تأکید هیئت ایرانی بر محرمانه بودن مذاکرات ژنو و قفل کردن اطلاع رسانی رسمی، انحصار فضای تبلیغاتی در این زمینه را به رسانه های غربی واگذار کرده است!

به گزارش افکارنیوز، این بی تدبیری و کج سلیقگی ناشیانه موجب شده تا رسانه های آمریکایی- صهیونیستی و اروپایی به صورت یکطرفه ادعا کنند طرف ایرانی در زمینه اجرای پروتکل الحاقی (بازدید های سر زده و گسترده تر) ، تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد و کاهش سطح و اندازه غنی سازی زیر ۵ درصد، قول هایی به طرف غربی داده است.

متأسفانه همین اخبار نیز عیناً و به شکل انحصاری از سوی رسانه های ایرانی - اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و… بازنشر داده می شود. دکتر ظریف روز گذشته در فیس بوک خود که تنها راه ارتباطی یکطرفه او با رسانه های ایرانی و افکار عمومی داخلی است! نوشت؛ «مذاکرات ژنو مفید و سازنده بود. توافق هم کردیم که بحث ها محرمانه بماند. محرمانه ماندن مذاکرات به معنای واهمه داشتن از افشای محتوای آن نیست.

اطمینان داشته باشید که هیچ نگرانی در مورد اعلام عمومی آنچه در مذاکرات طرح شد نداریم. اما هدف ما از این مذاکرات رسیدن به تفاهم است و نه بهره برداری های زودگذر تبلیغاتی. بنده و همکارانم آمادگی داریم که فشار تبلیغاتی را تحمل کنیم ولی به نتیجه مذاکراتی که با حقوق و منافع مردم ایران ارتباط دارد خدشه ای وارد نشود. »

ظریف می افزاید: طرحی که از سوی بنده در ابتدا ارائه شد و در طول دو روز مورد بحث قرار گرفت و توافق شد که در هفته های آتی در سطح کارشناسی مورد بحث بیشتر قرار گیرد، چارچوبی برای گفتگو و رسیدن به فهم مشترک ارائه می داد. این چارچوب که مورد توافق قرار گرفت رسیدن به تفاهم در مورد هدف مشترک، گام نهایی و اقدامات ابتدایی جهت اطمینان سازی متقابل بود.

وزیر امور خارجه گزارش های منتشره در رسانه های بین المللی را «جزئیات خیالی و حدس و گمان» خواند و آنگاه این شعر را به نقل از مثنوی معنوی نوشت که «سر غیب آن را سزد آموختن- که ز گفتن لب تواند دوختن» . ظریف بلافاصله گفته که صهیونیست ها بیشترین واهمه را از موفقیت مذاکرات دارند.

وی ادامه می دهد: «مطمئن باشید که بنده و همکارانم آن چنان استوار و منطقی مذاکره کرده ایم که هیچ نگرانی از افشای مطالب مذاکرات نداریم. »

آنچه در این نوشته بی پاسخ مانده این سؤال است که «چارچوب برای گفت وگو و رسیدن به فهم مشترک» چه ارتباطی با مصادیق عنوان شده در رسانه های غربی دارد؟ آیا برای فهم مشترک لازم است ابتدا درباره پروتکل الحاقی و تعلیق طیفی از غنی سازی ها سخن گفت؟ !

اگر ادعای رسانه های غربی دروغ است که تکذیب نباید هزینه ای در پی داشته باشد و اگر در این موارد سخنانی گفته شده چرا فقط تنها مردم ایران، نمایندگان آنها در مجلس و رسانه های ایرانی نامحرمند؟ ! به عبارت دیگر سؤال این است که چرا باید خلأ رسانه ای ناشیانه ای - اگر تعمدی در کار نباشد- درست کرد که سود آن را صرفاً طرف غربی ببرد؟ اما مسئله مهم تر این است که محرمانه برای چه کسی؟ اگر شما؛ پاورپوینت خطوط کلی پیشنهادهای خود را در نشست ژنو ارائه کرده اید و طرف های آمریکایی (شیطان بزرگ) و انگلیسی و فرانسوی به سنت همیشگی، رژیم اسرائیل (شیطان کوچک) و لابی های صهیونیستی را ظرف چند ساعت تا چند روز مطلع می کنند، دیگر اطلاق عنوان محرمانه چه اعتباری دارد؟

اگر موضع شما محکم و متقن بوده که لاپوشانی ندارد- چرا که طرف غربی و صهیونیستی از آنها آگاه شده- و اگر قابل دفاع نیست در آن صورت نمی توان با شعر و شاعری، مسائل ملموس سیاسی را به عرفان و سرغیب الصاق کرد!

یادآور می شود در همین سکوت و کتمان یکطرفه، نشریه آمریکایی فارین پالیسی ضمن گزارشی نوشت «در حال حاضر روشن نیست امتیازهایی که ایران در ژنو داده، برای آن که دولت آمریکا کاهش یا لغو تحریم ها را به طور جدی مورد نظر قرار دهد، کافی است یا خیر» !

سایت صهیونیستی دبکا فایل و سایت آمریکایی المانیتور نیز مدعی شدند ایران موضوعاتی نظیر کاهش یا تعطیل غنی سازی ۲۰ درصد، تصویب اجازه بازرسی های سرزده (پروتکل الحاقی) ، کاهش سطح غنی سازی ۵ درصد و تعداد سانتریفیوژهای نطنز و تبدیل سایت فردو به مرکز تحقیقاتی را پذیرفته است!

در همین زمینه لیبراسیون ادعا می کند: با اینکه محتوای پیشنهادات ایران باید همچنان محرمانه بماند، یک چیز تازگی دارد و آن اینکه ایران اصل بازرسی های سرزده از تاسیسات اتمی ایران را پذیرفته است.
لیبراسیون می نویسد: در پایان مذاکرات ژنو یک مقام نزدیک به مدیرکل آژانس گفته است آژانس با خوشبینی محتاطانه ای مذاکرات را دنبال می کند.

این مقام آژانس می افزاید «اجرای پروتکل الحاقی یک گذشت بزرگ از سوی ایران محسوب نمی شود، این کمترین کاری است که یک عضو آژانس می تواند و باید انجام دهد و این اقدام به خودی خود، موجب سبکتر شدن تحریم ها نخواهد شد» !

لوموند دیگر روزنامه چاپ فرانسه نیز در گزارشی می نویسد: هیئت ایرانی با ارائه یک برنامه در دو بخش شش ماهه امیدوار است شش ماه اول اعتمادسازی و شش ماه دوم اجرای توافق ها و پروتکل الحاقی به بحران یک دهه ایران پایان دهد، ولی یک دیپلمات اروپایی نزدیک به پرونده به لوموند گفته است «چیزی در حال حاضر حل نشده و اختلافات همچنان باقی است. این طرف ایرانی است که بسیار عجله دارد و برنامه شش ماهه برای پایان معضل پرونده اتمی پیشنهاد می کند، ولی برای دیپلمات های اتحادیه اروپا تعجیل در گفت وگو موضوع ثانوی است» .

نکته جالب موضع گیری وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکاست. با وجود اقدام نابجای عباس عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی در مذاکره با این مقام آمریکایی که تخطی و دور زدن تذکر رهبر معظم انقلاب بود، شرمن بر موضع سابق دولت آمریکا در نادیده گرفتن حق غنی سازی ایران تأکید کرد و مجددا در مصاحبه با سی ان ان- پس از مذاکرات ژنو- همان جمله معروف را تکرار کرد که «ما به حق مردم ایران در دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای البته به شرط عمل ایران به همه تعهدات احترام می گذاریم» .

او پیش از این گفته که جمله مشابه اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل به معنای این است که ایران حق داشتن غنی سازی مستقل را ندارد! شرمن در این مصاحبه یک جمله کلیدی نیز گفته و آن اینکه «ما نمی خواهیم ایران همچنان به پیشرفت هسته ای خود ادامه دهد» .

موضوع جالب توجه دیگر اینکه رسانه ها و مقامات غربی در گزارش های خود هیچ اشاره ای به اینکه در ازای اقدامات اعتمادساز ایران، چگونه تحریم ها لغو می شود یا کاهش می یابد نمی کنند و شاید به همین دلیل است که گری سیمور- کسی که تا ماه ژانویه گذشته هماهنگ کننده کاخ سفید در مذاکرات هسته ای بود- به تایم گفته است «ما باید بدانیم که ممکن است در نهایت توافق موقتی باشد. آخرین توافق با اروپا، که ایران پذیرفته بود بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ غنی سازی اورانیوم را معلق کند، چنین بود.

بنابراین افکار عمومی نباید هیچ گونه معاهده ای را به عنوان توافقی جامع بدانند که همین الان و برای همیشه به این مشکل خاتمه دهد» . او در عین حال دیدار عراقچی با شرمن را بسیار مهم ارزیابی کرده است.

اما نکته پایانی اقدام حساب شده معاون وزیر خارجه آمریکا در گفت وگوی جداگانه با عراقچی است. کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی، این کار را تابوشکنی و عادی سازی مذاکره ایران و آمریکا توصیف کرده و از قول یک مقام ارشد آمریکا نوشته است: نمی گویم که برای تماس با ایران دیگر اشتیاق خاصی ندارم اما دیگر آن مسئله ممنوعه سابق نیست.

این روزنامه در عین حال نوشت: با وجود این ملاقات ها آمریکا هنوز «شیطان بزرگ» است و نشانه های بی اعتمادی به آمریکا همچنان در بخش های مختلف جامعه و سیاست ایران به چشم می خورد. به اعتقاد ایران، آمریکایی ها هنوز نتوانسته اند حسن نیت خود را به ایران نشان دهند و باید ابتدا در این مسیر گام بردارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات