نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: دولت نباید همه مدیران را تغییر دهد.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا باهنر که در اجلاس دبیران استان های حزب موتلفه اسلامی سخن می گفت با ویژه توصیف کردن موقعیت نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد: باید تحلیلی صحیح داشته باشیم تا به وظیفه ای که برایش قیام کردیم برسیم.

باهنر با طرح این سوال که چه شد که در انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان به خواست خود نرسیدند ادامه داد: دلایل زیادی وجود دارد اما یک تحلیل سیاسی این است که مردم از ۸ سال دولت اصلاح طلبان و تندروی ها و هنجارشکنی های آن دوره ضرر و زیان دیدند هرچند خدمات خوبی در برخی بخش ها انجام شد اما مردم خاطره خوبی از آن دوران نداشتند، همچنین ۸ سال دولت نهم و دهم نیز تندروی هایی انجام شد که مردم آن را نپسندیدند و آن را به پای اصولگرایان گذاشتند، در این بین به اعتدال روی آوردند که در این انتخابات آقای روحانی سمبل آن شده بود.

وی ادامه داد: آقای روحانی از جنس اعتدال است و بنده ۱۶ سال در مجلس با ایشان همکار بودم و دیدم که با تشکیل گروه، عقلا را از دو طیف آن زمان دور هم جمع می کرد و کارهای مجلس را پیگیری می کرد.

نایب رئیس مجلس بیان داشت: در دوران انتخابات ۷۶ اصولگرایان بر روی یک فرد اتفاق نظر داشتند و همه به یک تفاهم رسیده بودند به طوری که هر کسی که از اصلاح طلبی زخم خورده و نگران بود بر روی یک گزینه اتفاق نظر داشت ولی نتیجه انتخابات چیز دیگری شد، براین اساس می گویم علل زیادی باعث تغییر نتیجه انتخابات می شود.

باهنر با بیان اینکه اصولگرایان چند دفعه باید از عدم اتحاد چوب بخورند و سرخط نیایند افزود: ما از سال ۷۶ تا ۹۲ که روسای جمهور تغییر کردند، توفیقی نداشتیم در صورتی که در انتخابات های پارلمانی اکثریت اصولگرا انتخاب شده اند، اگر چه علت تامه اتحاد نیست و همان مثال سال ۷۶ مصداق پیدا می کند اما یکی از علل ها بوده است.

وی ادامه داد: ۳۱ مورد نقاط ضعف در رفتار اصولگرایان بویژه در جبهه پیروان خط امام و رهبری شناسایی شده و ۱۴ برنامه جدید نیز برای رفع آن درنظر گرفته شده است که تا انتخابات آینده باید اجرایی شود چرا که رقیب برنامه خود را شروع کرده است و ما فکر می کنیم اگر کار جدیدی انجام ندهیم جریان فکری مجلس آینده تغییر خواهد کرد.

باهنر، با اشاره به عملکرد کابینه دولت یازدهم از زمان آغاز به کارش تاکنون تصریح کرد: در طول ۵۵ روز گذشته در دولت یازدهم بعضا گزارش های خوب و دقیقی اعلام شده است اما در برخی دیگر غلو شده و با آمارها بازی شد، برای مثال اعلام شد که در این دولت انبارها پر شد در صورتی که خریدها از دولت قبل شده بود و در این دولت بود که از مرزها داخل شد.

وی تلاش دولت در زمینه اقتصادی و تغییر رویکردها در طی این مدت را خوب توصیف کرد و افزود: برخی مشکلات به وجود آمده به دلیل رویکردهای غلط است که قابل جبران می باشد، ما توقع نداریم که مشکلات ظرف شش ماه حل شود اما خیلی امیدواریم که می شود این مشکلات را حل نمود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی توان توقع داشت تورم به این زودی ها تک رقمی شود توضیح داد: به عنوان نمونه بخشی از تورم ۴۴ درصدی به دلایل ساختاری است، مثلا بودجه ریزی درست و عملیاتی نیست، کشور گران اداره می شود، خرید دولت بالاست و درآمدها و هزینه ها به هم نمی خورند انگار همه باهم مسابقه در خرج کردن گذاشته اند. اعتقاد ما بر این است که با عملکرد و سیاست گذاری درست تا چهار سال آینده می توان این سیاست گذاری ها را اصلاح کرد و حداقل این میزان تورم را کاهش داد.

وی تاکید کرد: اگر دولت بتواند تورم نقطه به نقطه را در ۳۵ درصد نگه دارد باید به آن دست مریزاد گفت کسی توقع ندارد که دولت تورم را ظرف شش ماه آینده به ۱۲ درصد برساند.

باهنر در بخش دیگر سخنانش به تغییرات مدیریتی در کشور واکنش نشان داد و اعلام کرد: قبول دارم برخی استانداران در کشور صلاحیتی در حد استانداری نداشته اند اما نمی توان گفت هیچکدام از آنها به درد نمی خوردند، لااقل پنج، شش استاندار دولت احمدی نژاد را این دولت می توانست نگه دارد چون این رویه درست نیست که بگوییم هرکسی که در گذشته بوده باید برود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر تغییر به منظور تغییر انجام شود برای کشور هزینه دارد اما تغییر گاهی معنادار است که ما نیز آن را قبول داریم. بنابراین توصیه مان این است که دولت طوری عمل نکند که خود را از بخش عظیمی از نیروهای مدیریتی محروم کند.

وی در بخش تحلیل سیاست خارجی دولت یازدهم نیز افزود: اصل استراتژی ایران در برابر آمریکا، اروپا و مسئله هسته ای تغییر نکرده است و دولت یازدهم نیز تاکنون از سیاست های کلی نظام تخطی نکرده است چرا که خط قرمزها در جای خود پابرجا هستند اما تاکتیک ها تغییر کرده است و رهبری نرمش قهرمانانه را توصیه فرمودند.

وی یادآور شد: در رابطه با آمریکا و مسئله هسته ای اعتقاد ما بر این است که در بازی ای شرکت کنیم که نتیجه آن برد -برد باشد که در گذشته بازی برد -باخت دنبال می شد به طوری که گروه ۱+۵ می خواست پشت ما را به خاک بمالد و ما می خواستیم دماغ آنها را به خاک بمالیم که خوشبختانه ۱+۵ نتوانست این کار را انجام دهد. اکنون سیاست ما برد- برد است و اگر به این سمت حرکت سریعی صورت گیری می توان گفت تا ۶ ماه آینده می توان نتیجه مثبتی گرفت.

باهنر افزود: اگر دولت آمریکا دنبال برد -برد باشد می تواند با ما کار کند اما اگر دنبال برد -باخت باشد ما خوب می فهمیم و احساس ضعف نمی کنیم و کار را جدی دنبال می کنیم.

وی یادآور شد: ایران از حقوق هسته ای کوتاه نمی آید و عقب گرد قابل مذاکره نیست، ایران امروز قدرتمند تر شده است، بطوریکه مرز های دفاعی ما کیلومترها از مرز جغرافیایی ما فاصله دارند و این آرزوی هر کشوری است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات