رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به بحث طرح مذاکره با آمریکا گفت: نباید فریب لبخند آمریکا را خورد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور در نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) در دانشگاه امیرکبیر ضمن گرامیداشت، اعیاد مذهبی به دوران دفاع مقدس و ویژگی مهم آن دوران اشاره کرد و گفت: گذشتن از جان در راه خدا و آرزوی شهادت یکی از مهمترین ویژگی هایی بود که در دوران دفاع مقدس به خوبی دیده می شود.

وی در ادامه با اشاره به مسئله ارتباط با آمریکا به عنوان یکی از مسائل روز کشور گفت: اینکه چرا ما تصمیم گرفتیم با آمریکا رابطه نداشته باشیم ازجمله مسائلی است که خیلی از جوانان کشور، به خصوص نسل های جدیدی که وارد دانشگاه می شوند و دوران انقلاب را ندیده اند نسبت به آن سوال دارند.

محمدیان افزود: تشکل های دانشجویی باید در این زمینه روشنگری داشته باشند و با ارائه تحلیل های درست این مسئله را به خوبی تحلیل و ذهن جوانان را نسبت به آن باز کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با تاکید بر اینکه اصل ارتباط، مذاکره و گفت وگو حتی با دشمن ترین دشمنان اشکالی ندارد، گفت: این مسئله حتی با دشمنان مسلمانان نیز اشکال ندارد و فی نفسه ممنوع نیست چنانچه در تاریخ اسلام شواهدی از آن وجود دارد و حتی در دوران امام راحل (ره) و بعد از رحلت ایشان نیز در کشور ما وجود داشته است.

محمدیان در همین زمینه یادآور شد: با توجه به این مسئله باید ملاحظاتی در بحث ارتباط با آمریکا داشت و آن را مورد توجه قرار داد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه در ابتدا باید بدانیم با چه کسی مذاکره می کنیم، گفت: یک عده در کشور به این معتقد نیستند که آمریکا دشمن است. این نگاه به خصوص بعد از انقلاب در کشور وجود داشت به شکلی که برخی از جریانها و افراد آمریکا را دشمن نمی دانند و همواره انقلابیون را به توهم و داشتن تحلیل اشتباه درباره آمریکا محصون کرده اند.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: برای این عده آمریکا ابرقدرتی بزرگ محسوب می شود و به شکلی پلیس دنیاست و باید نظم جهان را تامین کند و به طور کلی ابرقدرت بودن الزاماتی دارد که آمریکا آن الزامات را دارد و کسی که پلیس دنیاست قرار نیست همیشه لبخند بزند.

وی تاکید کرد: این عده بر اساس همین نگاه عنوان می کنند ما باید جایگاه پلیس و کلانتر دنیا را حفظ کنیم تا به آرامش برسیم.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه این تفکر در برابر تفکر انقلابیون که آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن مسلمانان جهان می دانند مطرح می شود، گفت: این نوع نگاه در قالب روشنفکری مطرح می شود که البته مختص کشور ما نیست و در کشورهای دیگر نیز چنین نگاه هایی وجود دارد و حتی به آن افتخار می کنند.

حجت الاسلام محمدیان با بیان اینکه ما معتقدیم آمریکا دشمن اصلی انقلاب اسلامی بوده و هست، گفت: علی رغم دیدگاه افراد به اصطلاح روشنفکر و علاقمند به آمریکا به عنوان پلیس و کلانتر جهان، این علاقه عمدتا یک طرفه بوده است و دو طرفه نیست.

وی ادامه داد: آمریکایی ها قبل از انقلاب اسلامی برای اتباع خود در ایران حق توحش قائل بودند و این نگاه هنوز هم در بین آنها وجود دارد. هر چند لبخند می زنند اما بغض آنها بیشتر شده است. بنابراین کسانی که به عنوان نماینده ایران در مذاکرات شرکت می کنند نباید فریب لبخند آنها را بخورند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه مذاکره در عرف دیپلماتیک به معنی معامله نیز تعبیر می شود گفت: اگر این تعبیر را قبول کنیم باید بدانیم در مذاکره چه چیزی می دهیم و چه چیزی به دست می آوریم و در این ارتباط چه اتفاقی قرار است بین دو کشور رخ دهد.

حجت الاسلام محمدیان با بیان اینکه اختلافات ما با آمریکا بر سر مسائل عادی نیست، خاطرنشان کرد: در دوران مختلف انقلاب اسلامی مثل دوران امام، سازندگی، اصلاحات و دوران آقای احمدی نژاد و حتی دولت موجود مسئولان اجازه داشتند بر سر مسائل عادی با آمریکا مذاکره کنند.

وی گفت: با وجود این اختلاف ما با آمریکا بر سر مسائل ماهوی است و ریشه در اعتقادات و ماهیت دو کشور دارد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اعتقادات مسلمانان گفت: طبق این اعتقادات ما حق نداریم ظلم کنیم و در عین حال زیر بار ظلم برویم و از محرومان جهان حتی غیر مسلمانان حمایت کنیم.

حجت الاسلام محمدیان با بیان این که دو اصل از فرهنگ اسلامی جدا نمی شود، گفت: اختلاف ما با آمریکا بر سر همین مسئله و هویت اسلامی است و ما به همین دلیل حاضر نیستیم زیر بار ظلم برویم و حق ارباب بودن آمریکا را بپردازیم.

وی گفت: بر همین اساس آمریکایی های به ما می گویند مسائل سوریه، عراق، بحرین و دیگر کشورهای اسلامی به شما ربطی ندارد و ما براساس اعتقاداتمان نمی توانیم نسبت به مسائلی که برای مسلمانان جهان رخ می دهد بی تفاوت باشیم. البته ما نیز از آمریکا انتظار داریم از دخالت در کشورهای دیگر دست بردارد ولی روحیه و ماهیت آمریکا چیز دیگری است.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به ملاحظه دیگری که باید در ارتباط با آمریکا مورد توجه قرار گیرد، گفت: آمریکا افکار عمومی جهان را تحریف کرده و خود را نماینده کل دنیا می داند، البته جریاناتی نیز در داخل کشور بود و چند کشور دیگر را به عنوان جامعه جهانی معرفی می کنند و به این مسئله دامن می زنند.

حجت الاسلام محمدیان با اشاره به اینکه در هفته های اخیر یک جریان دگراندیش که از اول انقلاب و امام را قبول نداشتند از مذاکره و ارتباط با آمریکا به شدت حمایت و استقلال کرده است، گفت: این جریان با موج سواری اینگونه القاء کرده است که انقلاب اسلامی از سیاست ها و اصول خود عقب نشینی کرده است و در تلاش است با جامعه جهانی هماهنگ شود و اکنون فرصتی ایجاد شده است تا انقلاب با نظام جهانی همراه شود.

وی ادامه داد: این جریان خود را برای ارتباط با آمریکا آماده می کنند و دنبال این هستند که سفارت آمریکا را آب و جارو کرده و این کلانتر بزرگ به آنجا برگردد و آرامش و امنیت را به ما تقدیم کند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اقدام اخیر این جریان افزود: این جریانات در روزهای اخیر تلاش کردند طوری وانمود کنند که امام نیز در مسئله آمریکا با آنها هم نظر بوده است و نامه نوشته شده ای که پاسخی به آن داده نشده است را مطرح کردند و مسائل موجود در آن نامه اینکه اجازه دهید شعار" مرگ بر" از صدا و سیما پخش نشود را در این فضا مطرح می کنند و ادعا می کنند که امام آن را پذیرفته است.

حجت الاسلام محمدیان در همین زمینه تاکید کرد: این ادعاها در حالی است که بعد از این مسئله مردم سال ها در محضر امام شعار مرگ بر آمریکا سر دادند و پیام های مکتوب امام بعد از این نامه به خوبی مواضع ایشان را در برابر آمریکا نشان می دهد.

وی با اشاره به یکی از سخنان امام راحل (ره) گفت: امام در جایی فرمودند من یک تار موی کوخ نشینان را با کاخ نشینان عوض نمی کنم و قدرت را از آن کوخ نشینان می داند و اگر جملات امام را در صحیفه و سایر آثار مکتوب امام به خوبی بررسی کنیم می بینیم چنین ادعاهایی با سخنان امام سنخیت ندارد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه با بیان اینکه تیم مذاکره کننده ایران با طرف غربی در صورتی که بتواند غربی ها را به داشتن حق هسته ای ایران قانع کند پیروز است، گفت: تیم مذاکره ایران چنانچه غربی ها را به رسمیت شناختن حق هسته ای ایران قانع کند پیروز خواهد بود و البته در عرصه دیپلماتیک ما باید تمام تلاش خودمان را انجام دهیم و زیر بار همه فشارها از حق خود با تلاش و انگیزه دفاع کنیم.

حجت الاسلام محمدیان گفت: اگر تیم مذاکره کننده ایران موفق به این مسئله نیز نشود باز هم برای ایران موفقیت کسب کرده است، گفت: زیرا آنها به ملت ایران و سایر ملت های جهان برای چندمین بار ثابت می کند که طرف مقابل غیرقابل اعتماد است و نمی توان به آن اعتماد کرد و اصولا غرب ها قابل اعتماد نیستند.

وی با بیان اینکه به همه دولت ها در جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شده است که برای حمایت از منافع ملت ایران مذاکره کنند، گفت: این اجازه در زمان آقای احمدی نژاد و وآقای خاتمی نیز به دولتمردان ایرانی داده شده بود اما آقای خاتمی بدشانسی آورد و دیوانگی های بوش آن زمینه را از بین برد.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: در هیچ دولتی راه مذاکره بسته نبوده است و همه دولت ها اجازه مذاکره داشتند.

حجت الاسلام محمدیان در بخش دیگری از خود با اشاره به نقش تشکل های دانشجویی و بویژه تحکیم وحدت در دانشگاه ها نیز گفت: امام (ره) اولین بار عبارت تحکیم وحدت را به کار بردند و این زمانی بود که این تشکل دانشجویی موثرترین تشکل در دانشگاه ها برای صدور انقلاب محسوب می شد و دانشجویان انجمن اسلامی دانشجویان از ناب ترین و خالص ترین دانشجویان کشور بودند.

وی افزود: این عبارت امام نشان دهنده این است که ایشان آن زمان به تاثیرگذار بودن فعالیت های این انجمن در دانشگاه ها واقف بودند و از طرفی دیگر خطر تفرقه را مهمترین خطری که در کمین جریان های انقلاب بوده است دانستند.

رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه در دورانی از فعالیت دفتر تحکیم وحدت عده ای تلاش کردند این تشکل را منحرف کنند، گفت: همه امروز می دانند این جریان چه بلایی بر سر این تشکل دانشجویی آورد و امروز دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در کجاست و چگونه به آمریکایی ها مشورت می دهد.

حجت الاسلام محمدیان با بیان اینکه دفتر تحکیم وحدت باید گذشته خود را همواره پیش روی خود قرار دهد و از گذشته تجربه به دست آورد، گفت: امروز بار این تشکل دانشجویی بر دوش شماست و شما باید تلاش کنید در این مسیر با خوبی و هوشیاری به سرمنزل مقصود برسید. اگر هدف شما اعتلای کشور و انقلاب باشد می توان به راحتی از کنار اختلاف سلیقه ها گذشت. زیرا هیچ تشکلی نیست که در آن اختلاف نظر وجود نداشته باشد اما باید مراقب بود این اختلاف نظرها در زمینه مسائل اصولی و اصلی نباشد و در این صورت می توانیم از کنار اختلاف نظرها به راحتی عبور کنیم.

وی با بیان اینکه یک تشکیلات همواره باید به اساسنامه و ضوابط خود پایبند باشد، گفت: قطعا اگر به ضوابط و اساسنامه پایبند باشیم ازکنار مشکلات به راحتی عبور می کنیم و دفتر تحکیم وحدت با صدای بلندتری در یک محیط گسترده تر دانشگاه های مختلف کشور را از خود بهره مند می سازد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات