شبکه خبری ان بی سی امروز (سه شنبه) هم زمان با آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ بخشی از مصاحبه خود با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان با این شبکه که در آستانه برگزاری مذاکرات انجام شده بود را منتشر کرد.

به گزارش افکارنیوز ، ظریف در پاسخ به سوالی درباره خوش بینی نسبت به نتیجه مذاکرات گفت: مهم ترین راه این است که بتوانیم جهان بین الملل امروز را درک کنیم. در این جهان دیگر بازنده و برنده ای وجود ندارد. ما با هم برنده یا بازنده می شویم. این ماهیت جهان سیاسی و شرایط حاکم بر آن است. شما نمی توانید امنیت داشته باشید در حالی که دیگران در بی امنی به سر می برند. شما نمی توانید در رستگاری و ثروت به سر ببرید در حالی که دیگران در فقر به سر می برند. وجود یک جزیره امن در یک جهان ناامن غیرممکن است. ما نباید به دنبال امتیاز باشیم یعنی این که امتیاز بگیریم و یا امتیاز بدهیم. ما باید راه حل هایی بیابیم. این دیدگاه من است که فردا (زمان مذاکرات) آن را دنبال کرده و برای آن تلاش کرده و منطقی است که من بخواهم آن را به کار بگیرم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که یافتن هر گونه راه حلی در مجموعه ای از بی اعتمادی ها کار آسانی نیست، افزود: شما همواره باید اولین گام را بردارید. در واقع اولین قدم مشکل ترین گام است. این نیاز به شجاعت و رهبری دارد تا بتوان این گام ها را برداشت. زمانی که شما وارد این راه می شوید دیگر مشکل نیست.

ان بی سی همچنین با اشاره به برگزاری دور اول مذاکرات در ژنو میان ایران و ۱+۵ نوشت: ظریف در اولین دور پیشنهاد ایران را به زبان انگلیسی بیان کرد تا بدین شکل مطمئن شود که دیگر هیچ جایی برای سوءتفاهم وجود ندارد. اکنون همه منتظر شنیدن واکنش ها نسبت به پیشنهاد ایران هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات