژنو دارای چند بخش بود که حضور نمایندگان در کمیته های مختلف و سخنرانی بنده در کمیته خلع سلاح شیمیایی بخشی از اجلاس ژنو بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دیدار خود با مقامات سوئیس نیز اشاره و تصریح کرد: با مسئولان کشور سوئیس و رئیس مجلس سنای این کشور دیدار داشتیم و رایزنی هایی در مورد مسائل مهم و روابط اقتصادی صورت گرفت و از آنها برای سفر به ایران دعوت کردیم.

لاریجانی در مورد سفر به کشور کرواسی نیز گفت: با رئیس مجلس و وزیر خارجه کشور کرواسی مذاکره شفاف یداشتیم؛ کرواسی عضو اتحادیه اروپا است بنابراین می تواند نقش مهمی در مسائل منطقه داشته باشد.

وی تأکید کرد: در مورد سوریه با کرواسی هم نظر بودیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد مذاکرات ایران با ۱+۵ نیز اظهار کرد: مذاکرات ۱+۵ باید از جدیت و عقلانیت برخوردار باشد و به سمت درستی پیش برود.

لاریجانی ادامه داد: برای اینکه به چارچوب روشنی برسیم، از مقررات بین المللی استفاده می کنیم چرا که مقررات بین المللی برای همین زمان ها گذاشته شده است.

وی تصریح کرد: اگر چارچوب و مقررات بین المللی نباشد هرکس مطابق میل خود می گوید قبول نداریم بنابراین چارچوب و مقررات بین المللی می تواند مورد وفاق باشد و گام به گام به موفقیت بینجامد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست آتی ژنو باید بر اساس واقعیتهای موجود مذاکره شود، تاکید کرد: کسی حق عقب گرد ندارد و ما نیز در این مذاکرات نه نگاه تاجرمآبانه را بکار می گیریم و نه آن را می پسندیم. ۱+۵ نیز باید عاقلانه از فرصت استفاده کند
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات