یک کارشناس مسائل راهبردی تاکید کرد که لغو تحریم های غرب علیه ایران بستگی به نتایج جلسات کارشناسی آتی دارد و اظهارنظر در این خصوص هنوز زود است.

به گزارش افکارنیوز ، «هادی محمدی» کارشناس مسائل راهبردی و بین المللی در خصوص مذاکرات اخیر ایران و ۱+۵ در ژنو به خبرنگار سیاست خارجی فارس گفت: بر اساس توافقی که بین طرفین گفتگو صورت گرفته، مفاد کامل توافقات و طرح ایران محرمانه تلقی شده است؛ اگرچه منابع اسرائیلی و برخی منابع غربی تلاش کردند جزئیات این گفتگوها و طرح ایران را مطرح کنند. آنچه که از ابتدا مشخص بود، این بود که مبنای گفتگوی تیم دیپلماتیک ایران در ژنو، دادن و یا دریافت امتیاز نبوده بلکه رفع نگرانی ها یا برآوردن مطالبات دوطرف در چارچوب مسئله هسته ای بوده است. به نظر می رسد بر اساس ادبیاتی که از قبل توصیف شده نگاه های مرحله ای و گام به گام برای رفع نگرانی ها باید به شکل همزمان و در قالب طرح گام به گام و مرحله ای به اجرا گذاشته شود.

وی در ادامه افزود: آنچه مسلم است ایران دارای خطوط قرمز مشخصی است که از سوی نظام و رهبری مطرح شده و تیم مذاکره کننده اعلام نموده که به این خطوط قرمز پایبند است. گفتگوی دوجانبه با طرف های غربی نیز با هدف تحقق خواست ها و مطالبات ملی ایران در حوزه هسته ای است. به شکل بدیهی تعطیلی هر یک از تاسیسات هسته ای و بخش های غنی سازی، کاهش سرعت غنی سازی و تعداد سانتریفیوژها نمی تواند بخشی از گام های مرحله ای و توافق شده دوطرف باشد. لذا به نظر می رسد زمان تعیین شده برای گفتگوهای بعدی کارشناسی بدین منظور است تا گام هایی را مشخص کنند که بر اساس آن دو طرف به خواسته های خود دست پیدا کنند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی همچنین تصریح کرد: اگر قرار است با یک سیاست نظارتی بین المللی یعنی تدابیر آژانس نگرانی های طرف غربی رفع شود، بدین مفهوم است که این مسئله حرکت به سمت پروتکل الحاقی و بازرسی های ویژه ای است که باید برای برنامه هسته ای ایران اعمال شود و در مقابل آن موضوع لغو تحریم هاست که به شکل غیرقانونی علیه ایران به اجرا گذاشته شده است. طبعا در گفت و شنودی که در ۳ دور مذاکره در ژنوانجام گرفت توضیحاتی از سوی طرف ایرانی مطرح شد و پرسش هایی از طرف غربی عنوان شده اما جزئیات تفصیلی این مسئله به دور بعد نشست کارشناسی و دیدار بعدی با مقامات ۱+۵ موکول شده و قضاوت نهایی درباره گفتگوهای ژنو اکنون نمی تواند ابعاد عمیقی در برگیرد. باید دید نوع واکنش هایی که از طرف کشورهای غربی در قبال طرح پیشنهادی مطرح می شود به چه سمتی حرکت می کند؟

وی ادامه داد: آنچه که بدیهی است در کشورهای غربی لابی ها و طرف هایی که سودی از توافق با ایران نمی برند و تمایلی به توافق با ایران ندارند به عنوان موانع این روند مطرح هستند. ضمن اینکه کشورهایی مانند انگلیس یا جناح های مشخصی در آمریکا نگاه باج خواهانه ای دارند که با منطق گفتگو و توافق ناسازگار است که می تواند در روند مذاکرات تاثیر خود را بر جای گذارد. آنچه که آقای جان کری به عنوان «عدم توافق بد» مطرح کرد به معنای آن است که وزرات خارجه آمریکا علی رغم پالس هایی که به شکل دیگر ارسال می کند تمایلی برای توافق با طرف ایرانی ندارد زیرا به شدت تحت تاثیر لابی صهیونیستی و اسرائیل است.

هادی محمدی همچنین درباره لغو تحریم ها گفت: فعلا گفتگو و یا ارزیابی در زمینه مسائل مربوط به تحریم ها زودهنگام است. نشست کارشناسی بعدی بیشترمی تواند گام های همزمان دو طرف را تبیین کند تا بتوان ارزیابی نمود. با توجه به مکانیزم های پیچیده ای که درباره تحریم ها در آمریکا به ویژه در کنگره وجود دارد نمی توان انتظار داشت در این گفتگوها به سرعت بتوان در خصوص رفع تحریم ها قدم های جدی برداشت. حداکثر در خوش بینانه ترین حالت و پس از گفتگوهای کارشناسی شاید گام های بسیار کوچک یا حتی غیر موثر را انتظار داشت.

وی در پایان تاکید کرد: ممکن است این مسئله از سوی اروپا مجال بیشتری داشته باشد زیرا ظرفیت های تحمل بحران در اروپا محدودتر از آمریکا است و تمایل برخی کشورهای اروپایی برای تسریع در توافق با ایران و برخورداری از امتیازات اقتصادی صنعتی سرمایه گذاری و یا تعامل با ایران موجب گردد اولین رفتارهای ضد تحریمی را از حوزه اروپا شاهد باشیم و چنانچه توافق جدی با گروه ۱+۵ صورت پذیرد از سوی آمریکا هم گام هایی برداشته می شود. اما در شرایط فعلی یک امر زود هنگام است که در خصوص لغو تحریم ها اظهارنظر بکنیم و این مسئله موکول به نشست بعدی کارشناسانه است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات