عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: پذیرش پروتکل الحاقی نیاز به تصویب مجلس دارد.

به گزارش افکارنیوز ، احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اعتمادسازی و برداشتن گام های اعتمادساز، غربی ها باید تحریم های علیه کشورمان را لغو کنند، گفت: غربی ها باید پرونده هسته ای ایران را از شورای امنیت سازمان ملل به آژانس برگردانند تا پرونده حالت عادی پیدا کند.

وی افزود: در این صورت ایران بر روی غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد تامل می کند. کشوری که بتواند غنی سازی ۵ درصد تولید کند، ۲۰ درصد نیز می تواند تولید کند و از سوی دیگر برای اینکه نشان دهیم به دنبال سلاح هسته ای نیستیم، اجازه رصد تاسیسات خود را می دهیم که در قالب پروتکل الحاقی است که اگر ماموران آژانس بخواهند از تاسیساتی بازدید کنند، اجازه آن را پیدا کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه پذیرش پروتکل الحاقی نیاز به مصوبه مجلس دارد، اظهار داشت: اگر این مسیر تا انتها پیش برود و غربی ها حاضر بشوند پرونده ایران را به حالت عادی برگردانند، فکر می کنم طبیعی باشد که مجلس در این خصوص همکاری داشته باشد، البته اگر قرار باشد این مباحث حل شود.

بخشایش خاطرنشان کرد: این مسیر یک نقشه راه است و انتهای آن پذیرش پروتکل الحاقی است و این مورد به این معنی نیست که همه این موارد در این دوره از مذاکرات به این نتیجه برسند.

وی ادامه داد: مثلا در این مسیر بازدید از تاسیسات فردو است و اینکه ما موافقت کنیم که از هر کدام از تاسیسات ما بازدید کنند، یک گام اعتمادساز است که باید غربی ها نیز در قبال آن یک قدم متناسب بردارند و البته بنده احتمال می دهم که این گام ها برداشته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پذیرش پروتکل الحاقی را امتیاز بزرگی دانست و گفت: ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست؛ اگر ایران به دنبال سلاح هسته ای بود، پروتکل الحاقی می توانست برای کشورمان تهدید باشد اما وقتی رهبر معظم انقلاب فتوا می دهند که سلاح هسته ای حرام است پس اگر بخواهند از تاسیسات ما بازدید کنند، ما هیچ مشکلی نداریم چرا که هیچ چیزی برای پنهان کردن نداریم.

بخشایش با بیان اینکه صنعت هسته ای در کشورمان بومی شده است، تصریح کرد: غربی ها می خواهند به ما زور بگویند و اگر قرار باشد این صنعت را از ما بگیرند مشخص است که ایران با پروتکل الحاقی موافقت نخواهد کرد. پروتکل الحاقی را ما به عنوان یک اهرم مذاکره در نظر گرفته ایم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات