یک روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به پیشرفت های هسته ای ایران در خلال سال های گذشته نوشت: برنامه هسته ای ایران را دیگر نمی توان به عقب برگرداند.

به گزارش افکارنیوز، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی دستاوردهای ایران در زمینه فناوری را از جمله چالش های غرب در گفت وگوهای هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران عنوان کرد.

این روزنامه آمریکایی می نویسد انتظار می رود در مذاکرات هسته ای در ژنو که قرار است از روز سه شنبه در ژنو آغاز شوند ایران پیشنهاداتی ارائه دهد که یک سال پیش برای غرب امتیاز عمده ای به شمار می رفت، اما توانمندی های هسته ای ایران از آن زمان چنان پیشرفت کرده اند که کارشناسان می گویند حتی پیشنهادات برای اطمینان خاطر به غرب درباره برنامه هسته ای ایران کافی نیستند.

نیویورک تایمز می نویسد: «با وجود هزاران سانتریفیوژ پیشرفته و مهندسان ایرانی که روی تأسیساتی برای تولید پلوتونیوم که می توان از آن برای ساخت بمب هم استفاده کرد کار می کنند، برنامه هسته ای ایران برای مذاکره کنندگانی که قصد دارد فعالیت های هسته ای ایران را به عقب برگردانند، چالشی عمده است. »

این گزارش در ادامه به نقاط قوت و ضعف هر یک دو طرف حاضر در مذاکرات ژنو اشاره کرده و می نویسد: «ایران در حالی گام به این مذاکرات برداشته که برنامه هسته ای دارد که نمی توان آن را به آسانی به عقب برگرداند و طرف غربی هم تحریم هایی تحمیل کرده که اقتصاد ایران را فلج کرده است. »

به نوشته این روزنامه آمریکایی اگر قرار باشد ایران بر حقش برای غنی سازی اورانیوم اصرار کند که همواره چنین کرده است، طرف غربی مطمینا خواستار انجام بازرسی های شدیدتر خواهد شد.

این گزارش ادامه می دهد: «در سال ۲۰۰۳، وقتی ایران اولین توافق هسته ای با غرب را آغاز کرد، مجموعه ای نسبی از سانتریفیوژهایی داشت که تقریباً غیر پیشرفته بودند. امروز ایران، دست کم ۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ دارد که ۱۰۰۰ عدد از آنها طراحی بسیار پیشرفته ای دارند که البته هنوز از آنها برای غنی سازی اورانیوم استفاده نمی شود. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات