«یاپ دهوپ شفر» با بیان اینکه باید مذاکره با تیم جدید ایران در گفت وگوهای هسته ای را سنجید، می گوید غرب باید ایران را به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه جدی بگیرد.

به گزارش افکارنیوز، دبیر کل اسبق ناتو با بیان اینکه کشورهای غربی باید پیشنهادات ایران در موضوع هسته ای را جدی بگیرند، از برقراری مذاکرات مستقیم تهران-واشنگتن استقبال کرده و می گوید چنین مذاکراتی می تواند بسیار مفید باشد.

«یاپ دهوپ شفر» که با خبرگزاری فارس گفت وگو می کرد، در این مورد گفت: تغییر ساختار ۱+۵ و برقراری ارتباط مستقیم میان دولت ایران و دولت ایالات متحده می تواند بسیار مفید باشد.

این سیاستمدار بازنشسته هلندی در مورد دولت جدید ایران و مذاکرات در این دولت نیز گفت: ما شاهد روی کار آمدن رئیس جمهور و وزیر خارجه جدیدی در ایران هستیم. شنیده ام رئیس جمهور و وزیر خارجه جدید لحنی متفاوت از دولت قبلی دارند. به همین دلیل هم هست که به دوستان آمریکایی ام توصیه می کنم که فورا نگویند چون با آن ها بر سر غنی سازی اورانیوم اختلاف داریم، با آن ها مذاکره هم نمی کنیم.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع درگیری ها در سوریه پرداخت و گفت ایران و غرب در این مورد نیز می توانند همکاری داشته باشند. به گفته وی: موضع و رویکرد سازنده ایران در قبال موضوع سوریه می تواند حل مسائل دشوار دیگر را ساده تر کند.

شفر افزود: واقعیت این است که از دید من رئیس جمهور و وزیر جدید دستکم باید آزموده شوند. من توصیه می کنم رویکردی گشاده تر در قبال غرب اتخاذ شود.

وی ادامه داد: من تمام عمرم دیپلمات بوده ام. به نظر می آید رئیس جمهور ایران دیپلماسی را می فهمد. دیپلماسی به این معنی نیست که می خواهید با دوستتان صحبت کنید، بلکه شما با رقیب یا دشمنتان طرف هستید. به عقیده من، هرگونه تغییر ساختار در ۱+۵ و برقراری ارتباط میان دولت ایران و ایالات متحده، می تواند بسیار مفید باشد.

این دیپلمات برجسته هلندی در پایان گفت: مسئله اصلی برنامه غنی سازی هسته ای ایران است. خالصانه امیدوارم راه حلی برای این موضوع پیدا شود. غرب باید ایران را جدی بگیرد. ایران ملت بزرگی است که در منطقه از موقعیت و اهمیت بالایی برخوردار است.

شفر در پایان از حمایت های ایران از گروه های مقاومت از جمله «حزب الله» لبنان انتقاد کرده و می گوید همان طور که غرب باید ایران را جدی بگیرد، ایران هم باید غرب و آمریکا را جدی بگیرد.

دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ ساعتی قبل در ژنو آغاز شده است. این مذاکرات روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت. تیم ایرانی در این دور از مذاکرات طرح جدیدی را تحت عنوان «پایانی بر یک بحران غیرضروری؛ آغازی برای افق های جدید» ارائه کرده است.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیروز پس از ورود به ژنو در جمع خبرنگاران نسبت به یافتن راه حل برای موضوع هسته ای ابراز امیدواری کرد و گفت برنامه مد نظر ایران که در آن نقطه آغاز و پایان مذاکرات مشخص شده، می تواند این مسئله را در بازه ای یکساله حل کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات